Gafă monumentală în Arsenal – Bayern! Campioana Germaniei putea primi cel mai caraghios penalty! Tuchel: „Nu a avut curaj”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 10.04.2024, 9:52

Gafă monumentală în Arsenal - Bayern! Campioana Germaniei putea primi cel mai caraghios penalty

Momentul în care Gabriel a luat mingea în braţe în careu /captura digisport.ro

Gafă monumentală în Arsenal – Bayern! Campioana Germaniei putea primi unul dintre cele mai comice penalty-uri din istorie, în meciul din Liga Campionilor cu Arsenal.

În minutul 67 al partidei, fundaşul Gabriel Magalhaes a primit o minge de la portarul Raya, iar brazilianul a luat inexplicabil mingea în braţe. Fundaşul a crezut că Raya i-a dat balonul pentru a-l repune în joc din careul mic.

Gafă monumentală în Arsenal – Bayern!

Raya reluase el anterior jocul. Bavarezii au cerut vehement penalty, dar centralul a considerat că nu poate da o astfel de sancţiune dură pentru acea neînţelegere.

Nu cred că a avut destul curaj pentru a acorda un penalty evident, într-o situație ciudată și ușor jenantă. Dar a admis pe teren că a văzut faza, însă nu a fost de ajuns pentru el ca să acorde lovitură de pedeapsă într-un sfert de finală pentru o asemenea greșeală.

A admis că știe că jucătorul lui Arsenal a greșit și asta e puțin frustrant. Mingea era la portar, el a fluierat și goalkeeper-ul a pasat către fundaș, care a atins mingea cu mâna deoarece credea că balonul nu e în joc, dar era”, a declarat după meci antrenorul lui Bayern Munchen, Thomas Tuchel, potrivit Mirror.

Scandal uriaş după Arsenal – Bayern Munchen 2-2! „Tunarii” puteau beneficia de un penalty la ultima fază! Ce s-a întâmplat

Scandal uriaş după Arsenal – Bayern Munchen 2-2! În minutul 90+5 al partidei, la scorul de 2-2, Bukayo Saka a avut un duel în careu cu portarul echipei germane, Manuel Neuer.

„Tunarii” au protestat vehement faţă de decizia centralului. Bukayo Saka trecuse de portarul Neuer şi a părut incomodat de acesta.

Vedeta lui Arsenal şi a naţionalei Angliei i-a cerut explicaţii centralului după fluierul final.

Leandro Trossard a catalogat faza, după meci, ca fiind un „penalty clar”. ”Mi s-a părut penalty clar, a fost clar contactul. Nu suntem mulțumiți de rezultat, dar, când ești condus 2-1 la pauză, un rezultat de egalitate este acceptabil”, a declarat Leandro Trossard, potrivit BBC.

Rio Ferdinand şi Martin Keown, foşti mari fundaşi, la Manchester United, respectiv Arsenal au susţinut în timpul analizelor de după meciurile din Liga Campionilor că a fost penalty la duelul dintre Saka şi Neuer.

Manuel Neuer își lasă piciorul. E penalty. Cei de la VAR trebuiau să-l cheme pe arbitru să vadă faza. E o decizie majoră”, a susţinut Rio Ferdinand.

Mi se pare că e alarmant că nu s-a dat penalty”, a fost de părere Martin Keown.

Real Madrid – Manchester City 3-3 şi Arsenal – Bayern 2-2! Nebunie în Champions League! Goluri superbe şi răsturnări de situaţie

Meciurile Real Madrid – Manchester City 3-3 şi Arsenal – Bayern 2-2 au fost LIVE SCORE pe AS.ro, în sferturile UEFA Champions League.

Real Madrid şi Manchester City s-au întâlnit pentru al treilea sezon la rând în UEFA Champions League, în timp ce Arsenal şi Bayern s-au reîntâlnit după o pauză considerabilă, de 7 ani. Ambele meciuri s-au ridicat la nivelul aşteptărilor, cu goluri fabuloase şi răsturnări de situaţie incredibile.

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Rudiger, Tchouameni, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius.
Antrenor: Carlos Ancelotti

Manchester City: Ortega – Akanji, Stones, Dias, Gvardiol – Rodrigo, Kovacic, Bernardo – Foden, Grealish, Haaland.
Antrenor: Pep Guardiola.

Arsenal: Raya – White, Saliba, Gabriel, Kiwior – Odegaard, Jorginho, Rice – Saka, Havertz, Martinelli
Antrenor: Mikel Arteta

Bayern Munchen: Neuer – Kimmich, Dier, De Ligt, Davies – Goretzka, Laimer – Sane, Musiala, Gnabry – Kane.
Antrenor: Thomas Tuchel

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

22:20 Viitorul lui Dennis Politic a fost decis! Ce contract a semnat „eroul” lui Dinamo din turul barajului cu Csikszereda 21:34 EXCLUSIVCristina Şerban e românca de 21 de ani care lucrează la Mercedes şi a dezvăluit ce dialog genial a avut cu Lewis Hamilton 21:23 Mihai Stoica a pronunţat numele celor şase jucători pe care i-ar transfera la FCSB: „Gigi Becali hotărăşte!” 21:10 VIDEOFinlanda – Elveţia 1-3 şi Suedia – Slovacia 6-1 au fost în AntenaPLAY. S-a terminat faza grupelor la CM de hochei 20:42 „Dacă aş antrena o echipă mare, Ianis Hagi ar fi primul transfer!” Gică Hagi, fascinat de fiul său: „Cel mai bun cu Real Madrid” 20:21 Gică Hagi, anunţ de ultimă oră despre transferul lui Denis Alibec: „Am vorbit cu el” 20:14 Neil Lennon, tot mai aproape să îl piardă pe Albion Rrahmani. O forţă a Europei negociază transferul golgheterului de la Rapid! 20:07 Imagine URIAŞĂ cu Gică Hagi la Ambasada SUA din România. Mesajul superb pentru „Rege” 19:20 Carlo Ancelotti are trei variante de transfer pentru a-l înlocui pe Toni Kroos la Real Madrid! Şi-a pregătit deja şi „planul B” 19:20 AS.ro LIVE | Răzvan Raţ este invitatul lui Dan Pavel, de la 10:30. Dezvăluiri de senzaţie a fostului internaţional român Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin