Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 3-1. Împrumutat de la FCU Craiova, Blănuţă a reuşit o „dublă”

Publicat: 21.07.2024, 21:19.

Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 3-1

Blănuţă, felicitat după un gol cu Hermannstadt / Profimedia Images

Echipa Universitatea Cluj a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a doua a Ligii 1.

Clujenii au deschis scorul repede, în minutul 7, prin Vladislav Blănuţă, lovitură de cap la centrarea lui Dan Nistor.

Portarul oaspeţilor, Căbuz, a respins în corner lovitura de cap a lui Masoero, din minutul 14. După cinci minute, Raţă a centrat în careu şi balonul l-a lovit în mână pe Tiago Goncalves, iar arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti, după consultarea VAR. A transformat Nistor pentru 2-0 în minutul 20. Blănuţă a reuşit dubla în minutul 37, pentru ca Bejan să reducă din diferenţă în minutul 41 şi la pauză Universitatea Cluj a intrat cu avantaj de două goluri, scor 3-1, potrivit news.ro.

Repriza secundă nu a mai avut ocazii importante şi clujenii s-au impus cu 3-1, trecând pe locul secund în clasament, cu 4 puncte. FC Hermannstadt ocupă locul 13, cu un singur punct.

Eroul lui U Cluj din meciul cu Hermannstadt, Vladislav Blănuţă (22 de ani), a fost împrumutat în această vară de echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău de la FCU Craiova. Blănuţă va evolua la U Cluj pe tot parcursul acestui sezon.

U CLUJ: Gertmonas – R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic – Tchassem (M. Thiam 65), Nistor (D. Codrea 90), Raţă (G. Simion 65) – Blănuţă (R. Silaghi 64). ANTRENOR Ioan Ovidiu Sabău

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Căpuşă, V. Găman, Bejan, Tiago Goncalves (Oroian 46) – S. Balaure, Murgia, Biceanu (A. Ivanov 76), I. Stoica (D. Iancu 46) – R. Deaconu (A. Chiţu 76), Neguţ (J. Markovic 46). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 85 / A. Ivanov 81

Arbitri: Horia Mladinovici – Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu – Viorel Flueran

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan – George Roman

Observator: Nicolae Grigorescu

• Marele Premiu al Belgiei e live în AntenaPLAY, în perioada 26-28 iulie
  • 27 iulie: Gala de box | Joe Joyce vs Derek Chisora
  • Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

0:20 22 iul.

Cătălin Cîrjan, euforic după ce a marcat în Dinamo – Petrolul 4-1: „Ne batem la play-off!” „Săgeţi” către Rapid

23:35

Mesajul galeriei lui Dinamo pentru Florentin Petre! Legenda „câinilor”, la primul meci de acasă ca antrenor secund al lui Dinamo!

23:33

Liviu Ciobotariu, aproape să revină în Liga 1! Echipa care îl doreşte, după două etape din noul sezon

23:00

Cătălin Cîrjan, gol de excepţie în Dinamo – Petrolul, sub privirile lui Neil Lennon! Decarul „câinilor”, de neoprit

22:57

FotoSoţia lui Gicu Grozav, în tribune la meciul Dinamo – Petrolul! Cum a fost surprinsă Sorina Grozav

22:55

Dinamo – Petrolul 4-1. „Câinii” au făcut spectacol şi au obţinut prima victorie a sezonului!

1 FotoCum a arătat tortul de nuntă al lui Ianis Hagi și al Elenei! Momente superbe la petrecerea de la Domeniul Știrbeys 2 FotoAndrei Burcă s-a căsătorit! Cât de frumoasă este şi cu ce se ocupă soţia fundaşului naţionaleis 3 FotoImagini de vis cu valsul mirilor, de la nunta anului! Ianis şi Elena Hagi au strălucit pe ringul de danss 4 FotoCine e iubita lui Lamine Yamal, noua senzaţie din fotbalul mondial. Tânăra este de o frumuseţe răpitoares 5 FotoImagini rare cu fiicele lui Ilie Năstase din căsnicia cu Amalia! Cuvinte uriaşe la adresa tatălui lor: „De aia îi iubim”s 6 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs