Tony da Silva şi-a dat demisia de la Poli Iaşi! Şi-a anunţat decizia chiar în vestiar

Tony da Silva şi-a dat demisia de la Poli Iaşi. Antrenorul în vârstă de 43 de ani şi-a anunţat decizia chiar în vestiar, după un antrenament.

Preşedintele de la Poli Iaşi i-a acordat în continuare încredere lui Tony da Silva, însă tehnicianul a luat decizia de a se despărţi de formaţia din Copou.

Update: Poli Iaşi a confirmat despărţirea de Tony da Silva:

„Mulțumim, Tony da Silva!

Contractul dintre antrenorul principal Tony da Silva și clubul nostru s-a încheiat, la solicitarea tehnicianului.

„Pentru binele echipei Poli Iași, am decis să închei, astăzi, contractul. Vă mulțumesc tuturor, de la cei din club până la suporteri, pentru colaborare, pentru încurajări și pentru critici. Doresc tot ce este mai bun pentru Poli, iar în acest moment simt că aceasta e decizia înțeleaptă. Momentele frumoase trăite aici nu mi le poate lua cineva și vor rămâne mereu în amintirea mea.”, a spus tehnicianul portughez.

Tony da Silva a semnat contractul cu Poli pe 1 aprilie, în acest an, și sub comanda sa echipa a reușit menținerea în Superligă după rezultatele înregistrate în ultimele etape din sezonul trecut. Apreciem munca sa în Copou și îi dorim mult succes în carieră”, a anunţat Poli Iaşi, pe Facebook.

Eşecul usturător suferit în duelul cu Hermannstadt l-a determinat pe Tony da Silva să ia decizia de a pleca de la Poli Iaşi. Sibienii i-au învins pe moldoveni cu scorul categoric de 6-2, în ultima etapă.

După partida respectivă, Cornel Şfaiţer i-a acordat în continuare credit lui Tony da Silva, însă tehnicianul a luat în cele din urmă decizia de a pleca de pe banca moldovenilor, notează ziaruldeiasi.ro.

Fostul fundaş nu s-a răzgândit, în ciuda faptului că se bucura de sprijinul conducerii, şi i-a anunţat pe jucători astăzi de faptul că va pleca de pe banca echipei. Până la numirea unui nou antrenor, Poli Iaşi va fi pregătită de secunzii lui Tony da Silva.

Tony da Silva a preluat-o pe Poli Iaşi la sfârşitul lunii martie, după plecarea lui Leo Grozavu. Tehnicianul portughez i-a salvat pe moldoveni de la retrogradare, în stagiunea precedentă.

În acest sezon, Poli Iaşi, cu Tony da Silva pe bancă, a obţinut şapte puncte din cele opt partide disputate. Moldovenii au înregistrat două înfrângeri la rând, cu Hermannstadt şi Rapid, în ultimele două etape.

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi! Fondată în 2015, Hermannstadt nu a marcat niciodată până acum 6 goluri într-un meci din Liga 1. Hermannstadt a promovat în prima ligă în 2018. În sezonul 2020-2021 a retrogradat în Liga 2, după ce a încheiat campionatul pe locul 14. A revenit în Liga 1 după doar un sezon petrecut în Liga 2.

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4, relatează news.ro.

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

• Premiera maraton a noului sezon Asia Express este Duminică de la 20:00 si Luni - Joi de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Kosovo - România e live în AntenaPLAY şi pe Antena 1, vineri, de la 21:45
  • Ce rezultat va înregistra România la meciul cu Kosovo?

21:49

„Noi am făcut primii oferta!” Victor Angelescu, reacţie fermă după ce Rapid a ratat transferul lui Daniel Bîrligea

21:31

Gigi Becali a realizat un nou transfer la FCSB! S-a înțeles cu Adrian Mititelu! Toate detaliile mutării

21:26

Foto„Eram filmat, mi-am pierdut cumpătul!” Momentul uluitor în care Ion Ţiriac s-a decis să le ofere olimpicilor români maşini de lux

21:10

Eduard Novak, semnal de alarmă după proba de contratimp, de la Jocurile Paralimpice: „Nicio șansă în fața celor cu 2 picioare!”

20:40

VideoChef Voica îi răsfaţă cu bunătăţi pe jucătorii naţionalei: „Ne face toate poftele!”

20:38

Andrei Prepeliță a fost dat afară de Gloria Buzău! Oficialii nou promovatei au făcut anunțul: „Mulțumim!”

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 2 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 3 FotoDenis Alibec radiază de fericire în braţele iubitei! Gest tandru al starului din România pentru fosta gimnastă Anca Surdus 4 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 5 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 6 FotoGigi Becali, implicat într-un alt accident! Imagini cu incidentul rutiers

4 zodii care sunt favoritele astrelor până pe 22 septembrie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Nativii care își găsesc adevărata fericire pe 5 septembrie 2024. Sunt pregătiți să se bucure de viață