Le-au făcut coșul guler, record în NBA: 27-77 la pauză!!! Doncic s-a distrat cu Clippers!

De Cătălin Oprișan
Publicat: 28 decembrie 2020, 7:08

Dallas Mavericks a condus la pauză, în meciul cu LA Clippers, cu 77-27, diferență ce nu s-a mai întâlnit până acum în NBA. Și finalul a fost unul pe măsură, 124-73! Luka Doncic a terminat cu 24 de puncte marcate, nouă recuperări și opt ”assist”-uri, în 26 de minute jucate

Hepta

Niciodată până acum nu s-a mai văzut așa ceva în NBA! Ceea ce la început părea o partidă echilibrată s-a terminat cu un rezultat pentru istoria baschetului american profesionist, chiar dacă la Clippers lipsea Kawhi Leonard.

Paul George sau Ibaka reușiseră să câștige primele două partide din noul sezon, fiind liderii Conferinței Est. Mai mult, la debut trecuseră de campionii de la LA Lakers. Cu toate că accidentatul Kawki Leonard nu s-a aflat pe parchet (în urma cotului involuntar primit de la Ibaka, în partida cu Nuggets), nimic nu a anunța o asemenea diferență.

La pauză, tabela din ”Staples Center” arăta 27-77, cea mai mare ”distanță” din istoria NBA, de la introducerea, în 1955, a timpului de posesie. Recordul anterior era de 47 de puncte, între Warriors și Kings și data din 1991. Și rezultatul final rămâne în istorie, cei de la Dallas Mavericks impunându-se în fața lui LA Clippers cu 124-73. Cele 51 de puncte diferență reprezintă al doilea rezultat ca importanță din ”viața” lui Mavs, în urma celor 54 reușite în 2014, contra lui Sixers, a 30-a diferență din istoria NBA.

13-36 după primul sfert!

Mavs pierduseră cu Phoenix Suns și cu LA Lakers. Dar Luka Doncic a renăscut și, după primul sfert, tabela arăta un incredibil 13-36. La două minute după începerea sfertului al doilea, diferența era de 40 de puncte. După alte 180 de secunde, urcase la 40, pentru ca la final să ”suie” la 50. Slovenul, care a evoluat 26 de minute, avea să termine cu 24 de puncte, nouă recuperări și opt ”assisturi”.

Gazdele n-au reușit mare lucru. Serge Ibaka a terminat cu 13 puncte și nouă recuperări. Cei din Los Angeles nu se mai ”blocaseră” la 73 de puncte de acum șapte ani, de la o altă ”catastrofă”, cu Toronto Raptors.

22:15 Sepsi – FC Voluntari 2-1. Echipa lui Cristiano Bergodi a câștigat Cupa României! Primul trofeu din istoria covăsnenilor 22:10 Fanul care l-a lovit cu capul în gură pe Billy Sharp a fost condamnat la închisoare! Cât timp va sta după gratii 21:33 Sepsi – FC Voluntari | Marius Ștefănescu, „dublă” magică în finala Cupei României. Execuție excepțională la golul al doilea 21:12 Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Roland Garros 2022! Cu cine joacă celelalte românce 21:01 Câți bani a produs Arena Națională pentru Primăria Capitalei în 2022! Nicușor Dan a făcut publică suma uriașă 20:50 Vladimir Putin își ignoră amanta gravidă. „Se gândește la rudele sale ca la o povară!” 20:07 NEWS ALERTRapid a pierdut procesul cu Julio Cesar! Giuleștenii, obligați să plătească 600.000 de euro. Reacția lui Daniel Niculae 19:46 FotoCum a reacționat familia lui Laurențiu Reghecampf după nașterea copilului său și al iubitei Corina Caciuc 19:42 EXCLUSIVIstvan Kovacs, aplaudat de Adrian Porumboiu după ce a fost delegat la Cupa Mondială: „E formidabil! S-au aliniat astrele” 18:46 PSG nu renunţă la Kylian Mbappe! Ce plan au francezii pentru a-l deturna din drumul spre Real Madrid

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Baschet • 18 apr., 13:15
Baschet • 6 apr., 14:51
Ce dezamăgire! Lakers, cu LeBron, Davis și Westbrook, out din playoff!!!
Meciul dintre Toronto Raptors şi Indiana Pacers, întrerupt
Alte Sporturi • 27 mart., 11:48
Meciul dintre Toronto Raptors şi Indiana Pacers, întrerupt! Mai multe difuzoare au luat foc! Aproape 20.000 de oameni, evacuați