Florin Niţă, după intervenţia monumentală din România – Finlanda 1-0: „Am fost inspirat şi m-am dus pe minge la acea ocazie!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 12.06.2022, 0:07

CFR Cluj l-a ofertat pe Florin Niţă! Titularul echipei naţionale, dorit de Dan Petrescu

Florin Niţă, dorit de CFR Cluj / Captură Antena 1

Florin Niţă, după intervenţia monumentală din România – Finlanda 1-0, a vorbit despre faza care a uluit întreg stadionul din Giuleşti. În minutul 51, Niţă a scos incredibil în faţa Pohjanpalo.

Florin Niţă le-a mulţumit fanilor care au susţinut naţionala României şi a spus cum a reuşit să aibă acea intervenţie fabuloasă.

Florin Niţă, după intervenţia monumentală din România – Finlanda 1-0

A fost un meci destul de greu, dar sunt fericit că am înţeles mesajele de la Mister şi ne-am montat pentru acest meci. Sunt foarte fericit că băieţii au arătat că au caracter şi au dat totul pe teren. Nu vreau să spun nimic de ce va urma. Trebuie să luăm fiecare meci în parte. Îmi doresc să arătăm cum am arătat în acest meci.

Vreau să le mulţumesc acestor minunaţi fani pentru că ne-au susţinut din primul până în ultimul minut. Nu este o atmosferă plăcută după o înfrângere. Mă bucur că am reuşit să trecem împreună peste acest moment, am fost o echipă. Am fost inspirat şi m-am dus pe minge la acea ocazie. Îi mulţumesc lui Dumnezeu„, a spus Florin Niţă după România – Finlanda 1-0.

Video cu rezumatul partidei România – Finlanda 1-0

Florin Niţă, intervenţie monumentală în România – Finlanda

Florin Niţă, intervenţie monumentală în România – Finlanda! Portarul României a avut o paradă fabuloasă în faţă lui Pohjanpalo. Florin Niţă a salvat-o pe România în minutul 51 al partidei cu Finlanda. Portarul român a respins incredibil mingea trimisă din 6 metri de Pohjanpalo.

Florin Niţă s-a bucurat nebuneşte după ce a reuşit parada serii în Liga Naţiunilor. Scorul a rămas, în continuare, 1-0 pentru România, după golul marcat de Nicuşor Bancu.

Nicuşor Bancu a înscris primul gol oficial din „era” Edi Iordănescu, în meciul România – Finlanda, din UEFA Nations League, meci transmis în direct pe Antena 1 şi Antena Play. Fundaşul Universităţii Craiova a deschis scorul pe stadionul din Giuleşti.

Bancu a fost singurul jucător din primul „11” al României care a fost folosit titular și la ultimul duel al tricolorilor cu Finlanda, din 2018. El a înscris acum primul gol al naţionalei noastre în această ediţie a Ligii Naţiunilor.

Bancu a reuşit un un-doi de senzaţie cu George Puşcaş, în minutul 30. I-a pasat în profunzime atacantului care tocmai ratase un penalty. Puşcaş s-a dus spre colţul terenului, a driblat un adversar şi a centrat în mijlocul careului.

Singurul jucător al lui Edi Iordănescu, aflat în careul nordicilor, a fost chiar Bancu. Dintre doi finlandezi, fotbalistul venit din Bănie a trimis o lovitură perfectă de cap şi a trimis mingea în poartă.

Bancu a ridicat cei 14.000 de fani în picioare şi s-a bucurat alături de coechipieri. Fundaşul de 29 de ani nu mai marcase din finalul anului trecut, din victoria cu Liechtenstein, scor 2-0, din preliminariile pentru Campionatul Mondial.

18:36 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Antrenamentele, calificările şi cursele se văd LIVE STREAM în AntenaPLAY 18:12 Un fost preşedinte al Rapidului a reacţionat după comunicatul lui Dan Şucu: „E dezinformat, manipulat” 17:50 Borussia Dortmund – PSG LIVE TEXT (22:00). Se anunţă spectacol în a doua semifinală Champions League. Echipe probabile 17:20 Novak Djokovic, decizie radicală înainte de turneul de la Roma! Sârbul a concediat încă un membru din staff-ul său 17:06 FotoMădălina Ghenea, cel mai „fierbinte” pictorial după despărţirea de Grigor Dimitrov! Fanii au înroşit butonul de like! 16:51 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 1 mai 16:48 VideoImnul României a răsunat după victoria istorică în faţa Ungariei! Imagini superbe cu „tricolorii” la Bolzano 16:25 Toni Petrea a transmis un avertisment, după ce FCSB a luat prima oară titlul după o pauză de 9 ani: „Sper să nu fie un accident” 16:17 „A fost un meci plin de emoţii pentru noi în faţa Ungariei”. Peter Balasz, prima reacţie după victoria uriaşă a României 15:12 Judd Trump, eliminat de la Campionatul Mondial de snooker! Jak Jones, victoria carierei Vezi toate știrile