Novak Djokovic a stabilit o nouă bornă incredibilă, după victoria de la Indian Wells! Sârbul vine după recordul lui Rafael Nadal

Alex Masgras Publicat: 10 martie 2024, 13:12

Novak Djokovic, în timpul meciului cu Aleksandar Vukic, din turul 2 de la Indian Wells 2024 / Profimedia

Novak Djokovic a stabilit o nouă bornă incredibilă, după victoria de la Indian Wells! Numărul 1 ATP a avut mult de muncă, dar a obţinut calificarea în turul 3 de la Indian Wells.

Sârbul l-a învins în turul secund pe Aleksandar Vukic, locul 69 în ierarhia ATP, cu 6-2, 5-7, 6-3, după 2 ore şi 12 minute de joc.

Novak Djokovic a stabilit o nouă bornă incredibilă, după victoria de la Indian Wells!

Victoria din turul secund de la Indian Wells a reprezentat şi un moment special pentru sârb. Numărul 1 ATP a bifat victoria cu numărul 400 în cadrul turneelor ATP Masters 1000. El este doar al doilea jucător din istoria tenisului care reuşeşte să atingă borna 400 în turneele ATP Masters 1000. Pe primul loc se află Rafael Nadal, spaniolul având 406 victorii în această categorie.

De altfel, victoria cu Aleksandar Vukic a reprezentat şi primul succes al jucătorului sârb la Indian Wells după 5 ani. Djokovic nu a mai jucat în Palm Springs din 2019, atunci când s-a oprit în turul al treilea. Novak Djokovic are 5 titluri la Indian Wells (2008, 2011, 2014, 2015, 2016).

„La un moment dat, am fost un pic îngrijorat. Pierdusem un set, iar începutul celui de-al treilea a fost foarte echilibrat. Nivelul de joc a fost bun, cu câteva puncte foarte bune. A servit foarte bine și a lovit niște forehand-uri uriașe. A meritat să fie în meci. Personal, am crezut că șansele vor veni în final”, a declarat Novak Djokovic, potrivit lequipe.com.

În turul al treilea, Novak Djokovic îl va întâlni pe italianul Luca Nardi, locul 123 ATP. Tânărul de 20 de ani a trecut în turul al doilea de Zhizhen Zhang (50 ATP), scor 6-3, 3-6, 6-3, după 2 ore de joc.

Sorana Cîrstea, înfrângere fără drept de apel în turul 2 de la Indian Wells!

Sorana Cîrstea a suferit o înfrângere fără drept de apel în turul 2 de la Indian Wells! Cap de serie numărul 19, Cîrstea a intrat în turneu direct din turul secund, dar nu a putut să câştige vreun meci la Indian Wells.

Ea a întâlnit-o pe Sloane Stephens, jucătoare care şi-a luat revanşa după înfrângerea din urmă cu o lună de la Doha, în Qatar.

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de americanca Sloane Stephens, cu 6-0, 7-5, sâmbătă, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.258.080 de dolari, potrivit agerpres.ro.

Cîrstea (33 ani, 22 WTA), cap de serie numărul 19, a cedat după o oră şi 20 de minute de joc.

Românca a pierdut fără drept de apel primul set, iar în actul secund a condus cu 5-4, dar apoi a pierdut trei ghemuri consecutive şi meciul.

Luna trecută, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Doha (Qatar), Cîrstea o învingea pe Stephens cu 6-3, 6-2.

Cîrstea şi Stephens (30 ani, 44 WTA) sunt acum la egalitate în meciurile directe, 2-2.

Cîrstea, sfertfinalistă la ediţia de anul trecut, s-a ales acum cu un cec de 42.000 de dolari şi cu 35 de puncte WTA.

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!