Erling Haaland, „dublă” de senzaţie pentru Manchester City în Liga Campionilor. Cifre extraordinare pentru starul lui Guardiola

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 6.09.2022, 22:45
Actualizat: 15.01.2024, 17:31

Erling Haaland, dublă de senzaţie pentru Manchester City în Liga Campionilor

Erling Haaland, gol de pe altă planetă în City - Dortmund

Erling Haaland, gol în stilul lui Zlatan Ibrahimovic | Profimedia

Erling Haaland, dublă de senzaţie pentru Manchester City în Liga Campionilor. Starul norvegian al lui Manchester City a avut nevoie de doar 20 de minute pentru a înscrie pentru prima dată în Liga Campionilor în tricoul campioanei Angliei.

Reclamă

Erling Haaland este o adevărată maşină de goluri şi la Manchester City. Starul norvegian are cifre uluitoare la Manchester City.

Reclamă

Update: Erling Haaland a reuşit „dubla” în partida cu Sevilla. Atacantul lui Guardiola a reuşit dubla încă de la debutul pentru City în Liga Campionilor. Astfel, starul norvegian a ajuns la 12 goluri marcate în 7 meciuri pentru City, în toate competiţiile.

Video cu golul 2 al lui Haaland. 

Ştirea iniţială. 

Erling Haaland, dublă de senzaţie pentru Manchester City în Liga Campionilor

Erling Haaland are un start fabulos la Manchester City. Haaland a ajuns la 7 goluri în cele 11 meciuri jucate pentru City, în toate competiţiile.

Mai mult, Haaland a ajuns la 24 de goluri marcate în Liga Campionilor, în cele 20 de partide jucate.

Starul norvegian are cifre uluitoare la vârsta de 22 de ani. A reuşit să marcheze peste 160 de goluri în cariera. Ca o comparaţie, Messi avea la 22 de ani 140 de goluri marcate, în timp ce Cristiano Ronaldo doar 102.

Motivul pentru care Erling Haaland a refuzat transferul uriaş la Real Madrid

Motivul pentru care Erling Haaland a refuzat transferul uriaş la Real Madrid a fost dezvăluit chiar de tatăl norvegianului. Forma lui Karim Benzema şi posibila sosire pe „Bernabeu” a lui Kylian Mbappe au fost decisive.

Atacantul cotat la 150 de milioane de euro a ajuns până la urmă la Manchester City, echipă pentru care a evoluat şi tatăl său. În documentarul pentru ViaPlay, Alf-Inge Haaland a dezvăluit de ce fiul său a acceptat oferta cetăţenilor.

„În această vară, am stabilit un prim criteriu pentru alegerea noastră: “ce echipă are nevoie de un număr 9?”. Manchester City era opțiunea perfectă din acest punct de vedere.

În cazul lui Real Madrid, evaluarea noastră a fost de 5/10 pe scara importanței, având în vedere ce reprezintă Benzema pentru ei și modul în care a jucat în sezonul trecut. În plus, aveam semne de întrebare și pe fondul informațiilor că vor să-l transfere pe Mbappe.

În realitate, e greu să spui “nu” unui club precum Real Madrid, dar Manchester City a îndeplinit toate criteriile noastre”, a spus Alf-Inge Haaland, tatăl starului lui City.

Erling Haaland, „bestia” din Premier League!

Erling Haaland a marcat în Aston Villa – Manchester City 1-1 și a egalat un record impresionant din istoria Premier League.

Haaland a marcat în minutul 50, după o centrare la bara a doua a lui Kevin De Bruyne. Atacantul norvegian a împins balonul în poarta lui Villa cu piciorul stâng. Este al zecelea gol în Premier League pentru vârful de doar 22 de ani.

Haaland e doar al doilea jucător din istoria Premier League care atinge borna de 10 goluri după doar șase partide disputate. Primul a fost Mick Quinn, în decembrie 1992.

Pep Guardiola, declarație fabuloasă despre Erling Haaland: „Nu dorm cu el în pat!”

Pep Guardiola a oferit un răspuns amuzant când a fost întrebat despre situația lui Erling Haaland, noua vedetă de la Manchester City.

Jurnaliștii britanici l-au întrebat pe Guardiola la ultima conferință de presă cum gestionează Erling Haaland presiunea transferului la Manchester City. Guardiola a spus că nu știe ce este în jurul norvegianului pentru că „nu doarme cu el în pat”.

„Nu dorm cu el în pat! Nu stau cu el în casă, așa că nu știu cum se descurcă cu presiuna. În momentul în care nu marchează goluri, criticii vor spune că poate nu este bun, de parcă ar veni sfârșitul lumii. În situațiile proaste totul merge prost. Dar trebuie să fii calm în momentele rele. Cele mai bune echipe rămân pozitive. Erling este un atacant de top.

Dacă te uiți la cei mai mari atacanți din toate timpurile la vârsta lui, câte goluri au marcat, el este cel mai bun. Dar este încă la o vârstă fragedă. Trbuie să se gândească: ‘Astăzi voi fi mai bun decât ieri’. Când se va întâmpla acest lucru, el poate deveni unul dintre cei mai buni marcatori din istorie„, a spus Pep Guardiola, la ultima conferință de presă, citat de dailymail.uk.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
20:29

Ianis Stoica pleacă de la Hermannstadt! Anunțul conducerii: „Avem ofertă din străinătate”

20:05

Petrolul – Gloria Buzău 4-0! Dezastru pentru echipa lui Ilie Stan! Pas greșit în lupta pentru salvare

20:05

Anunţul venit de la WTA despre Jaqueline Cristian! E cea mai bine clasată jucătoare din România

19:58

Moment incredibil în Spania! Un jucător de la Villarreal a spart monitorul VAR după meciul cu Real Sociedad

19:28

S-a decis soarta lui Dan Petrescu! Anunţ clar al conducerii clubului: „A avut nevoie de timp”

19:22

Dinamo – Universitatea Craiova LIVE TEXT (21:00). Oltenii atacă locul 2 din play-off. Echipele de start

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes