Octavian Vâlceanu, „groparul” lui FC Voluntari! Două gafe incredibile făcute împotriva lui Poli Iaşi. Ce s-a întâmplat

Publicat: 20 aprilie 2024, 17:15

Octavian Vâlceanu, „groparul lui FC Voluntari! Două gafe incredibile făcute împotriva lui Poli Iaşi. Ce s-a întâmplat

Octavian Vâlceanu, "groparul" lui FC Voluntari

Gafele făcute de Octavian Vâlceanu / Captură Orange Sport

Octavian Vâlceanu a fost „groparul” lui FC Voluntari în meciul pierdut cu Poli Iaşi, scor 1-3, din etapa a 5-a a play-out-ului Ligii 1. Portarul ilfovenilor a făcut două gafe incredibile, care au decis câştigătoarea partidei de pe stadionul Emil Alexandrescu.

Sergiu Buş a deschis scorul în minutul 13 şi le-a ajutat pe gazde să intre în avantaj la pauză. Adam Nemec a restabilit egalitatea în minutul 50. După, Vâlceanu s-a întrecut în erori uluitoare.

Octavian Vâlceanu, „groparul” lui FC Voluntari

Mai întâi, portarul lui FC Voluntari a scăpat mingea din mâini, după o centrare, şi i-a permis lui Ştefanovici să trimită mingea în plasă.

După, în minutul 82, Octavian Vâlceanu a întârziat să degajeze o minge. Fără să fie încurcat de nimeni, goalkeeperul de 27 de ani a aşteptat până când a fost atacat de Harrison. În momentul Vâlceanu în care a şutat în minge, Harrison a blocat mingea, care a intrat în poartă.

Tony da Silva a reuşit astfel să obţină prima victorie pe banca lui Poli Iaşi şi să încheie seria dezastruosă. Şapte meciuri la rând fără succes aveau moldovenii, înainte să câştige cu FC Voluntari.

Politehnica Iaşi – FC Voluntari 3-1

Formaţia Politehnica Iaşi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Superligii.

Învingătorii au marcat prin Buş ’13, Ştefanovici ’65 şi Harrison ’82. Pentru oaspeţi a înscris Nemec ’50.

În minutul 90+2, un gol marcat de Florea pentru FC Voluntari a fost anulat după consultarea VAR, pentru fault, anunţă news.ro.

Poli Iaşi: Lung Jr. – Samayoa, F. Ilie, Ispas – Todoroski, A. Roman (Katanec ’89), Bordeianu, Jatoba (Itu ’78) – Bettaieb (Kabran ’67), Buş (Harrison ’67), Ştefanovici (Gheorghiţă ’67). Antrenor: Anthony Da Silva

Voluntari: Fernandez – Veiga, Matricardi (Merloi ’85), Armaş – Boboc (D. Florea ’76), Raţă, Crepulja, Aliji – Dumiter (Răduţ ’46), Nemec, R. Popescu (Lambrinoc ’76). Antrenor: Florin Pârvu

Cartonaşe galbene: Lung ‘69 / Ricardinho ’29, Raţă ‘70

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ciprian Florin Danşa – Marius Omuţ

Arbitri VAR: Claudiu Marcu, Radu Adrian Ghinguleac

Observator: Adrian Vidan

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa