OFICIAL | Emil Săndoi a semnat cu Poli Iaşi! Fostul selecţioner al naţionalei U21 a revenit în Liga 1

Emil Săndoi şi Cornel Şfaiţer, la prezentarea antrenorului / Facebook Poli Iaşi

Emil Săndoi a semnat cu Poli Iaşi! Echipa ieşeană a anunţat că fostul selecţioner al naţionalei U21 va pregăti formaţia din Liga 1.

Săndoi revine în Liga 1, după ce anterior le-a mai pregătit pe Universitatea Craiova, FC Argeş, FC Vaslui sau Chindia Târgovişte.

Bine ai venit, Emil Săndoi!

Noul antrenor principal al echipei noastre este Emil Săndoi. Experimentatul tehnician, cu aproape 300 de meciuri oficiale pe bancă, a semnat, în urmă cu câteva minute, contractul cu Poli Iași. În vârstă de 59 de ani, Emil Săndoi a pregătit mai multe echipe în prima ligă, printre care Universitatea Craiova, FC Argeș, FC Vaslui, Chindia Târgoviște, dar și echipa națională de tineret a României, în două mandate, 2006-2013 și 2022-2023. Săndoi i-a condus pe micii tricolori la turneul final din 2023, găzduit de România.

Ca jucător, noul antrenor al echipei noastre are o carieră impresionantă, cu aproximativ 400 de meciuri oficiale. La națională a bifat 30 de selecții între anii 1987 și 1993, făcând parte și din lotul României la Mondialul din 1990.

Mult succes în Copou, Emil Săndoi!”, a transmis Poli Iaşi pe contul oficial de Facebook.

Emil Săndoi a antrenat-o pe Chindia în perioada 2020-2022. În perioada august 2022 – iunie 2023, Săndoi a fost selecționerul României U21.

Poli Iaşi nu mai avea antrenor de la demisia lui Tony da Silva. Portughezul a renunţat să o mai pregătească pe Poli Iaşi după umilinţa suferită cu Hermannstadt. Hermannstadt – Poli Iaşi s-a încheiat 6-2.

Preşedintele de la Poli Iaşi i-a acordat în continuare încredere lui Tony da Silva, însă tehnicianul a luat decizia de a se despărţi de formaţia din Copou. Portughezul reuşise să o salveze de la retrogradare pe Poli Iaşi sezonul trecut. Emil Săndoi o preia pe Poli Iaşi pe locul 14 în Liga 1. După 8 etape disputate, Poli Iaşi a acumulat numai 7 puncte. Ieşenii au 2 victorii, un egal şi 5 înfrângeri în acest sezon de Liga 1.

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3. Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relata news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Va ieși România pe primul loc în grupa ei din Liga Națiunilor?

20:59

Planul lui Mircea Lucescu, după revenirea la echipa naţională: „Am avut o discuție și mi-a zis”

20:43

VideoLeonard Doroftei ţine pasul cu tehnologia! Pe reţele, încă e campion mondial: „Nu-mi scapă nimic!”

20:21

FotoCum a apărut iubita lui David Popovici la Palatul Cotroceni, la ceremonia în care iubitul ei a fost decorat de Klaus Iohannis!

19:59

Ce a spus Sabrina Voinea despre retragerea din gimnastică, după scandalul uriaş de la Jocurile Olimpice: „Asta aştept!”

19:52

Gafa făcută de preşedintele Klaus Iohannis la ceremonia în care i-a decorat pe sportivii care au cucerit medalii la Paris!

19:09

Ilie Dumitrescu, uluit de transferul reuşit de Rapid: „E de pe altă planetă”! L-a făcut praf pe Neil Lennon

1 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 2 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 3 FotoBernadette Szocs, meci infernal la WTT Champions Macao 2024 cu Wang Manyu, campioana en-titre. Cu cine joacă Samaras 4 Foto„Nu spune, e ilegal, dragă” Ion Ţiriac a întrerupt-o imediat pe Simona Halep: „Aoleu, da”s 5 Foto„Eram filmat, mi-am pierdut cumpătul!” Momentul uluitor în care Ion Ţiriac s-a decis să le ofere olimpicilor români maşini de luxs 6 FotoFernando Alonso şi-a prezentat „bijuteria” de 4 milioane de euro: „Ce privilegiu! Este greu de exprimat în cuvinte”s

3 zodii testate de Univers pe 12 septembrie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

2 semne zodiacale au parte de abundență în ziua de 12 septembrie 2024. Ei sunt nativii norocoși