De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 20.08.2024, 9:10

Aryna Sabalenka a câştigat turneul de la Cincinnati, după ce a învins-o în două seturi pe Jessica Pegula.

Jucătoarea belarusă de tenis Aryna Sabalenka, numărul trei mondial, a câştigat turneul WTA 1.000 de la Cincinnati, dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, după ce a învins-o pe americanca Jessica Pegula, cu 6-3, 7-5, în finala desfăşurată luni, transmite AFP.

Pentru Sabalenka acesta a fost al 15-lea său titlu din carieră, obţinut cu o săptămână înainte de US Open, ultimul turneu de Grand Slam al sezonului, scrie agerpres.ro.

Meciul a fost aproape într-un sens unic, Sabalenka sufocându-şi adversara, după ce duminică trecuse în semifinale de marea sa rivală, poloneza Iga Swiatek, liderul mondial. Sabalenka, 26 ani, care a jucat prima sa finală în Ohio, nu a participat la Jocurile Olimpice de la Paris.

Pegula, victorioasă în urmă cu o săptămână în turneul WTA 1.000 de la Toronto, s-a înclinat la Cincinnati după o oră şi 15 minute de joc. Sabalenka nu a pierdut niciun set în parcursul său de la Cincinnati şi are acum 5-2 în duelurile cu Pegula. Belarusa va aborda turneul US Open, care va debuta pe 26 august, de pe locul secund în clasamentul WTA, făcând rocada cu Coco Gauff.

Jannik Sinner a câștigat turneul de la Cincinnati! A făcut spectacol în finala cu Frances Tiafoe

Jannik Sinner a câștigat turneul Masters de la Cincinnati Italianul, numărul 1 mondial, a câştigat, luni seară, finala cu americanul Frances Tiafoe, locul 20 ATP. Sinner (23 de ani) s-a impus în faţa lui Tiafoe, scor 7-6 (4), 6-2, după o oră şi 37 de minute.

El deţine acum cinci trofee ATP Tour în acest sezon, după triumfurile de la Melbourne, Rotterdam, Miami şi Halle, şi este singurul jucător care a câştigat două titluri ATP Masters 1000 în 2024 (Miami şi Cincinnati), notează news.ro.

Numărul 1 a devenit cel mai tânăr campion de la Cincinnati de la Andy Murray care a câştigat la 21 de ani, în 2008.

Novak Djokovic cere implementarea arbitrajului video în tenis. După un meci controversat, în care tenismanul canadian Felix Auger-Aliassime a fost învins după o minge lovită de două ori de adversarul său, Jack Draper, Novak Djokovic a reacţionat pe X, făcând campanie pentru introducerea arbitrajului video în tenis.

În noaptea de vineri spre sâmbătă, britanicul Jack Draper s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului 1000 de la Cincinnati, învingându-l pe Felix Auger-Aliassime (5-7, 6-4, 6-4).

Mingea de meci transformată de Draper nu ar fi trebuit să-i aducă acestuia victoria. Britanicul a atins mingea de două ori înainte de a lua punctul decisiv. Un final controversat de meci pentru Felix Auger-Aliassime, care s-a plâns arbitrului fără a putea schimba însă decizia, notează news.ro.

După ce a văzut faza, Novak Djokovic a reacţionat imediat pe reţelele de socializare, postând un comentariu pe X:

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Este Marius Şumudică cea mai bună variantă pentru Rapid, dacă Neil Lennon va fi demis?

21:00

UPDATEOFICIAL | Marius Şumudică este noul antrenor al Rapidului: „Mi s-a îndeplinit un vis!”. Dan Şucu l-a adus în locul lui Lennon

20:56

„M-am întors acasă!” Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după ce a semnat cu Rapid. Ce a spus despre fanii din Giuleşti

20:40

OFICIAL | Neil Lennon a fost dat afară de Rapid! Anunţul oficial al giuleştenilor

20:18

Video„Ştim cu toţii cât de nebun e” Bănel Nicoliţă a lăudat revenirea lui Marius Şumudică la Rapid! Cum vede lupta la titlu în Liga 1

19:48

Câţi bani va încasa Marius Şumudică la Rapid! Dan Şucu a acceptat să îi plătească bonusuri uriaşe. Toate detaliile din contract

19:41

EXCLUSIV„Îl cunosc de mic” Rică Răducanu, încântat de revenirea lui Marius Şumudică la Rapid! De ce crede că nu a reuşit Neil Lennon

1 FotoMihaela Cambei, surprinsă de cadoul uriaş de la Ion Ţiriac: „Mai repede decât mă aşteptam”. Decizia luată după ce a scris istories 2 FotoFotografie virală! Cum a fost surprins David Popovici în trafic, la volanul maşinii pe care tocmai a primit-o de la Ion Ţiriac!s 3 Foto„Decizia va murdări pentru totdeauna Jocurile Olimpice” Medalia Anei Bărbosu, cerută înapoi de un membru al Congresului SUAs 4 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescus 5 FotoAndrei Ivan este în extaz! Anunţul făcut de fosta gimnastă Anda Ivan: „Ne vedem în ianuarie!”s 6 Foto„Suntem deasupra tuturor!” Soţia lui Alex Mitriţă, încântată că „perla” Băniei a refuzat petrodolarii din Golfs

Horoscopul săptămânii 19 august – 25 august 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele