Închide meniul

Pepe și-a anunțat retragerea din fotbal! A agățat ghetele în cui la 41 de ani, după o carieră plină de trofee

Alex Ioniță Publicat: 8 august 2024, 18:39

Comentarii
Pepe și-a anunțat retragerea din fotbal! A agățat ghetele în cui la 41 de ani, după o carieră plină de trofee

Profimedia

Pepe și-a anunțat retragerea din fotbal! Și-a uimit fanii prin decizia luată. Acesta s-a despărțit de Porto și a făcut anunțul pe rețelele de socializare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Unul dintre cei mai mari jucători din istoria fotbalului lusitan și-a încheiat cariera de fotbalist la vârsta de 41 de ani. Acesta a făcut spectacol la toate cluburile la care a fost legitimat.

Pepe și-a anunțat retragerea din fotbal!

 
View this post on Instagram
 
A post shared by Pepe (@official_pepe)

Născut în Brazilia, Pepe și-a început cariera la juniorii lui Alagoano, iar mai apoi a ajuns în Portugalia, la Maritimo. Mai apoi, acesta avea să obțină cetățenia portugheză și să evolueze pentru selecționata lusitană.

În anul 2004, FC Porto l-a achiziționat de la formația insulară în schimbul sumei de 2 milioane de euro. În anul 2007 a fost cumpărat de Real Madrid, pentru 30 de milioane de euro.

Reclamă
Reclamă

A petrecut 10 ani pe „Santiago Bernabeu”, iar mai apoi a ales-o pe Beșiktaș, echipă la care a evoluat pentru un sezon.

Ultima dată, Pepe a evoluat pentru FC Porto (din 2019), care își va începe noul sezon de Liga Portugal pe 10 august, împotriva lui Gil Vicente, LIVE VIDEO în AntenaPLAY.

La echipa națională a Portugaliei, Pepe a adunat 141 de selecții, în care a marcat 8 goluri.

Reclamă

În cariera sa, Pepe a cucerit următoarele trofee:

– Alături de FC Porto: 4 titluri ale Portugaliei, 5 Cupe ale Portugaliei, 5 Supercupe ale Portugaliei, o Cupă Intercontinentală și o Cupă a Ligii.

– Alături de Real Madrid: 3 titluri ale Spaniei, 2 Cupe ale Spaniei, 3 Supercupe ale Spaniei, 3 Ligi ale Campionilor, 2 Cupe Mondiale ale Cluburilor și 2 Supercupe ale Europei.

– Alături de naționala Portugaliei: – 1 titlu de Campion European și un trofeu UEFA Nations League.

OFICIAL | Angel Di Maria și-a prelungit contractul cu Benfica!

Angel Di Maria și-a prelungit contractul cu Benfica! Campionul mondial din 2022 va rămâne, pentru încă un sezon, în Liga Portugal!

Noul sezon al campionatului din Portugalia va începe în weekend-ul 9-12 august și se va vedea LIVE în AntenaPLAY. Benfica se va duela cu Famalicao, în prima etapă. (11 august, 20:00, LIVE VIDEO în AntenaPLAY).

Oficialii lui Benfica au anunțat, prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare, că Angel Di Maria și-a prelungit contractul cu echipa, până în anul 2025.

„Încă un an cu vulturul pe piept!”, au notat lusitanii.

În stagiunea precedentă fostul jucător al lui Real Madrid a avut evoluţii spectaculoase, prin care şi-a trecut în cont 9 goluri şi 11 pase decisive, în Liga Portugal.

Di Maria a fost aproape de plecarea de la Benfica în această perioadă de mercato, la Rosario Central, clubul care l-a lansat în lumea fotbalului.

Totuși, mutarea nu s-a mai materializat după ce familia superstarului a fost amenințată.

Un grup de infractori i-au trimis surorii lui Di Maria un cap de porc, străpuns de un glonț, alături de un mesaj: transferul la Rosario nu trebuie să se materializeze, pentru ca familia să nu ajungă la fel ca animalul, notează presa britanică.

Astfel, campionul mondial din 2022 a renunțat la ideea unui transfer în Argentina și a decis să rămână în Europa.

Înapoi la Homepage
Reclamă

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:53
“Te-a surprins alegerea lui Mirel Rădoi” Ştefan Baiaram, reacţie sinceră după ce fostul său antrenor a semnat cu FCSB
8:52
Becali a dat certă venirea lui Rădoi, un fost coleg cere prundeţă: “Până nu auzim de la el, eu unul nu cred”
8:36
Ce notă a primit Cristi Chivu în presa din Italia, după eșecul cu AC Milan
8:32
Legendele lui AC Milan şi Inter nu s-au pus de acord, după penalty-ul cerut de echipa lui Chivu: “Ar fi trebuit să intervină”
8:17
Primul titular care pleacă de la FCSB cu Mirel Rădoi antrenor
8:00
Adrian Georgescu: Cum vi se pare noul mod de funcționare al Formulei 1?
1 EXCLUSIVPrima decizie luată de Mirel Rădoi după ce a devenit antrenor la FCSB! Singurul lucru pe care Gigi Becali i l-a interzis 2 Gigi Becali a anunţat noul antrenor de la FCSB! Surpriză uriaşă 3 EXCLUSIVCe surpriză! Pe cine aduce Mirel Rădoi la FCSB. Anunţul lui Gigi Becali 4 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Mihai Stoica după ce Charalambous şi Pintilii au demisionat! 5 “Din ei doi aş alege” Gigi Becali, sfătuit pe cine să pună antrenor la FCSB! 6 Mirel Rădoi schimbă sistemul la FCSB. Cu cine va juca în atac. Gigi Becali a dat informaţiile
Citește și