Rapid – Chindia Târgoviște 2-0. Giuleștenii au revenit pe podium! Adrian Mutu l-a învins pe Toni Petrea

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 25.02.2023, 22:01
Actualizat: 24.07.2023, 14:21

Rapid - Chindia Târgoviște 2-0, Liga 1

Rapid - Chindia Târgoviște 2-0

Marko Dugandzic / Hepta

Rapid are acum 49 de puncte obținute în 27 de meciuri. Diferența față de liderul Farul rămâne una importantă: 9 puncte.

Formația din Giulești a început hotărât meciul și a pus presiune pe Chindia din primele minute. Golul s-a lăsat însă așteptat și în acest meci. Prima repriză s-a încheiat fără ca tabela să fie modificată. Totuși, meciul avea să devină unul mai ușor pentru Rapid în prelungirile primului act, atunci când Tiberiu Căpușă a luat cartonaș roșu.

Repriza secundă a fost diferită, iar giuleștenii au găsit calea spre gol. Dugandzic a înscris prima dată din penalty, în minutul 66. Trei minute mai târziu, Boldor înscria în proprie poartă, iar deznodământul meciului era tranșat.

Rapid – Chindia Târgoviște 2-0 LIVE TEXT

Min. 69: Rapid – Chindia 2-0! Dejan Boldor înscrie în proprie poartă!

Min. 66: Rapid – Chindia 1-0! Marko Dugandzic înscrie din penalty pentru giuleșteni!

Min. 45+2: Căpușă primește al doilea cartonaș galben și este eliminat! Rapid are superioritate numerică.

Min. 41: Costache pătrunde în bandă, centrează periculos în careu, dar Dugandzic nu poate ajunge mingea.

Min. 28: Ocazie Chindia! Cooper reia cu capul o centrare venită de la Căpușă, dar nu reușește să înscrie.

Min. 8: Andrei Ciobanu s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Emmers. Ghinion teribil pentru jucătorul lui Adrian Mutu.

Min. 1: A început partida!

Rapid – Chindia Târgovişte, 20:00, LIVE TEXT. Echipele de start

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, P. Iacob, J. Morais – Al. Ioniță II, Al. Albu, A. Ciobanu – Sefer, Dugandzic, V. Costache
Rezerve: Drăghia – Ignat, Fl. Ștefan, Emmers, Crepulja, Pănoiu, Papeau, Bamgboye, Lukassen
Antrenor: Adrian Mutu

Chindia: Căbuz – Căpușă, Corinus, Boldor, Ad. Ioniță – M. Dulca, Vorobjovas, Akhmatov – Neguț, Cooper, D. Popa
Rezerve: Eșanu – C. Dinu, Perianu, Sg. Buș, A. Șerban, Atanase, Mihaiu, Orozco, Chamed
Antrenor: Anton Petrea

Adi Mutu a recunoscut că meciul din Giuleşti are o miză uriaşă pentru el şi se aşteaptă ca Toni Petrea să îi facă viaţă grea.

Noi suntem acum pe locul 4 şi mai departe ne dorim să ajungem cât mai sus. Obiectivul nostru e îndeplinit, dar când începe play-off-ul nu putem spune stop ambiţiilor. De aceea vom încerca să câştigăm fiecare meci şi să ajungem cât mai sus în clasament.

După ce se vor înjumătăţi punctele va fi un play-off incendiar, benefic pentru fotbalul românesc. Noi nu ne temem de nimeni şi cred că echipa cea mai valoroasă va câştiga campionatul.

Este un meci foarte important pentru noi în economia campionatului, avem nevoie de puncte. Acum că suntem matematic calificaţi în play-off, în aceste meciuri rămase de jucat cel mai important lucru este să strângem cât mai multe puncte pentru a ne putea folosi de ele. Chindia se apără foarte bine, joacă foarte mult pe contraatac. E o echipă robustă, care e foarte greu de desfăcut.

Trebuie să fim foarte atenţi pe aceste contraatacuri pentru că vârfurile lor pleacă foarte bine. Ştim că este neînvinsă Chindia în acest an, dar totodată şi noi vrem să reîncepem să câştigăm. E un meci complicat, sper să avem forţa de a-i desface pe adversari şi de a înscrie„, a declarat Adi Mutu la conferinţa de presă.

16:39 LIVE SCOREFCU Craiova – U Cluj se joacă ACUM. Clujenii au deschis scorul! Meci vital pentru olteni 16:37 „E cel mai bun din campionat” Elias Charalambous îi ia apărarea lui Ștefan Târnovanu! Ce a spus despre gafa din meciul cu Sepsi 16:16 VIDEOValentin Mihăilă, gol superb pentru Parma! Echipa românului, tot mai aproape de revenirea în Serie A 15:59 LIVE VIDEOBlackburn – Coventry se joacă ACUM, în AntenaPLAY! Hull City – Ipswich (22:00)! Spectacol în Championship 15:25 România a obţinut o medalie de argint la Campionatele Europene de canotaj! Echipajul de patru rame feminin, locul 2 în Ungaria 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială