Gică Hagi, discurs dur după FC U Craiova 1948 – Farul 4-0: „A fost o lecţie de fotbal! Nu avem nicio scuză!”

De Viviana Moraru
Publicat: 3.09.2023, 23:47

Gică Hagi, prima reacţie după FC U Craiova 1948 - Farul 4-0

Gică Hagi, în timpul unui meci la Farul;/ Hepta

Gică Hagi a avut un discurs dur, după ce FC U Craiova 1948 a învins-o pe Farul cu scorul de 4-0. „Regele” s-a declarat extrem de nemulţumit de jocul prestat de echipa sa, în duelul din Bănie.

Farul nu a trecut peste eliminarea din Conference League, suferită în faţa celor de la HJK Helsinki. Campioana a făcut un meci extrem de slab şi în duelul cu FC U Craiova 1948. Compagnucci, Albu, Baeten şi Bauza au marcat goluri victoriei trupei lui Adrian Mititelu.

Gică Hagi, discurs dur după FC U Craiova 1948 – Farul 4-0

Gică Hagi a declarat că trebuia să vină şi momentul în care echipa sa să sufere o înfrângere categorică. Acesta nu şi-a menajat jucătorii, şi a declarat că nu au nicio scuză pentru jocul prestat în duelul cu oltenii.

De asemenea, „Regele” a mai declarat că va schimba lucrurile la Farul, în pauza competiţională care va urma, pauză datorată meciurilor echipei naţionale, mărturisnd că meciul cu FC U Craiova 1948 a fost o lecţie pentru el şi jucătorii lui.

„Trebuia să vină şi momentul acesta. Cred că nu mai suntem cei de anul trecut. Nu avem nicio scuză, legată de oboseală sau altceva. Când nu eşti 100% din toate punctele de vedere, atunci fotbalul te pedepseşte. O lecţie de fotbal. Trebuia să vină şi asta. Să învăţăm anumite lucruri care trebuie respectate.

Important e ce am văzut în seara asta. A fost o lecţie, trebuie să schimbăm total lucrurile, altfel nu va fi bine. Avem 2-3 zile pauză, şi după trebuie să analizăm bine tot. Avem de muncă, trebuie să ne reaşezăm mental. Am greşit, acesta e un factor, mentalul.

Pe teren s-a văzut că avem o viteză în minus. Pauza cred că e bine-venită. Trebuie să ne punem la punct cu toţii şi să fim cei de anul trecut.

Îi urez echipei naţionale succes, măcar acolo să ne iasă, să câştigăm”, a declarat Gică Hagi, după înfrângerea din Bănie, conform digisport.ro.

FC U Craiova 1948 – Farul 4-0

FCU Craiova a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-0, campioana Farul, într-un meci din etapa a opta a Ligii 1.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, şi acesta a înscris stabilind scorul pauzei. Farul a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat craiovenii.

Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să pună pe tabelă scorul final în minutul 80. S-a terminat 4-0 pentru FCU Craiova, care are 9 puncte şi este pe locul 8 în clasament, în vreme ce Farul ocupă locul 9, cu 9 puncte, însă echipa lui Hagi a bifat a patra înfrângere stagională.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

21:02 Gloria Bistriţa, înfrângere dramatică în finala EHF European League! Echipa lui Pera a rămas fără două jucătoare în prima repriză 20:45 St Pauli a promovat în Bundesliga, după 13 ani! Sărbătoare pe teren şi pe străzi. Imagini fabuloase 19:50 Programul complet al Marelui Premiu de la Imola (17-19 mai, AntenaPLAY). Cursa e live pe Antena 1, duminică, de la ora 16:00 19:45 VIDEODanemarca – Canada 1-5 a fost în AntenaPLAY. Slovacia – Kazahstan 6-2. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei 19:41 „Ce sfat ai pentru Ianis Hagi înainte de EURO 2024?” Gică Hagi a reacţionat imediat. Mesajul preţios al „Regelui” 19:10 Cehia – România 29-20! „Tricolorii” au ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal din 2025 19:01 FotoFiica lui Elias Charalambous, răvăşitoare la petrecerea de titlu a FCSB-ului. Andriana e fotomodel şi a întors toate privirile! 18:19 Novak Djokovic, eliminat în turul 3 de la Roma! Sârbul încă se resimte după ce a fost lovit la cap: „E îngrijorător” 18:11 Marele Premiu de Formula 3 de la Imola e în AntenaPLAY (17-19). Programul complet 18:09 Al-Hilal a devenit campioană în Arabia Saudită! Un nou sezon ratat pentru Cristiano Ronaldo Vezi toate știrile