Dennis Man, lăudat de marile publicaţii din Italia, după ce a făcut spectacol în cupă: „Moment de aur”

De Alex Masgras
Publicat: 2.11.2023, 14:03

Dennis Man, lăudat de marile publicaţii din Italia

Dennis Man, după ce a înscris în Lecce - Parma / Profimedia

Dennis Man a fost lăudat de marile publicaţii din Italia. Internaţionalul român a fost introdus în minutul 55 al meciului din Coppa Italia dintre Lecce şi Parma şi a contribuit din plin la două goluri marcate de echipa sa, în victoria cu 4-2.

Man a provocat autogolul lui Pongracic din minutul 90+4 şi a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 90+7, risipind orice emoţie în privinţa calificării în optimile de finală. Pentru un loc în sferturi, Parma va juca cu Fiorentina.

Dennis Man a fost decisiv în meciul dintre Lecce şi Parma din Coppa Italia. Parma s-a impus cu 4-2, iar la ultimele două goluri, internaţionalul român a fost în centrul atenţiei.

Prestaţia românului a atras toate privirile, iar cele mai mari publicaţii din Italia au avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Man, potrivit parmalive.com.

„Parma merge mai departe mulţumită lui. A intrat şi nu am văzut multe, dar deodată a tras şi a provocat autogolul lui Pongracic. Apoi transformă un penalty: moment de aur”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com.

Gazzetta dello Sport, Corrierre dello Sport şi Tuttosport l-au declarat pe Dennis Man omul meciului de la Lecce, cele trei publicaţii notând prestaţia românului cu 7. „Este într-un moment fantastic”, au titrat cei de la Tuttosport.

Dennis Man este Balon de Aur la Parma

Dennis Man este Balon de Aur la Parma. Cruciații au postat pe contul de Twitter o poză trucată cu jucătorul român care ține în mâini trofeul adjudecat de Lionel Messi cu trei zile în urmă.

Dennis Man este cel mai în formă jucător al liderului din Serie B. A marcat și în Cupa Italiei, în victoria lui Lecce, 2-4, din penalty.

Astfel, jucătorul cotat la 3.5 milioane de euro a ajuns la șapte goluri și o pasă decisivă în cele 10 meciuri disputate în acest sezon în toate competițiile.

”El este câștigătorul Balonului de Aur, în opinia mea”, e mesajul postat de Parma pe rețelele de socializare, alături de poza cu internaționalul român, în rolul lui Lionel Messi.

Pentru Dennis Man şi Parma urmează duelul din weekend din Serie B de pe teren propriu. Partida dintre Parma şi Sudtirol se va juca duminică, de la ora 17:15, LIVE în AntenaPLAY.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta