FCSB – Rapid 1-2. Echipa lui Elias Charalambous poate pierde primul loc. Victorie uriaşă pentru giuleşteni

De Viviana Moraru
Publicat: 5.11.2023, 22:30
Actualizat: 7.11.2023, 16:07

Hepta

FCSB – Rapid 1-2. Echipa lui Elias Charalambous a pierdut marele derby cu Rapid. Papeau şi Paul Iacob au marcat golurile victoriei. Pentru FCSB a marcat Joyskim Dawa.

Pe Arena Naţională, Rapid a avut un final de primă repriză excelent şi, după ce Papeau a deschis scorul în minutul 39, Paul Iacob a înscris pentru 2-0 în minutul 45+1. Gazdele au trimis odată în bară, prin Alexandru Băluţă, în minutul 41, dar la pauză giuleştenii au intrat în avantaj.

În minutul 65 Dawa a redus din diferenţă, înscriind cu o lovitură de cap. S-a încheiat FCSB – Rapid 1-2. FCSB este lider, cu 31 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a treia, cu 39 puncte.

FCSB – Rapid 1-2. Victorie uriaşă pentru echipa lui Cristiano Bergodi

Min. 90+8: FINAL DE MECI! Rapid câştigă derby-ul cu FCSB.

Min. 85: Gol anulat pentru FCSB! Adrian Şut a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside în faza premergătoare.

Captură Orangesport

Min. 83: Schimbare la FCSB! A ieşit Băluţă, a intrat Miculescu.

Min. 66: FCSB – Rapid 1-2. Joyskim Dawa a marcat cu o lovitură de cap imparabilă.

Min. 55: Acţiune bună a lui Florinel Coman, dar şutul acestuia trece mult peste poarta lui Horaţiu Moldovan.

Min. 55: O nouă schimbare la FCSB! A ieşit Pantea, a intrat Valentin Creţu.

Min. 46: Schimbări la FCSB! Au intrat Dorin Rotariu şi Octavian Popescu şi au ieşit Ovidiu Popescu şi Andrea Compagno.

Min. 45+5: FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ!

Min. 45+3: Ocazie uriaşă pentru FCSB! Ovidiu Popescu şi Compagno nu au putut să îl învingă pe Moldovan.

Min. 45+2: FCSB – Rapid 0-2. Paul Iacob a marcat din centrarea lui Borja Valle.

Min. 42: Ocazie mare FCSB! Băluţă a reluat cu capul, dar mingea a lovit bara laterală a porţii apărate de Moldovan.

Min. 41: Ocazie FCSB! Florinel Coman a tras de pe partea stângă, dar Moldovan a reuşit să respingă în corner.

Min. 39: FCSB – Rapid 0-1. Papeau a deschis scorul după o acţiune superbă. Rapidistul s-a distrat cu apărarea FCSB-ului şi l-a învins pe Târnovanu cu un şut puternic.

Min. 33: Pantea a primit cartonaşul galben după un duel cu Papeau.

Min. 24: Ovidiu Popescu a primit cartona;ul galben după un fault asupra lui Papeau. Jucătorii celor două echipe au fost la un pas de încăierare.

INFO: Fanii Rapidului au dat cu artificii, iar meciul a fost întrerupt câteva minute.

Min. 8: Prima ocazie a meciului! Băluţă a trecut de Paul Iacob, dar finalizarea a fost una slabă.

Min. 1: A început partida de pe Arena Naţională! Atmosferă de vis la derby în tribune.

INFO: Startul partidei a fost întârziat câteva minute din cauza scenografiei galeriei celor de la FCSB.

Update 19:30: Scandal înainte de FCSB – Rapid. Mai mulţi fani rapidişti au ajuns în duba jandarmilor. Detalii AICI.

Update 19:15: „Ţeapa” pe care Gigi Becali i-a dat-o lui Bergodi. Detalii AICI.

