Nicuşor Bancu, mesaj războinic înainte de Rapid – Universitatea Craiova: „Vom face totul ca să nu dezamăgim”

De Alexandra Costea
Publicat: 24.01.2025, 18:29

Nicuşor Bancu

Mesajul transmis de Nicuşor Bancu înaintea confruntării cu Rapid

Nicuşor Bancu, în timpul unui meci - Profimedia

Nicuşor Bancu a avut un mesaj războinic înaintea duelului dintre Rapid şi Universitatea Craiova. Căpitanul oltenilor a fost prezent în cadrul conferinţei de presă premergătoare duelului din Giuleşti. Cele două grupări se vor întâlni în etapa cu numărul 23 din Liga 1. Partida este programată pentru sâmbătă, de la ora 20:00.

Reclamă

Elevii lui Marius Şumudică se află pe locul al 6-lea în clasamentul general, cu 32 de puncte, în timp ce gruparea antrenată de Costel Gîlcă ocupă poziţia a patra, cu 36 de puncte după 22 de etape disputate.

Reclamă

Nicuşor Bancu a dezvăluit ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câștiga meciul cu Rapid

Absent în duelul contra lui Dinamo, din etapa cu numărul 22 din Liga 1, Nicuşor Bancu va evolua în duelul din Grant. Căpitanul oltenilor vrea să se întoarcă la Craiova cu cele 3 puncte şi cu un adversar lăsat „în spate” în lupta pentru play-off. Mai mult, Bancu a dezvăluit planul care le poate aduce victoria în faţa elevilor lui Marius Şumudică.

De asemenea, căpitanul Craiovei a ținut să le mulțumească fanilor care vin în număr mare atât la meciurile de acasă, cât şi din deplasare.

„Ne propunem să ne creăm cât mai multe ocazii mâine, să înscriem cât mai mult, dar nu se ştie. La fel de important este să fim bine şi în apărare. Pentru că degeaba ne creăm ocazii dacă vom primi multe goluri. Trebuie să fim compacţi, aşa cum am fost cu Dinamo. Le transmit suporterilor că vom face totul să nu îi dezamăgim. Le mulţumim că vin în număr mare să ne susţină şi la final sperăm să ne bucurăm împreună pe teren.

E o lupta strânsă pentru play-off, e foarte dificil să spui că eşti sigur calificat în play-off. Dacă pierzi două-trei meciuri te duci în spate, iar dacă le câştigi urci în primele locuri. De aceea trebuie să ne concentrăm la fiecare meci, să acumulăm puncte. Până nu eşti matematic acolo nu poţi să spui că vei juca în play-off”, a declarat Nicușor Bancu, în cadrul conferinței de presă.

Costel Gâlcă, discurs războinic înainte de Rapid – Universitatea Craiova

Costel Gâlcă are încredere că echipa sa se poate impune în Giuleşti, chiar dacă în primul meci din 2024 oltenii nu au reuşit să câştige derby-ul cu Dinamo. Gâlcă le-a cerut atacanţilor să fie mai concentraţi în faţa porţii şi să fructifice cât mai multe ocazii.

Este un meci important, mai ales că ştim stadionul şi ce fac suporterii Rapidului. Îmi doresc să avem inspiraţie mult mai mare în faţa porţii pentru că în ultimul meci am ratat situaţii clare. Sper ca atitudinea noastră să fie mult mai bună şi mult mai concentraţi. Ne dorim să ne întoarcem cu cele 3 puncte la Craiova. Noiputem câştiga în faţa oricui, dar va fi alt meci faţă de cel cu Iaşi. Nu vor lăsa multe spaţii, nu vor juca la fel de sus şi cu noi.

Sperăm să facem un meci complet, cum l-am făcut pe cel de acasă, să fim o echipă compactă şi să nu lăsăm şanse pentru adversar. Este o atmosferă foarte bună acolo. Ne dorim să înscriem pentru că avem ocazii foarte mari şi nu le concretizăm. Cel mai important lucru este să luăm cele 3 puncte. Dacă vom câştiga, lăsam un adversar în spate şi se creează distanţă. E important„, a spus Costel Gâlcă.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    23:55 18 apr.

    Nicolae Stanciu, în formă maximă! Căpitanul României a înscris, din nou, în Arabia Saudită

    23:41 18 apr.

    „FCSB e Steaua şi cu asta basta!” Intervenţie în forţă în scandalul dintre campioană şi echipa Armatei

    22:48 18 apr.

    „Dorinel nu a fost la prima repriză!” Mircea Rednic, ironii la adresa adversarului după UTA-Sepsi 1-1

    22:30 18 apr.

    Sporting – Moreirense 3-1. Viktor Gyokeres a reuşit o dublă de senzaţie pentru echipa sa

    22:26 18 apr.

    „Să ne trezim la realitate!” Dorinel Munteanu sună adunarea după egalul cu UTA. Ce obiectiv are la Sepsi

    21:29 18 apr.

    VideoNicolae Stanciu şi Andrei Burcă petrec Paştele departe de familie! Nu ratează însă bucatele tradiţionale

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 Răzvan Lucescu semnează cu noua echipă! Anunţul momentului despre antrenorul româns 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 6 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors