Favorita 1 s-a retras de la Indian Wells. Se afla pe aceeași parte de tablou cu Simona Halep și Sorana Cîrstea

Favorita 1 s-a retras de la Indian Wells

Getty

„Sunt foarte tristă şi dezamăgită să mă retrag de la BNP Paribas Open”, a declarat Krejcikova, într-un comunicat.

Barbora Krejcikova era favorita principala de la Indian Wells

Barbora Krejcikova ar fi fost principala favorită a competiţiei, în absenţa liderului WTA, australianca Ashleigh Barty, care a anunţat şi ea că nu va participa, nefiind refăcută după ce a câştigat Australian Open.

De absenţa jucătoarei cehe profită sportiva franceză Alize Cornet, locul 34 WTA, care a fost desemnată cap de serie numărul 33 şi plasată în fruntea tabloului feminin. În plus, Cornet va fi exceptată de la primul tur. Pe tabloul principal a fost inclusă Magdalena Frech din Polonia, locul 88 WTA, ca lucky loser.

Krejcikova era pe partea superioară a tabloului, pe care se află şi româncele Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, şi Simona Halep, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 25. Acum, cel mai bine clasată jucătoare de pe această parte este poloneza Iga Swiatek, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3.

Simona Halep a fost învinsă de Aryna Sabalenka la Tie Break Tens

Simona Halep, locul 26 WTA, a fost eliminată, marţi, în primul tur al competiţiei demonstrative Tie Break Tens, organizate înainte de startul turneului de la Indian Wells.

Halep a fost învinsă cu scorul de 10-7 de Arina Sabalenka din Belarus, locul 3 WTA, în sferturile de finală ale competiţiei.

„Împotriva Arynei este foarte greu să joci fără încălzire. E bine că am luat şapte puncte, a fost distractiv să joc în faţa spectatorilor, este întotdeauna o plăcere să joc aici, la Indian Wells, aşa că vă mulţumesc tuturor!

Este foarte special şi emoţionant, pentru că la începtul carierei mele am câştigat turneul şi a fost imens pentru mine la acea vreme. Este întotdeauna o plăcere, sper să am alte amintiri plăcute de aici„, a spus Halep, după meci.

Amanda Anisimova a câştigat turneul demonstrativ

Competiţia şi premiul de 150.000 de dolari au fost câştigate de americanca Amanda Anisimova, locul 43 WTA, care a întrecut-o, în finală, tot cu 10-7, pe Maria Sakkari din Grecia, lcoul 6 WTA. Tie Break Tens este un format în care jucătorii evoluează într-un super-tie-break, până la 10.

Anisimova, născută în SUA din părinţi ruşi, va dona o parte din premiul ei victimelor războiului din Ucraina.

Turneul de la Indian Wells, pe care Halep l-a câştigat în 2015, începe miercuri, iar jucătoarea română este exceptată de la primul tur. Ea va evolua în manşa a doua cu învingătoarea meciului dintre Ekaterina Alexandrova (Rusia), numărul 52 mondial, şi americanca Elvina Kalieva, locul 317 mondial.

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi