„Veste groaznică!” Florin Prunea, devastat de moartea lui Gigi Mulțescu: „Am fost unul dintre copii lui”

De Alex Ioniță
Publicat: 15.09.2024, 12:39

Florin Prunea, devastat de moartea lui Gigi Mulțescu

Florin Prunea, devastat de moartea lui Gigi Mulțescu

Florin Prunea/ Hepta

Florin Prunea a fost devastat de moartea lui Gigi Mulțescu. Fostul internațional și-a găsit cu greu cuvintele, atunci când a vorbit despre legenda lui Dinamo.

Reclamă

Gigi Mulțescu a decedat după o luptă cu o boală grea, care a fost agravată de o pneumonie. În ultimele zile ale vieții, acesta a fost internat la spitalul de urgențe Floreasca, din capitală.

Reclamă

Florin Prunea, devastat de moartea lui Gigi Mulțescu

După ce a auzit de moartea lui Gigi Mulțescu, Florin Prunea a transmis faptul că dispariția acestuia reprezintă o mare pierdere pentru fotbalul românesc.

De asemenea, acesta a povestit și cum Mulțescu a avut grijă de jucătorii tineri de la Dinamo, atunci când aceștia se aflau la început de drum.

„Ce veste groaznică! Eu am fost unul dintre copiii lui. Avea mare grijă de noi, tinerii lui Dinamo, când eram la început de drum.

A fost un jucator imens! Imens! Și când veneau jucători din provincie la meciuri și se luau de noi ăștia mai tineri sau ne certau, ‘nea Gigi’ sărea imediat și ne proteja, ne apăra.

E o mare, mare pierdere pentru fotbalul românesc”, Florin Prunea, potrivit iamsport.ro.

Dinamo, prima reacție după moartea lui Gigi Mulțescu!

Dinamo a oferit prima reacție după moartea lui Gigi Mulțescu! Oficialii clubului alb-roșu au postat, pe rețelele de socializare, un mesaj după trecerea în neființă a legendei clubului.

Gigi Mulțescu s-a stins pe data de 15 septembrie, la vârsta de 72 de ani, după o luptă cu o boală necruțătoare. Afecțiunile sale au fost agravate de o pneumonie.

La câteva zeci de minute de la anunțul morții lui Gigi Mulțescu, Dinamo a publicat un comunicat pe rețelele de socializare, în care a transmis un mesaj emoționant despre legenda clubului.

„Odihnă veșnică, Gigi Mulțescu!

Toate gândurile dinamoviștilor pleacă acum spre familia celui ce a fost marele Gheorghe Mulțescu.
Nea Gigi a fost alături de Dinamo atât atunci când câștiga campionate, ca jucător (1979-1985), oferindu-ne momente de neuitat pe care le transmitem și astăzi, din generație în generație, golul cu Hamburg fiind unul dintre ele, cât și în vremuri gri și negre, ca antrenor al echipei noastre.

Nea Gigi n-a ezitat să fie alături de clubul pe care l-a iubit și a răspuns mereu cu “Prezent” atunci când i-a fost cerut sprijinul, acceptând responsabilitatea postului de antrenor în situații extreme, chiar și pe final de carieră, când starea de sănătate nu mai era favorabilă.

Întreaga suflare dinamovistă îți mulțumește pentru tot ce ai fost și pentru tot ce ai făcut în această viață, Gigi Mulțescu! Veșnic un model de dinamovist și un exemplu de dinamovism”, au notat oficialii „câinilor”.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    13:51

    S-a decis soarta lui Marius Şumudică! Anunţul şefilor giuleşteni după înfrângerea cu U Cluj

    13:22

    VIDEOAlex Mitriţă a semnat de faţă cu Mirel Rădoi! Imaginile care i-au surprins pe fanii Craiovei

    12:57

    Lovitură pentru Barcelona! Robert Lewandowski e OUT și poate rata duelul cu Real Madrid din finala Cupei

    12:42

    FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Derby crucial în lupta pentru titlu, cu Istvan Kovacs la centru

    12:21

    Florin Prunea a răbufnit după ce a auzit că Tachtsidis a vorbit cu Elias Charalambous: „Bă, înainte de meci?”

    11:35

    VIDEOColorado Avalanche – Dallas Stars 5-1! Victorie categorică pentru campioana din 2022 în primul meci al seriei

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s