Setul care a dus România în sferturile de finală de la Campionatele Europene. Bernadette Szocs, revenire de poveste

De Alex Ioniță
Publicat: 14.09.2023, 16:57

Setul România sferturile de finală Campionatele Europene

Bernadette Szocs, la Campionatele Europene de tenis de masă / Profimediaimages

Setul care a dus România în sferturile de finală de la Campionatele Europene. Echipa națională feminină de tenis de masă s-a calificat după ce s-a impus în fața Serbiei, cu scorul de 3-1. Meciul a fost exclusiv în AntenaPLAY.

În sferturile de finală, fetele noastre se vor duela cu Spania, vineri, de la ora 11:00. Bernadette Szocs, Eliza Samara și Andreea Drahoman se vor lupta pentru un loc în semifinalele turneului final de la Malmo exclusiv în AntenaPLAY.

Setul care a dus România în sferturile de finală de la Campionatele Europene. Bernadette Szocs a învins-o pe Sabina Surjan

„Tricolorele” au început cu dreptul meciul cu Serbia, după ce Bernadette Szocs a câștigat primul meci al întâlnirii, cu Izabela Lupulesku, în 3 seturi (11-4, 11-6 și 11-9). Totuși, adversarele jucătoarelor noastre au revenit în meci după victoria Sabinei Surajan, din meciul cu Eliza Samara. Sportiva noastră a fost învinsă cu 8-11, 11-13 și 8-11.

A urmat apoi duelul dintre Andreea Dragoman și Andreea Todorovic, câștigat de către româncă cu scorul de 11-5, 11-5, 11-5.

Astfel, setul decisiv a fost jucat între Bernadette Szocs și Sabina Surjan. Jucătoarea din Serbia a reușit să își adjudece primele două seturi, după 12-10 și 11-7. Totuși, sportiva noastră a revenit în meci și a reușit să câștige 3 seturi la rând, cu 11-8, 11-5 și 11-5. Setul decisiv al partidei poate fi vâzut mai jos. În momentul de față, România este a 4-a cea mai de succes națională din istoria Campionatelor Europene de tenis de masă. De-a lungul timpului, „tricolorele” au obținut 5 medalii de aur, 6 de argint și două de bronz. Ultima medalie a venit în anul 2021, la Cluj-Napoca, unde selecționata din Germania s-a impus în marea finală și a câștigat turneul.

Bernadette Szocs, cu gândul la câștigarea competiției

„După ce am câştigat Jocurile Europene cu echipa mea, avem mult mai multă încredere. Acum, suntem din nou pregătite pentru luptele mari şi pentru medalia de aur. Nu va fi uşor, dar avem o echipă puternică şi cred că putem ajunge din nou primele. Grupa este una bună. Trebuie să fim atente la fiecare meci. Nu contează poziţia noastră din clasament, toate echipele vor să ne învingă şi toate echipele sunt pregătite de acest turneu.

Sunt pregătită pentru orice. Am jucat foarte bine în ultimele turnee, aşa că am încredere. Sunt pregătită pentru luptele mari. Am mai jucat în Malmo, sunt sigur că totul va fi la înălţime”, a spus sportiva noastră, citată de ettu.org

Totul despre AntenaPLAY

AntenaPLAY oferă abonaților 13 canale LIVE, emisiuni TV în ediții integrale, conținut exclusiv și producții originale, zeci de filme românești premiate la cele mai importante festivaluri internaționale, competiții sportive, LIVE exclusiv, pentru toți iubitorii sportului, animații pentru cei mici și știri de ultima oră.

Aplicația AntenaPLAY este disponibilă pe toate dispozitivele: smartphone, smart TV, PC, tabletă și laptop. AntenaPLAY este singurul loc în care se pot urmãri edițiile integrale din emisiunile produse de Antena TV Group, din orice colţ al lumii şi de pe orice dispozitiv.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

19:55 Manchester City este campioana Angliei! I-a „suflat” titlul lui Arsenal. Un nou trofeu pentru Pep Guardiola şi Erling Haaland 19:51 Cine este David Popa, jucătorul titularizat în premieră la FCSB, pentru derby-ul cu Rapid! L-a cucerit deja pe Gigi Becali 18:47 Dorinel Munteanu a anunţat „revoluţia” la Oţelul! Discurs manifest după înfrângerea din play-off-ul pentru Europa 18:45 SUA – Kazahstan 10-1! Elveția – Canada și Slovacia – Letonia, de la 21:20, în AntenaPLAY. Spectacol la CM de hochei 18:07 Valentin Mihăilă, anunţ categoric despre viitorul lui la Parma: „Toată lumea mă întreabă asta!” 18:02 Alex Chipciu a rupt tăcerea despre oferta primită de la FCSB: „Trebuie ceva nou!”. Anunţul momentului! 17:49 VIDEOMax Verstappen, prima reacţie după triumful cu emoţii din Marele Premiu de la Imola: „Nu am fost pregătiţi!” 17:36 VideoFanii lui PAOK au făcut show în faţa hotelului. Imagini fabuloase! Răzvan Lucescu poate deveni campion LIVE în AntenaPLAY 17:13 FotoTânăra care a fost aproape să îi fie noră lui Cristi Borcea, răvăşitoare într-o rochie cu cel mai adânc decolteu: „Ca un Ferrari” 16:45 Neil Lennon a venit la Bucureşti pentru a semna cu Rapid! Lovitură de proporţii pe care o dă Dan Şucu Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase