Reacţia lui Otele, după „dubla” din CFR Cluj – Dinamo 4-0: „Sunt fericit pentru goluri şi victorie!” Ce a spus de lupta la titlu

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 23.02.2024, 22:08

Reacţia lui Otele, după dubla din CFR Cluj - Dinamo 4-0

Reacţia lui Otele, după "dubla" din CFR Cluj - Dinamo 4-0

Reacţia lui Otele, după „dubla” din CFR Cluj – Dinamo 4-0. Echipa lui Adrian Mutu s-a dezlănţuit în a doua repriză cu Dinamo şi s-a apropiat la 7 puncte de FCSB. Bîrligea, Muhar şi „dubla” lui Otele au stabilit scorul derby-ului din Gruia.

Philip Otele a fost desemnat omul meciului,  după cele două goluri marcate în doar 3 minute.

Reacţia lui Otele, după „dubla” din CFR Cluj – Dinamo 4-0

„Ca să fiu onest, sunt foarte fericit că am învins şi pentru golurile mele. Am avut câteva ocazii şi în prima repriză, ştiam că putem juca mai bune. Ştiam că trebuie să avem răbdare  şi să fim mai decişi în faţa porţii. Sunt fericit şi când marchează Bîrligea şi el este fericit când marchez eu. E bine că e gol pentru echipa noastră, indiferent cine marchează. (n.r. vă gândiți la titlu?) Luăm meci cu meci, ne focusăm doar la ceea ce avem de făcut. Fiecare joacă și pentru celălalt, acesta este un spirit adevărat de echipă„, a spus Otele la digisport.ro.

Am avut ocazii şi în prima repriză. M-am gândit la pauză că vom reuşi să marcăm în a doua repriză. După ce am marcat, am devenit şi mai încrezători. M-am acomodat la acest campionat, îmi place să vin din linia a doua, să vin la fazele fixe. Nu trebuie să vorbim despre titlu, se vede în teren. Suntem una dintre favoritele la titlu„, a spus şi Muhar pentru sursa mai sus citată.

După 0-0 la pauză, CFR a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori. Daniel Bîrligea (52) a deschis scorul pe contraatac, lansat de Panagiotis Tachtsidis. Karlo Muhar a majorat diferenţa cu o lovitură de cap (68), după un corner executat de Ciprian Deac. Pe final, nigerianul Philip Otele a reuşit o dublă (79, 82), pe contraatac, din pasele lui Peter Michael, respectiv Durel Avounou.

La Dinamo au debutat cu acest prilej fundaşul Edgar Miguel Ie, internaţional din Guineea-Bissau, şi atacantul kosovar Astrit Selmani. Fundaşul mauritan Aly Abeid a jucat primul său meci pentru CFR.

Mijlocaşul Ciprian Deac a disputat meciul cu numărul 400 în prima ligă din România, dintre care 355 în tricoul echipei clujene. Dinamo venea după două victorii în campionat.

CFR pierduse precedentul său meci acasă (0-1 cu Rapid).  În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, 1-1.

FC CFR 1907 Cluj – Dinamo Bucureşti 4-0 (0-0), Stadion ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca
Au marcat: Daniel Bîrligea (52), Karlo Muhar (68), Philip Otele (79, 82).

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

0:08 VideoUltraşii lui FC U Craiova au vrut să intre în vestiare peste jucători! Au aruncat cu torţe în jandarmi 12
23:56
„Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor”
12
23:43
Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu
12
23:38
Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău
12
23:30
Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1
12
23:10
Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat
12
22:56
VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes
12
22:50
Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim
12
22:11
Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare
12
22:00
VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby