Jocurile Olimpice 2020 | Declaraţia zilei la Tokyo! Ce a spus unul dintre canotorii care au luat argint la 4 rame :) Medalie aşteptată de 29 de ani de România

Publicat: 28.07.2021, 9:24.
Actualizat: 28.07.2021, 9:25

Ştefan Berariu a oferit declaraţia zilei la Jocurile Olimpice 2020, după ce a cucerit medalia de argint în proba de 4 rame. A fost prima medalie adusă de canotorii români după Jocurile Olimpice din 1992 de la Barcelona.

Echipajul masculin de 4 rame al României la JO 2020

Declaraţia zilei la Tokyo, de la unul dintre canotorii români care au luat argint la 4 rame

Ştefan Berariu şi-a exprimat într-un mod inedit bucuria pentru medalia cucerită la Tokyo. El a citat îndemnul primit de la Antonio Colamonici, antrenorul coordonator al loturilor naționale de canotaj.

Declaraţia zilei la Tokyo! Ştefan Berariu: „Am dovedit că vem c*****e foarte mari!”

„A spus (n.r- Antonio Colamonici) că suntem extraordinari. Și că avem c*****e mari. Am dovedit că le avem foarte mari”, a declarat Ștefan Berariu pentru gsp.ro.

Berariu a spus că a trăit cea mai frumoasă zi din viaţă şi speră ca medalia să devină de aur la următoarea ediţie a Jocurilor Olimpice.

„Chiar a fost cea mai frumoasă zi din viața mea. Mă bucur că am obținut această medalie. Am muncit foarte mult pentru ea. Sper ca la Paris să luăm medalia de aur. Noi ne înțelegem din priviri, ne simțim unul pe celălalt. Știm când trebuie să atacăm.

Pentru această medalie aveam speranțe, pentru că nu știi la ce să te aștepți de la noi. Suntem imprevizibili. Pentru această medalie am muncit cinci ani. Am avut o singură vacanță. A fost doar muncă și cantonament. Dar merită. Am primit multe mesaje de felicitări și contează foarte mult”, a mai spus Berariu.

Medalie istorică obţinută de băieţii de la 4 rame

România a câștigat pentru prima dată în istorie o medalie în proba de 4 rame masculin. Echipajul format din Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari, a obţinut argintul, miercuri dimineaţă.

„A fost o cursă grea, pentru că în finală au fost cele mai puternice ţări din lume. Noi ne-am făcut cursa noastră, pentru a obţine cel mai bun loc şi a lua o medalie la Jocurile Olimpice. Sentimentele pe care le trăieşti când te vezi cu medalia sunt de nedescris. Simţi o bucurie foarte mare, nu poţi descrie acele momente de bucurie.

Această medalie de argint înseamnă cinci ani de muncă, în care ne-am pregătit pentru aceste Jocuri Olimpice, în care am muncit foarte mult toţi patru. S-a văzut meritul muncii noastre la această Olimpiadă. Visul meu s-a îndeplinit, îmi doream o medalie, nu conta ce medalie era, doar să fie medalie”, a spus Mugurel Semciuc, citat de Agerpres.

Valeriu Iftime, la AS.ro LIVE

Eduard Novak
Extra • 27 aug., 10:25
Eduard Novak a cucerit medalia de argint Jocurile Paralimpice de la Tokyo! Ce performanţă a reuşit Ministrul Tineretului şi Sportului
Sportivii medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, decoraţi de Klaus Iohannis
JO 2020 • 18 aug., 21:13
Sportivii medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, decoraţi de Klaus Iohannis. „Sunteţi modele pentru campionii de mâine!”
Flacăra olimpică a fost stinsă la Tokyo
JO 2020 • 8 aug., 16:33
FOTO
S-au încheiat Jocurile Olimpice 2020! Imagini spectaculoase de la ceremonie. Câte medalii a obţinut România la Tokyo şi pe ce loc a încheiat competiţia
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
Gestul făcut ultrașii olteni după FC U Craiova – FCSB 0-1! Mesaj categoric pentru Adrian Mititelu Jr. Ce se întâmplă cu postul lui Adrian Mutu
1
8:16 FCSB poate rămâne fără sponsor, dar echipa nu va fi afectată: „Nu își poate imagina cineva vreodată ce avere are Gigi Becali!” 0:04 Barcelona – Granada 1-1. Continuă criza la echipa lui Ronald Koeman! Catalanii au egalat în prelungiri 20
sept.
23:38
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | „Penalty şi roşu! A fost clar ca lumina zilei!” Dan Petrescu, atac dur la arbitraje: „Mi se pare ciudat să fim arbitraţi aşa de când am venit eu!” Anunţ despre meciul din Cupa României
20
sept.
23:24
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Culio, în lacrimi după victoria din derby: „Dedic această victorie soției mele!” Argentinianul, anunţ uriaş: „Voi fi secundul lui Dan Petrescu”
20
sept.
23:21
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Laurențiu Reghecampf, mesaj dur pentru jucători. „Am jucat slab și fără atitudine! Trebuie să ne trezim”
20
sept.
23:08
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0 | Oltenii promit răzbunare în Cupa României: „O să jucăm pe viaţă şi pe moarte!” Valerică Găman, în depresie după ce echipa sa a pierdut: „Este frustrant”
20
sept.
22:55
CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-0. Dan Petrescu a câștigat duelul cu Laurențiu Reghecampf! Andrei Burcă a adus prima victorie a „Bursucului” de la revenire
20
sept.
22:19
„Visez să antrenez o echipă din România! Nu e FCSB!” Marius Croitoru e gata să plece de la Botoşani! Mesaj pentru Iftime
20
sept.
21:59
CFR Cluj – Universitatea Craiova | Andrei Burcă a înscris primul gol din noul mandat al lui Dan Petrescu. „Stâlpul” campioanei s-a bucurat nebunește
20
sept.
21:46
CSA Steaua – Şelimbăr 0-0 | „Am jucat fotbal în repriza a doua!” Daniel Opriţa l-a scos din sărite pe Ion Crăciunescu: „Băi, băiatule!”