Petrolul Ploieşti – Poli Iaşi 3-1. „Lupii” lui Mehmet Topal au urcat pe locul 2 în Liga 1

De Alex Ioniță
Publicat: 26.10.2024, 18:31

Petrolul Ploieşti – Poli Iaşi 3-1

Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Poli Iaşi, în etapa a 14-a din Liga 1.

La Ploieşti, ieşenii au reuşit să deschidă scorul prin Mihai Bordeianu, care a înscris din lovitură liberă, în minutul 20. Gazdele au egalat după numai cinci minute, la un corner executat de Jyry şi finalizat de Grozav, cu o lovitură de cap.

Echipa lui Emil Săndoi a rămas în zece jucători după ce Florian Kamberi a fost eliminat, în minutul 39, după un duel cu Huja. Ploieştenii au înscris golul desprinderii în minutul 53. Dumitriu a aruncat de la margine, Grozav a prelungit în careu, Mihnea Rădulescu a trimis spre poartă, dar balonul a ajuns la Alexandru Tudorie şi acesta a marcat.

Gazdele au rezolvat problema învingătoarei în minutul 89, când Mario Bratu a stabilit scorul final. A fost Petrolul – Poli Iaşi 3-1 şi ploieştenii sunt pe locul secund în Liga 1, cu 22 de puncte. Poli Iaşi are 17 puncte şi e pe 10.

Cum au arătat echipele:

Petrolul: Zima – Ricardinho, Y. Roche, Huja, Dumitriu – T. Keita – M. Rădulescu (M. Bratu 82), Mateiu (D. Radu 82), Jyry (Stancovici 90+2), Grozav (Boţogan 90+2) – Tudorie (Moussaki 75). ANTRENOR: Mehmet Topal

Poli Iași: J. Fernandez – Todoroski (Harrison 87), Guilherme Soares, Moreira da Silva, Atanaskoski (Goncalo Teixeira 82) – A. Gheorghiţă, M. Bordeianu, Marchioni (Gouet 46), V. Gheorghe (A. Itu 46) – A. Roman – Kamberi. ANTRENOR: Emil Săndoi

Cartonaşe galbene: Mateiu 22, Huja 36, Zima 79, Y. Roche 80 / Atanaskoski 49, M. Bordeianu 54

Cartonaş roşu: Florian Kamberi (Poli Iaşi) min. 38

Arbitri: Sorin Vădana – Alexandru Cerei, Marius Badea

Arbitri VAR: Marian Barbu – Vasile Marinescu

Lukas Zima, de la Petrolul la FCSB! Câţi bani a plătit Gigi Becali pentru transferul portarului

Lukas Zima a semnat cu FCSB! Portarul celor de la Petrolul Ploieşti va deveni jucătorul campioanei României din această iarnă.

După mai multe zile în care au fost numai speculaţii în privinţa transferului, cele două părţi au bătut palma, iar Zima se va alătura jucătorilor lui Elias Charalambous din luna ianuarie.

Potrivit gsp.ro, Lukas Zima a semnat un contract valabil pe trei ani cu FCSB. De asemenea, Gigi Becali a scos din buzunar suma de 250.000 de euro pentru acest transfer, jumătate din suma pe care oficialii celor de la Petrolul Ploieşti au cerut-o în primă fază.

Cotat la 850.000 de euro pe trasnfermarkt.com, Lukas Zima a ajuns la Petrolul Ploieşti în vara anului 2023, din postura de jucător liber de contract, după despărţirea de Venlo, din Olanda. Plecat de la echipa de tineret a celor de la Slavia, în 2011, la Genoa, cehul a mai evoluat în cariera sa la mai multe echipe din Italia sub formă de împrumut, înainte de a ajunge în Olanda, în 2021.

În acest sezon, Zima a evoluat în 12 meciuri pentru Petrolul Ploieşti şi a primit 11 goluri. Din cele 12 partide în care a apărat poarta „lupilor galbeni”, Zima a reuşit în 6 rânduri să încheie meciul fără gol primit.

• Marele Premiu al Braziliei e live în AntenaPLAY, în perioada 1-3 noiembrie
  • Lamia - PAOK, meci din etapa a 10-a din Superliga Greciei, e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:30
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

9:15

Dejan Lovren a sărit în apărarea lui Răzvan Lucescu după PAOK – Heraklion 1-2: „Nu e vina lui. E ceva ce putem repara”

8:43

Transfer senzaţional la Rapid? Anunţul făcut de Marius Şumudică despre atacantul de 4 milioane de euro

8:40

Basarab Panduru nu a mai rezistat şi l-a pus la zid pe Darius Olaru după FCSB – Rapid 0-0: „Trebuie să îl tolerăm aşa întruna?”

8:33

Dumitru Dragomir a criticat jucătorii Rapidului după derby: „Ăla e leneş, sau e nepregătit. Să slăbească”

8:20

Florin Tănase, reacţie genială după scandalul dintre Marius Şumudică şi Elias Charalambous: „Am văzut doar că s-au pupat!”

8:17

Reacţia lui Marius Şumudică după gesturile golăneşti din derby-ul FCSB – Rapid: „Te rog să-ţi ceri scuze”

1 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 2 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 3 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 4 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificăris 5 FotoDiana Şucu, lux şi opulenţă pe stadionul din Giuleşti. Soţia milionarului Dan Şucu şi-a etalat bijuteriile de sute de mii de euros 6 Reacţia oficială a Farului după ce s-a scris că Gică Hagi şi Gică Popescu s-au certat şi sunt aproape de ruptura definitivă!s