Louis Munteanu, „dublă” la revenirea în Liga 1! Atacantul Fiorentinei face spectacol în Farul – Universitatea Craiova

De Alex Masgras
Publicat: 27.08.2023, 22:08

Louis Munteanu s-a prăbuşit emoţional după meciul cu Sepsi

Louis Munteanu "s-a prăbuşit" emoţional după meciul cu Sepsi

Louis Munteanu în Farul - Universitatea Craiova / Captură Orange Sport

Louis Munteanu, „dublă” la revenirea în Liga 1! Titular în meciul cu Universitatea Craiova, tânărul de 21 de ani a marcat două goluri în primele 35 de minute ale partidei de la malul mării.

Munteanu a revenit în această vară la campioana României sub formă de împrumut de la Fiorentina. El s-a pregătit alături de formaţia din Serie A în această vară, iar după plecarea lui Denis Alibec în Qatar, echipa lui Gheorghe Hagi l-a readus în România.

După ce a evoluat 33 de minute în meciul cu HJK Helsinki din turul play-off-ului Conference League, câştigat de Farul Constanţa cu 2-1, Louis Munteanu a revenit oficial şi în Liga 1.

Titularizat de Gheorghe Hagi în meciul cu Universitatea Craiova, atacantul de 21 de ani împrumutat de cei de la Fiorentina a avut nevoie de 17 minute pentru a înscrie.

Munteanu a deschis scorul în minutul 17, atunci când a trimis în poartă balonul venit din centrarea lui Grameni, uşor deviată de Vînă. În minutul 35, Louis Munteanu a majorat diferenţa, după ce a înscris superb, din lovitură liberă.

Sezonul trecut, Louis Munteanu a contribuit din plin la titlul câştigat de Farul Constanţa în Liga 1. El a marcat 10 goluri în 29 de meciuri şi a oferit 6 pase de gol. În play-off, Munteanu a marcat 6 goluri în 10 meciuri.

Louis Munteanu a dezvăluit ce obiective are, după revenirea la Farul Constanţa: „Sunt fericit că sunt aici”

Louis Munteanu s-a întors la Farul Constanţa, acolo unde va evolua şi în acest sezon sub formă de împrumut de la Fiorentina. Atacantul de 21 de ani a oferit primele declaraţii după ce a revenit la malul mării şi a dezvăluit care este obiectivul său în noua stagiune:

„Mă bucur că am revenit. Sper să am evoluții cât mai bune și să fac diferența meci de meci. Asta mi-am propus.

Cu siguranță o să mă înțeleg bine cu el (n.r. cu Budescu) și o să facem meciuri bune împreună. Am fost acolo (n.r. la Fiorentina), am făcut pregătirea și așa am decis să merg împrumut.

Am venit aici, vreau să am multe meciuri, vreau să fac diferența și să avem evoluții cât mai bune.

Am urmărit fiecare meci, voiam și eu să fiu mai repede aici. Acum mă bucur. A fost greu, au jucat bine (n.r. cei de la Farul în Europa) și sunt fericit că sunt aici acum.

Cu siguranță o să fie un meci greu (n.r. cu HJK, în play-off-ul Conference League), vrem să ajungem în grupele Conference, pentru că avem o echipă bună.

Așa cum am mai spus, mi-am pus ca obiectiv să fac diferența meci de meci. Trebuie să câștigăm multe meciuri, pentru că avem echipă cu calitate”, a declarat Louis Munteanu, potrivit Farul Constanţa TV.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta