Luis Enrique, mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor: „A fost mai rău decât o naștere!”

De Alex Ioniță
Publicat: 19.09.2024, 9:28

Luis Enrique, antrenorul de la PSG, a transmis un mesaj uluitor la primul meci fără Kylian Mbappe în Liga Campionilor. Tehnicianul nu s-a ferit de cuvinte, la conferința de presă de la finalul partidei.

PSG a debutat în noul sezon de Liga Campionilor cu o victorie, scor 1-0, în fața Gironei. A fost primul meci în cea mai importantă competiție continentală fără Kylian Mbappe, care a plecat în perioada de mercato din vară la Real Madrid.

PSG a câștigat partida grație unui autogol al portarului Gazzaniga, venit în minutul 90 al duelului de pe Parc des Princes.

După meci, chiar dacă victoria a venit chinuit, Luis Enrique și-a lăudat jucătorii. Totuși, antrenorul lui PSG a transmis faptul că duelul a fost mai dificil „decât o naștere”.

„(n.r. despre jucătorii lui PSG) Au arătat același spirit de câteva luni. Nimeni nu se dă bătut până la final. Am înscris în ultimul minut, ceea ce ne-a dat un moment de respiro. (n.r. despre progres) Ăsta e obiectivul nostru! Dacă vorbim despre merite, cred că am meritat să câștigăm.

Meciul a fost dificil! Am spus că a fost mai greu decât o naștere, cu tot respectul. Cred că am fost superiori, dar Girona ne-a amețit!

La pauză am spus că dacă nu presăm o să avem de suferit. Am avut obligația de a câștiga și a fost foarte greu. Pentru asta, o felicit pe Girona”, a spus Luis Enrique, citat de marca.com.

Kylian Mbappe, primul gol în Champions League pentru Real Madrid

Kylian Mbappe a marcat primul său gol în Champions League, în tricoul lui Real Madrid. Starul francez a deschis scorul pentru „galactici” în duelul cu Stuttgart.

Kylian Mbappe a ajuns la nu mai puţin de patru goluri marcate la Real Madrid, în trei meciuri. Starul francez a semnat cu echipa de pe Santiago Bernabeu în vară, după despărţirea de PSG.

Real Madrid a primit vizita celor de la Stuttgart, în primul meci din faza grupei de Champions League. Prima repriză a fost un echilibrată, germanii având o ocazie uriaşă. În minutul 29, şutul puternic al lui Deniz Undav a fost deviat în bară de fundaşii madrilenilor.

Ulterior, în minutul 36, arbitrul Halil Umut Meler a dictat penalty, după un duel între Jude Bellingham şi Maximilian Mittelstadt. După consultarea VAR-ului, centralul a revenit asupra deciziei sale şi nu a mai dictat penalty.

Ulterior, după doar 21 de secunde scurse din repriza a doua, Kylian Mbappe a ieşit la rampă. Starul francez a punctat cu o reluare din faţa porţii, din pasa lui Rodrygo.

Starul francez a ajuns astfel la cinci goluri marcate pentru Real Madrid, în şapte meciuri jucate, în toate competiţiile. La doar două minute distanţă după ce a marcat, Mbappe a avut o ocazie uriaşă. Şutul său periculos din interiorul careului a fost respins in extremis de portarul lui Stuttgart.

Fanii lui Real Madrid au reacţionat imediat pe contul oficial de Twitter al echipei, după golul marcat de Kylian Mbappe: „E incredibil”, „Alt motiv pentru care e cel mai bun”, „Şi e doar începutul”, au fost doar câteva dintre reacţiile suporterilor madrilenilor.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Ce rezultat va obţine FCSB cu RFS?

22:24

VIDEOFlorinel Coman, pasă decisivă pentru Al Gharafa! „Mbappe” a colaborat perfect cu Joselu

22:22

Daniel Bîrligea a marcat primul lui gol pentru FCSB! Gestul făcut imediat de atacantul roş-albaştrilor după reuşita cu RFS

22:00

Dinamo – Pelister 34-25! „Dulăii” au dat recital şi au obţinut a treia victorie consecutivă în Liga Campionilor

21:50

LIVE TEXTFCSB – RFS 2-1. Bîrligea şi Ştefănescu au marcat pe Arena Naţională! Chiricheş a reuşit o pasă decisivă

21:36

Daniel Ricciardo s-a despărţit de RB! Anunţul oficial făcut de echipa din Formula 1: „Ne va lipsi!”

21:28

„M-a surprins Gigi Becali!” Ilie Dumitrescu a văzut echipa de start a FCSB-ului şi a tras un semnal de alarmă

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 Milionarul convins de Gică Hagi să investească la Farul a rupt tăcerea: „Nu îmi place fotbalul”. Câţi bani va plătis 6 FotoAdrian Şut, mesaj emoţionant pentru soţia lui: „Îţi mulţumesc pentru tot!”. Bianca a reacţionat imediats

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele