Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul! Au apărut controverse uriaşe, după gestul ibericei

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 20.08.2023, 16:47

Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul!

Olga Carmona, gest neaşteptat după ce a marcat împotriva Angliei / Profimediaimages

Olga Carmona este eroina Spaniei după ce a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul. Jucătoarea în vârstă de 23 de ani a înscris singurul gol al confruntării cu Anglia şi a fost desemnată MVP-ul finalei. I-a adus reprezentativei ţării sale, în premieră, cel mai râvnit trofeu al fotbalului feminin.

De 13 ani nu mai înscrisese, într-o finală de Campionat Mondial, un reprezentant al Spaniei. Olga a repetat, la Sydney, în faţa a peste 75.000 de fani, performanţa lui Andres Iniesta. A stârnit însă controverse după ce a punctat.

Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul

Sportiva legitimată la Real Madrid a marcat în minutul 29, cu o execuţie imparabilă. Imediat după şi-a ridicat tricoul, pentru a arăta un mesaj care a stârnit mari controverse. Momentul a fost comentat imediat pe reţelele sociale.

Ştie cineva ce era scris pe tricoul Olgăi Carmona?„, „E vreun cunoscător de limbă spaniolă care poate să îmi spună ce înseamnă cuvântul scris pe tricoul ei?” au fost comentariile au devenit virale.

Pe tricoul purtat sub echipamentul de joc al ibericei era scris „Merchi„. Jurnaliştii de la mundodeportivo.com anunţă că mesajul era în memoria mamei uneia dintre cele mai bune prietene, care şi-a pierdut viaţa de curând.

Această victorie o dedic mamei uneia dintre cei mai buni prieteni de-ai mei. O dedic întregii familii şi cu toată dragostea mea„, a spus Olga la finalul meciului.

Jucătoarea Realului a fost decisivă pentru Spania la Cupa Mondială. Carmona a înscris şi în disputa din semifinale câştigată în faţa Suediei, scor 2-1. A reuşit golul victoriei în minutul 89!

Spania este noua campioană mondială la fotbal feminin!

Spania a cucerit titlul mondial la fotbal feminin, după ce s-a impus în ultimul act al turneului final organizat de Australia şi Noua Zeelandă în faţa Angliei. Ibericele s-au impus cu 1-0, graţiei golului marcat de Olga Carmona în minutul 29.

În minutul 66, Spania a avut şansa de a majora diferenţa. După o lungă analiză VAR, ibericele au primit lovitură de la 11 metri, pentru henţul comis de Keira Walsh în suprafaţa de pedeapsă.

Jennifer Hermoso şi-a asumat răspunderea pentru executarea loviturii de la 11 metri, dar cea mai bună marcatoarea din istoria Spaniei nu a reuşit să o învingă pe Mary Earps.

Anglia a încercat să revină în partidă şi să se folosească de ratarea de la 11 metri a lui Jennifer Hermoso, dar trupa pregătită de Sarina Wiegman nu a reuşit să înscrie, iar campioana europeană din urmă cu un an a pierdut marea finală în faţa Spaniei.

Spania, echipă marcată de scandalul dintre selecţionerul Jorge Vilda şi jucătoare, a încheiat turneul final cu o singură înfrângere, în faţa Japoniei (0-4), în ultimul meci din faza grupelor.

Din grupa Spaniei au mai făcut parte Costa Rica şi Zambia, iar noua campioană mondială s-a impus cu 3-0, respectiv 5-0.

În optimi, Spania a trecut de Elveţia cu 5-1, în timp ce în sferturile cu Olanda a avut nevoie de 120 de minute pentru a câştiga cu 2-1. În semifinale, Spania a învins Suedia cu 2-0.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

23:28 Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer 23:10 VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade 22:48 VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco” 22:43 CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League! 21:50 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză 21:47 Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel 21:16 VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola 21:05 VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1! 20:40 „Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii 20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta