Florin Tănase, dărâmat după FC Voluntari – FCSB 2-2: „Trebuia să fim şmecheri!”. Şi-a luat gândul la titlu + întrebarea la care a cedat: „Ce să fac?”

Publicat: 15.05.2022, 0:11

Florin Tănase

Florin Tănase, dărâmat după FC Voluntari - FCSB 2-2

Florin Tănase, într-un meci pentru FCSB / Hepta

Florin Tănase, dărâmat după FC Voluntari – FCSB 2-2, meci din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii . Căpitanul roş-albaştrilor a marcat pe Arena Naţională, dar echipa lui Toni Petrea a ratat victoria şi mai are şanse minime la titlu.

Andrei Cordea a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, dar ilfovenii au restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize. Chiar dacă Florin Tănase a dus-o din nou în avantaj pe FCSB, Cristi Costin a stabilit rezultatul final, 2-2, în minutul 88.

Florin Tănase, dărâmat după FC Voluntari – FCSB 2-2

Cu 20 de goluri stagionale marcate, Tănase riscă să rateze din nou titlul. Din 2015 nu a mai câştigat FCSB titlul.

Dezamăgire. Suntem dezamăgiţi, am primit un gol pe final de meci. Păcat de munca noastră, puteam să jucăm cu trofeul pe masă, dar din păcate am luat un gol care am înţeles că a venit dintr-o poziţie de ofsaid. Nu am văzut reluarea.

Rămâne de văzut ce vor face mâine cei de la Craiova. Am avut 2-1, poate trebuia să fim şi noi puţin mai şmecheri, să tragem de timp. Asta este, când conduci cu 2-1 până în minutele de final şi iei un gol din ofsaid… ne pare rău pentru suporteri, puteam să-i facem fericiţi în acest an.

După ce am marcat golul de 2-1 nu am gestionat cum trebuie. Ei au fost motivaţi, au jucat, noi trebuia să câştigăm, nu am făcut-o, acum aşteptăm să vedem ce face CFR. Eram aproape… să te încurci în penultima etapă iar e frustrant. Dar asta este, trebuie să o luăm de la capăt. Anul viitor să nu… (Reporter: Mai ai puterea să o iei de la capăt?) Păi ce să fac? Nu ai voie să te egaleze în ultimele minute„, a declarat Florin Tănase pentru digisport.ro.

Căpitanul lui FCSB nici nu vrea să se uite la meciul CFR Cluj – Universitatea Craiova, la finalul căruia gruparea din Gruia poate câştiga al 5-lea titlu la rând.

Nu am apucat să vorbim, suntem toţi supăraţi, erau toţi cu capul pământ în vestiar. Trebuie să câştigăm la anul. Eu nu mă uit la meciul CFR-ului. Nu e superstiţie, pur şi simplu nu îmi place să mă uit. Voi afla la final„, a mai spus căpitanul lui FCSB după FC Voluntari – FCSB 2-2.

Cu o victorie împotriva echipei lui Reghecampf, ardelenii devin matematic campioni. Derby-ul din ultima etapă, FCSB – CFR Cluj, nu ar mai avea nicio miză.

Cum arată clasamentul în play-off-ul Ligii 1

FCSB are 53 de puncte, cu unul mai puţin decât echipa lui Dan Petrescu. Universitatea Craiova nu mai poate coborî de pe podium. Farul este pe poziţia a 4-a şi a profitat de eşecul suferit de FC Voluntari. Cu patru înfrângeri la rând, FC Argeş este pe ultima clasată din play-off.

1. CFR Cluj – 54 de puncte
2. FCSB – 53
3. Universitatea Craiova – 45
4. FC Voluntari – 32
5. Farul – 32
6. FC Argeş – 27

Premoniţia lui Dan Petrescu: „Posibil să avem nevoie doar de un egal”

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că este posibil ca formaţia sa să aibă nevoie doar de o remiză cu Universitatea Craiova pentru a obţine titlul în acest weekend. A avut dreptate.

Trebuie să câştigăm, asta este mentalitatea la CFR, acum rămâne de văzut ce rezultat va fi în această seară (n.r. – la meciul FC Voluntari – FCSB) şi apoi să vedem cum vom aborda meciul, posibil să avem nevoie doar de un egal, dar dacă jucăn la egal o să pierdem sigur. Trebuie să jucăm să câştigăm, să avem încredere în noi şi să arătăm că ultimul meci, cu FC Argeş, nu a fost o întâmplare. N-avem mari probleme, toată lumea e pregătită.

Nu cred că e un picaj la Craiova. Ei au avut o perioadă excelentă, dar nu poţi să fii perfect. Pur şi simplu la meciul cu FCSB a fost ghinion, iar la meciul de Cupă cred că n-a vrut mingea să intre în poartă. Pentru două meciuri nu se poate spune că Craiova a avut un sezon slab”, a declarat Petrescu.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

12:37

Sabrina Maneca Voinea, cele mai mari note la bârnă şi sol în prima subdiviziune de la Jocurile Olimpice! Punctajele româncelor

12:31

LIVE TEXTTeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 2. Bernie Szocs, victorie de senzaţie. David Popovici s-a calificat în semifinale

12:31

România, în semifinale la dublu rame feminin la Jocurile Olimpice! Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au câştigat a doua serie

12:08

David Popovici s-a calificat în semifinale la 200 de metri liber cu cel mai bun timp! Cursă fantastică pentru înotătorul român!

12:00

VIDEOIsack Hadjar a câştigat cursa principală de Formula 2 din Belgia, LIVE în AntenaPLAY

11:30

Bernadette Szocs – Jingyl Zhou 4-1! Românca, victorie fabuloasă în primul meci la simplu de la Jocurile Olimpice!

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 4 FotoO campioană mondială şi europeană la gimnastică, noua cucerire a lui Denis Alibec. Imagini de senzaţie de pe plaja din Santorinis 5 FotoCu cât a putut să îi vândă fiica lui Ilie Năstase un tablou lui Ion Ţiriac: „Cu atât l-a cumpărat, e suma corectă!”s 6 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil