Reacţia de mare campion a lui David Popovici în faţa lui Pan Zhanle. Chinezul a demolat vechiul record mondial

Valentin Pîrcălabu Publicat: 1 august 2024, 0:02

Reacţia de mare campion al lui David Popovici în faţa lui Pan Zhanle. Chinezul a demolat vechiul record mondial

Captură TVR

Reacţia de mare campion a lui David Popovici în faţa lui Pan Zhanle. Chinezul a distrus vechiul record mondial cu 40 de sutimi.

David Popovici a avut un gest de mare campion după ce Pan Zhanle a demolat fostul record mondial şi a devenit campion olimpic la 100 de metri liber.

David Popovici a fost printre primii care au mers la înotătorul chinez pentru a-l felicita. De altfel, imediat după cursă, Popovici i-a transmis un mesaj lui Pan Zhanle.

„Felicitări chinezului care a spulberat recordul mondial, sigur o să ne mai întâlnim!„, a spus David Popovici după ce a obţinut medalia de bronz la 100 de metri liber.

David Popovici a adus, miercuri seară, a cincea medalie de bronz şi 11-a medalie în total pentru România la înot, în istoria Jocurilor Olimpice. El a ocupat locul 3 în cursa de 100 de metri, după ce luni a obţinut aurul la 200 metri liber. Celelalte trei medalii de aur au fost câştigate de Diana Mocanu (2000) şi Camelia Potec (2006).

Reclamă 4

Prima medalie obţinută de înotul românesc a fost adusă de Anca Pătrăşcoiu la JO de la Los Angeles-1984. Ea a câştigat medalia de bronz în proba de 200 spate. La patru ani, JO Olimpice de la Seul, Noemi Lung ia câştigat argintul la 400 metri mixt şi bronz la 200 metri mixt.

La Sydney, în 2000, Diana Mocanu a câştigat medaliile de aur la 100 şi 200 metri mixt, iar Beatrice Câşlaru a obţinut argintul la 200 metri mixt şi bronzul la 400 metri mixt. Camelia Potec este ultima campioană olimpică a României, ea impunându-se la Atena în proba de 200 liber.

Răzvan Florea este primul medaliat din istoria înotului masculin românesc, el câştigând bronzul la 200 metri spate, la Atena, în 2004.

David Popovici a câştigat medalia de bronz la 100 de metri liber în cea mai rapidă finală din istorie

Finala a fost una formidabilă, cea mai rapidă din istorie, Pan doborându-şi propriul record (46 sec 80/100) şi cucerind aurul în 46 sec 40/100. Argintul a revenit fostului campion olimpic australian Kyle Chalmers, în 47 sec 48/100, Popovici fiind înregistrat în 47 sec 49/100.

David Popovici a fost la o sutime de Chalmers, dar şi la o sutime de secundă de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, care luni a cucerit aurul la 200 m liber, intrase în finală cu al cincilea timp din semifinale ((47 sec 66/100). Înotătorul român a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, stabilise şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).

Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

LIVE TEXTAUR pentru România la Jocurile Olimpice! Performanţă uriaşă pentru Andrei Cornea şi Marian Enache!

12:03

Pan Zhanle, reacţie imediată după scandalul de dopaj din jurul echipei Chinei: „Din mai până în iulie am avut 21 de teste”

11:31

Cum a reacţionat Gigi Becali după ce a aflat că Mircea Lucescu e în pole-position pentru preluarea naţionalei! Sfat pentru FRF

11:13

„Ziceai că e Maradona, era peste tot!” Gigi Becali, impresionat de un jucător, după ce FCSB a învins-o pe Maccabi

11:08

Scandal uriaş după cursa de 100 de metri liber la care David Popovici a luat bronz: „E un trişor. Nu e real ce s-a întâmplat”

1 VIDEO & FOTOMaccabi Tel Aviv – FCSB 0-1. Baeten, eroul campioanei României. FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor 2 Team România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 5 | Popovici, bronz la 100 m liber! Bernie Szocs a ratat calificarea în sferturi 3 FotoCe au spus ungurii când au auzit de cadoul pe care Ion Ţiriac i l-a făcut lui David Popovici. Cât câştigă maghiarii pentru un aur 4 David Popovici a câştigat medalia de bronz la 100 de metri liber în cea mai rapidă finală din istorie 5 FotoAlarmă pentru miliardarul Ion Ţiriac, după cadou uriaş promis lui David Popovici. Elisabeta Lipă e sigură: „O să aibă surprize!” 6 FotoCâţi bani primeşte David Popovici pentru cele două medalii de la Jocurile Olimpice 2024! Va fi recompensat de COSR şi Ion Ţiriac