Jocurile Olimpice 2020 | Mirel Rădoi, cu capul în pământ după România – Coreea de Sud 0-4: „O umilinţă!” Selecţionerul îşi pune speranţele în ultimul meci: „Va fi o finală”

De Dragoș Vasile
Publicat: 25.07.2021, 16:27
Actualizat: 25.07.2021, 17:34

Mirel Rădoi, selecţionerul României, a oferit prima reacţie după ce România U23 a fost învinsă la scor de Coreea de Sud, 0-4.

Mirel Rădoi, anunţ îngrijorător de la Tokyo

Mirel Rădoi, lovit de ghinion înainte de Macedonia de Nord - România

Profimediaimages

Mirel Rădoi, prima reacţie după România U23 – Coreea de Sud U23 0-4

România a suferit o adevărată umilinţă cu Coreea de Sud, scor 0-4, iar şansele de calificare depind de ultimul meci, cel cu Noua Zeelandă. Tricolorii sunt pe ultimul loc, iar Mirel Rădoi dă vină pe noroc, despre care spune că „ne-a abandonat”.

„Putem spune că norocul pe care l-am avut ne-a abandonat. Era clar că nu puteam câștiga la nesfârșit din noroc. Meciul s-a rupt la cele două greșeli personale – autogolul și eliminarea. A fost o lecţie de fotbl, lecţie de mentalitate. Trebuie să câştigăm în ultima partidă.

Sunt multe echipe care au câştigat prima partidă din grupe şi nu s-au calificat. Ne vom remonta din punct de vedere fizic. Am trăit o lecţie, o umilinţă. Din punct de vedere psihologic îi vom remonta pe jucători, dar fizic e marea noastră problemă. Trebuie să mergem pozitivi, chiar dacă rezultatul nu ne arată asta. Va trebui să recuperăm jucătorii cât mai repede, cei care vor trebui să joace această finală”, a declarat Mirel Rădoi, la TVR.

Jocurile Olimpice 2020 | România U23 – Coreea de Sud U23 0-4! Umilinţă pentru tricolori. Sunt pe ultimul loc în grupă!

România U23 a fost învinsă la Kashima, cu scorul de 0-4, de Coreea de Sud U23, în etapa a doua a Grupei B a turneului olimpic. Tricolorii au jucat o repriză în inferioritate numerică, din minutul 44,

În minutul 27, Marius Marin a trimis mingea în propria poartă, la o centrare a adversarilor. Pe finalul primei reprize, Ion Gheorghe a fost eliminat, el primind al doilea cartonaş galben. El îl primise pe primul în minutul 25.

În repriza secundă, Lee Donggyeong a şutat la poartă de la peste 20 de metri, Valentin Gheorghe a plonjat în faţa balonului şi l-a deviat la colţul scurt. Ricardo Grigore l-a faultat pe Seol în careu, iar Lee Kangin a transformat penaltiul dictat de arbitru, în minutul 84. În minutul 90, Lee Kangin a înscris cu un sut de la 15 metri, din poziţie centrală.

Ultima etapă a grupei va avea loc miercuri, după următorul program:

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

Adrian Mititelu Jr, pe stadionul din Bănie
Fotbal intern • 18 sept., 21:15
Adrian Mititelu Jr, apariţie de 400.000 de euro la derby-ul U Craiova 1948 – FCSB. Calcă pe urmele lui Mirel Rădoi!
Mirel Rădoi, pe banca României
Echipa naţională • 17 sept., 14:02
Mirel Rădoi a anunțat lotul preliminar pentru dubla cu Germania și Armenia! Stranierii din care va alege selecționerul
Răzvan Marin, pasă de gol pentru Cagliari
Fotbal extern • 12 sept., 17:53
Răzvan Marin, răspuns impresionant după ce a stârnit un scandal naţional! Ce a reuşit în Cagliari – Genoa, meci în care a fost titularizat
Ce înseamnă dacă ai găsit boabe de fasole sau resturi de mâncare la ușă. Polițiștii explică ce poate să însemne acest „semn”
1
Foto „Nicio ţară nu poate dispune arestarea mea”. Dragoş Săvulescu îi cere despăgubiri României. „Soţia mea nu poate dormi şi mânca!”
12:41 Valeriu Iftime a anunţat de ce exclude varianta transferului lui Hervin Ongenda la FCSB. „Dacă-l dăm, mă duc şi eu! Mă las de fotbal fără el” 12:11 Emma Răducanu dă o lovitură financiară de proporţii! Cele mai importante companii sunt dispuse să-i plătească o avere. Anunţul englezilor 11:06 Lovitură pentru Simona Halep. Pe ce loc a ajuns în clasamentul WTA. Sorana Cîrstea are motive de bucurie! 10:23 Gabi Torje nu îi duce dorul lui Dario Bonetti după a 6-a înfrângere consecutivă a lui Dinamo. „Şi Messi a plecat de la Barcelona”. Ce i-a transmis antrenorului italian 10:00 Istvan Kovacs, cu cărțile pe față! Ce spune despre momentul „dispari” și eliminarea lui Filip, în FCSB – Dinamo! Marea dorință a centralului 9:05 Ianis Hagi, aşteptat cu nerăbdare în Scoţia! Fanii sunt convinşi că Rangers este dependentă de el. „Îi simţim lipsa!” 8:39 Cosmin Olăroiu, aproape de un nou tun financiar! Echipa din Zona Golfului care i-a pus o super ofertă pe masă 8:30 Spirite încinse la PSG! Mauricio Pochettino, prima reacţie după ce a fost lăsat cu mâna întinsă de Lionel Messi. Cum a explicat schimbarea argentinianului 8:10 A comis-o din nou! Mihai Stoica, șocat de un jucător de la FCSB: „Ce ai declarat, mă!? Mi s-a făcut rău, când am auzit!” 0:06 AS.ro LIVE | Tudor Mihăiţă a fost invitatul lui Cătălin Oprişan! Poveşti de senzaţie ale unuia dintre cei mai titraţi antrenori români de Brazilian jiu-jitsu şi MMA