St Etienne – Metz 2-1. Echipa lui Boloni joacă returul barajul de promovare / menţinere în Ligue 1 pe teren propriu

De Dan Roșu
Publicat: 31.05.2024, 8:27

St Etienne - Metz 2-1. Echipa lui Boloni joacă returul barajul de promovare / menţinere în Ligue 1 pe teren propriu

Duel din timpul meciului Saint Etienne - Metz 2-1 - Profimedia Images

St Etienne – Metz 2-1. Metz, condusă de antrenorul român Laszlo Boloni, a pierdut joi, în deplasare, scor 1-2, în faţa lui AS St Etienne, în prima manşă a barajului de promovare/menţinere în Ligue 1.

Ibrahim Sissoko a deschis scorul pentru AS St Etienne, în minutul 19, din assist-ul lui Mathieu Cafaro. Oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 45, prin Ismael Traore, care a profitat de pasa lui Lamine Camara.

Cafaro a mai trimis însă o centrare peste întreaga apărare a lui Metz, portarul oaspeţilor, Alexandre Oukidja, a gafat impardonabil, ieşind şi ratând complet intervenţia, iar Irvin Cardona a înscris aducând victoria gazdelor.

AS St Etienne s-a impus cu 2-1, dar soarta promovării/retrogradării din Ligue 1, se va decide în returul acestei duble manşe, care se va disputa la Metz, pe 2 iunie.

Reacţia lui Ladislau Boloni, după ce Metz s-a salvat după al 5-lea criteriu de departajare de retrogradarea directă

Metz a câştigat dramatic lupta cu Lorient pentru a prinde locul de baraj. Metz a pierdut cu scorul de 0-2 partida cu PSG, iar Lorient a învins Clermont cu scorul de 5-0. Astfl, s-a ajuns la o situaţie incredibilă. a fost nevoie de al 5-lea criteriu pentru ca cele două echipe să fie departajate.

În ultima etapă a campionatului Franţei, FC Metz a fost învinsă de Paris St Germain cu 2-0. Golurile parizienilor au fost înscrise de Soler (min. 7) şi Lee Kang-in (min. 12). Lorient, echipa care se bătea cu Metz pentru evitarea retrogradării a învins cu 5-0 pe Clermont, la doar un singur gol de scorul care era necesar pentru a o întrece pe Metz.

Metz şi Lorient a au avut acelaşi număr de puncte, acelaşi golaveraj, acelaşi număr de puncte câştigate şi meciurile direct şi golaveraj egal în meciurile direct. Metz a prins locul de barah pentru că a marcat 3 goluri în deplasare. Metz s-a impus cu Lorient în deplsarea cu 3-2, iar pe teren propriu a pierdut la limită, scor 1-2.

”Nu putem ascunde realitatea. Fiecare minut petrecut fără să primești gol te apropie de play-off. Am vrut să economisim timp, pentru că cel care o face își câștigă viața. Ne-am dorit să treacă timpul. Să avem echilibru, să păstrăm mingea, să fim oportuniști, să facem tranziții rapide. PSG nu a pierdut, acesta este un adevăr pe care îl știe toată lumea. Trebuia să fim bine echilibrați, dar nu am reușit să fim așa în prima parte. Eram dezorientați cu un gol căzut din cer. A fost o lovitură de ciocan și au contat să ne străpungă pe partea dreaptă. Nu am reușit să repar și am fost ușurat când am intrat la pauză.

Am numărat minutele și uneori le-am cerut colegilor scorul. Eram îngrijorat. Așteptam finalul meciului. Le-am spus jucătorilor că nu e normal să-l felicit după o înfrângere, dar am făcut-o oricum, pentru că am reușit să fim mai echilibrați în actul secund. Parisul a dominat, dar am rezistat. Când eram copil, unul dintre profesorii mei mi-au spus: ‘În viață, primești ceea ce poți, nu ceea ce vrei’. Evident că voiam să câștigăm acasă, dar din când în când, faci ce poți. E mai înțelept. A fost poate și de teama rezultatului de la Lorient”, a spus Ladislau Boloni.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Cine va câştiga Marele Premiu al Austriei?

12:45

LIVE VIDEOCursa din Porsche Supercup din Austria este ACUM în AntenaPLAY

12:07

Momentul critic în care Edi Iordănescu le-a promis celor din familia sa că îşi va da demisia după EURO 2024

12:00

VIDEOGabriel Bortoleto a câştigat cursa de Formula 2 din Austria, LIVE în AntenaPLAY! Victorie uriaşă pentru brazilian

11:55

Anglia – Slovacia LIVE TEXT (19:00). Elveţia îşi aşteaptă adversara din sferturile EURO 2024

11:26

Roberto De Zerbi este noul antrenor al lui Olympique Marseille! Pe ce perioadă a semnat fostul jucător de la CFR Cluj

10:53

Andreea Dragoman, emoţii uriaşe înainte de Jocurile Olimpice 2024: „Sperăm să ne întoarcem cu medalia acasă”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi