Mihai Covaliu, la sosirea în ţară a delegaţiilor de canotaj, gimnastică şi tenis de masă: „Vor mai veni medalii”! Ce a spus Lipă

Publicat: 7.08.2024, 18:00.

Mihai Covaliu, la sosirea în ţară a delegaţiilor de canotaj, gimnastică şi tenis de masă

Mihai Covaliu, la sosirea în ţară a delegaţiilor de canotaj, gimnastică şi tenis de masă

Mihai Covaliu / Profimedia Images

Mihai Covaliu, preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, a declarat, miercuri, la sosirea delegaţiilor de canotaj, gimnastică şi tenis de masă de la JO de la Paris, că este convins că pentru România vor mai veni medalii.

Reclamă

Canotajul, gimnastica şi tenisul de masă astăzi s-au întors în ţară. Felicitări sportivilor care au reuşit să câştige medalii. Şi sportiviilor care nu au reuşit de data aceasta să câştige medalii. I-am văzut pe câţiva dintre ei supăraţi, e bine, înseamnă că le pasă. Până acum palmaresul este de şapte medalii, suntem deocamdată în primele 20 de naţiuni ale lumii. Avem de ce să fim bucuroşi, de ce să mulţumim, să fim încrezători că în continuare sportivii din Team Romania vor câştiga medalii. Aceşti sportivi au reuşit după o muncă extraordinară şi după o competiţie incredibil de grea. Suntem mândri de ei, de sportivii de la canotaj. Sunt cele mai frumoase medalii de multe ediţii încoace. Sunt absolut convins că medalii vor mai veni”, a spus Covaliu.

Mihai Covaliu, la sosirea în ţară a delegaţiilor de canotaj, gimnastică şi tenis de masă: „Vor mai veni medalii”! Ce a spus Lipă

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport, Elisabeta Lipă, a declarat că pentru România Paris 2024 poate fi o ediţie de excepţie a Jocurilor Olimpice.

Este o ediţie foarte grea. Celor care sunt în febra competiţiei le doresc mult succes. Mai avem canoe, lupte, haltere, atletism, deci România se poate prezenta cu un rezultat de excepţie la această ediţie. Avem potenţial, avem obligaţia să avem grijă de ei ca pentru următoarea ediţie a JO să fim la fel de bucuroşi, dacă nu mult mai bucuroşi”, a afirmat Lipă, potrivit news.ro.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    15:14

    EXCLUSIVReacţia lui Alexandru Tudorie, din China, după moartea lui Aaron Boupendza: „Toată lumea este şocată aici”

    14:56

    Cosmin Olăroiu şi-a aflat adversara din finala Ligii Campionilor Asiei 2

    14:48

    VIDEOLando Norris, apărat de oficialii McLaren după acuzațiile care i-au fost aduse: „A făcut o treabă excelentă”

    14:22

    Preşedintele Gabonului, mesaj după moartea lui Aaron Boupendza

    14:11

    Rapid, primul mesaj după moartea lui Aaron Boupendza: „Va rămâne mereu în amintirea noastră”

    13:58

    „Iese soarele și pe strada noastră”. Dinamo, reacție oficială după ce a fost semnat contractul pentru noul stadion

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s 6 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas