Închide meniul

OFICIAL | Cătălin Straton a semnat cu FC Argeş după ce s-a despărţit de FCSB. Prima reacţie: “Mi-am dorit să bifez echipe cu tradiţie”

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 mai 2022, 13:34

Comentarii
OFICIAL | Cătălin Straton a semnat cu FC Argeş după ce s-a despărţit de FCSB. Prima reacţie: Mi-am dorit să bifez echipe cu tradiţie

Cătălin Straton a semnat un nou contract / Facebook FC Argeş

Cătălin Straton a semnat cu FC Argeş după ce ce şi-a reziliat contractul cu FCSB. Portarul în vârstă de 32 de ani a fost prezentat la noua sa echipă şi a oferit primele declaraţii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Straton a parafat un acordul valabil pe două sezoane, cu drept de prelungire pe încă unul. A şi dezvăluit care a fost adevăratul motiv pentru care a plecat de la vicecampioana României.

Cătălin Straton a semnat cu FC Argeş. De ce a plecat de la FCSB

Deşi mai avea contract cu FCSB până în vara anului viitor, goalkeeper-ul bucureştean a dorit să-şi încheie mai repede conturile cu echipa patronată de Gigi Becali”, a precizat FC Argeş.

În numai 8 meciuri a evoluat Straton, în cei 2 ani petrecuţi la FCSB. A recunoscut că nu a stat pe gânduri când a fost ofertat de piteşteni şi a acceptat să schimbe echipa pentru a juca mai mult.

Am ales FC Argeş în primul rând pentru că mi-am dorit să am şansa să joc mai mult, mi-am dorit să bifez echipe bune, cu tradiţie. Nu a fost o decizie grea. Am văzut faptele care spun totul, nu e uşor să prinzi play-off-ul, nu e uşor să faci din nimic din nou o echipă de top, pentru că şi aici a lipsit fotbalul la nivel înalt o perioadă bună de timp. Iar FC Argeş este FC Argeş”, a declarat Straton.

Reclamă
Reclamă

În cele două sezoane petrecute la vicecampioana României, Straton a apărat poarta roş-albaştrilor în 8 partide. Rapid Bucureşti, FC Vaslui, Universitatea Craiova, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi Dinamo Bucureşti sunt echipele pentru care a mai evoluat noua achiziţie a grupării din Trivale. Obiectivul FC Argeş în noul sezon este intrarea în play-off.

Mihai Stoica i-a promis „contract pe viaţă” lui Straton

Straton a decis să plece de la FCSB la FC Argeş după o discuţie pe care a avut-o cu Andrei Prepeliţă. Antrenorul piteştenilor i-a garantat lui Straton postul de titular. La FCSB, Straton avea şanse mici să prindă prima echipă, în contextul în care Târnovanu a avut evoluţii foarte bune în finalul de sezon şi chiar a fost convocat de Edi Iordănescu la naţională pentru meciurile din Nations League.

Cătălin Straton a ajuns la FCSB la începutul sezonului 2020-2021, când echipa era puternic afectată de COVID-19. Portarul a fost o variantă de urgenţă, fiind adus pentru a evolua în returul cu Slovan Liberec, în turul trei preliminar al Europa League. Cu toate acestea, FCSB a fost eliminată, deşi Straton a avut o evoluţie bună.

Reclamă

Cătălin Straton a fost unul dintre cei mai apreciaţi jucători din cadrul echipei. Oficialii formaţiei roş-albastre au avut numai cuvinte de laudă la adresa goalkeeper-ului. „Straton vrea să vină cu echipa fără să fie în lot, asta contează. Vine cu noi în deplasări și are doi copii… ca să fie alături de noi. Toată lumea ține foarte mult la el, e un băiat de excepție. Va rămâne cu noi atât timp ca vrea el portar, iar după ce termină activitatea, în găsim un loc în club”, a declarat Mihai Stoica, pentru Orange Sport, la începutul lunii mai.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05
Barcelona – Atletico Madrid 3-1. Catalanii se distanțează în fruntea La Liga
23:28 2 dec.
Nebunie în Premier League! 9 goluri și un nou record stabilit de Erling Haaland
23:21 2 dec.
EXCLUSIVOana Manea a dezvăluit care poate fi cheia României în meciul cu Ungaria de la Mondial: “Ține de ele”
23:01 2 dec.
Claudiu Petrila, cu capul în pământ după eșecul cu FC Argeș: „Trebuia să fim mai atenți”
22:51 2 dec.
Bogdan Andone, uluit de propriul elev după FC Argeș – Rapid 2-1: “E un miracol că mai joacă fotbal”
22:31 2 dec.
Rapid, șanse reduse de calificare în sferturile Cupei României. Toate calculele după eșecul cu FC Argeș
1 Roxana Moise a murit la 39 de ani 2 Lautaro Martinez a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Cristi Chivu: “Face asta prea mult” 3 Ireal! Numărul de bilete vândute pentru derby-ul FCSB – Dinamo 4 “Se întoarce!” Fotbalistul renegat de Gigi Becali revine la antrenamentele FCSB-ului 5 Anunţul lui Giovanni Becali despre transferul lui Valentin Mihăilă la Universitatea Craiova 6 Părăseşte Universitatea Craiova în iarnă. Prima plecare a fost decisă de Mihai Rotaru
Citește și