FCSB – Rapid – echipele de start

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, A. Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu,Miculescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Djokovic

Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Al. Albu, Papeau – Funsho, B. Valle, Al. Ioniță II

Rezerve: Drăghia – Dr. Grigore, I. Cristea, Onea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Al. Stan

Antrenor: Cristiano Berdogi

FCSB – Rapid, LIVE TEXT, 20:30

FCSB a înregistrat patru remize, în ultimele cinci meciuri, din toate competiţiile. Roş-albaştrii au încheiat la egalitate cu Oţelul, scor 1-1, în ultimul meci, desfăşurat în Cupa României. În campionat, FCSB a fost egalată in extremis de Petrolul în ultima etapă, meciul terminându-se cu scorul de 2-2.

De cealaltă parte, Rapid a remizat şi ea în meciul din Cupa României, 0-0 cu CSA Steaua. În ultima etapă de Liga 1, giuleştenii au învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0, graţie golurilor marcate de Funsho şi Borja Valle.

FCSB – Rapid va stabili un nou record de asistenţă, pentru acest sezon de Liga 1. Până la partida din această seară, recordul era deţinut de duelul dintre FCSB şi CFR Cluj, duel la care au asistat în Ghencea 28.519 spectatori.

Oficialii roş-albaştrilor se aşteaptă ca peste 40.000 de fani să fie prezenţi în tribunele Arenei Naţionale, pentru duelul cu rivalii giuleşteni.

În sezonul precedent, Rapid a învins-o pe FCSB în trei dintre cele patru dueluri. Roş-albaştrii au câştigat returul sezonului regular, scor 3-1, în timp ce giuleşteni au câştigat cu 2-0 în tur, şi cu 1-0 şi 5-1 în play-off.

Duelul de pe Arena Naţională va fi arbitrat de Sebastian Colţescu, în timp ce în camera VAR se va afla Ovidiu Haţegan.

Echipele probabile:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Al. Băluță, Rotariu, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – Chiricheș, V. Crețu, Haruț, Radaslavescu, Fl. Coman, A. Compagno, Djokovic, Miculescu, Lixandru

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Kait, Oaidă, Al. Albu – Funsho, Al. Ioniță II, Papeau
Rezerve: Drăghia, Borja Valle, I. Cristea, Dr. Grigore, Pănoiu, Onea, Al. Stan, C. Cîrjan, El Sawy
Antrenor: Cristiano Bergodi

Cristiano Bergodi, mesaj pentru Gigi Becali, înainte de FCSB – Rapid

Cristiano Bergodi a avut un mesaj pentru Gigi Becali, înainte de FCSB – Rapid, derby-ul etapei a 15-a a Ligii 1. Antrenorul giuleştenilor aşteaptă ca patronul roş-albaştrilor să anunţe echipa de start a liderului, un lucru cu care ne-a obişnuit în ultima vreme.

„Dacă noi avem surprize? Noi nu surprindem pe nimeni. Din contră, ei au mulți jucători care se plimbă, după o repriză, două meciuri. Se schimbă mult jucătorii. Nu se știe cine va juca. Dar vom aștepta ca domnul Becali, care vorbește la televizor, să ne dea primul 11. Am glumit un pic, pentru a detensiona atmosfera.

Coman nu știu dacă va juca, că a fost accidentat. Nu că sunt arogant, analizăm. Nu știi cum gândește antrenorul. Și ei știu cum vom juca noi.

Am auzit că a zis: ‘Spune-i lui Bergodi că jucăm așa’. Se știe acolo, afli ceva când vorbește domnul Becali. Sincer, fără glume, mie îmi place ca noi să avem o identitate de joc”, a spus Cristiano Bergodi, la conferinţa de presă.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

19
23:32
Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League
19
23:24
„Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0
19
23:16
Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!”
19
22:55
Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon
19
22:34
Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit
19
22:32
„Eroic!” Reacţia presei din Grecia, după ce PAOK a câştigat titlul! Laude la scenă deschisă pentru Răzvan Lucescu
19
22:17
VideoRăzvan Lucescu, înconjurat de scutieri, după ce PAOK a câştigat titlul pe terenul rivalei Aris. Încăierare generală pe tunel
19
22:01
Răzvan Lucescu, definitiv în istoria lui PAOK după câştigarea titlului! Performanţa pe care nu a mai atins-o nimeni în 98 de ani
19
21:54
Jurgen Klopp, moment genial la despărţirea de Liverpool! A cântat cu fanii pentru noul antrenor al „cormoranilor”
19
21:50
VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase