Indian Wells 2021 | Irina Begu, meci de senzaţie în turul 2. Ce a făcut românca în faţa elveţiencei Jil Teichmann

De Gabriel Zamfirescu
Publicat: 9.10.2021, 8:22

Irina Begu merge ceas la Indian Wells. Numărul 61 WTA nu a avut nicio emoţie în turul 2. A făcut un meci solid în faţa elveţiencei Jil Teichmann şi a completat tabloul româncelor care merg mai departe.

Irina Begu

Irina Begu

Irina Begu este a treia jucătoare din România care trece de manşa secundă la Indian Wells, după Simona Halep şi Sorana Cârstea.

Irina Begu, meci de senzaţie la Indian Wells

Irina Begu, numărul 61 mondial, s-a calificat’ în turul al treilea al turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells. Românca a învins-o, în manşa a doua, cu scorul de 7-5, 6-1, pe jucătoarea elveţiană Jil Teichmann, numărul 39 mondial, după un meci care a durat o oră şi 36 de minute.

În faza următoare, Begu va evolua cu învingătoarea dintre Kristina Kucova (Slovacia), locul 112 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, şi americanca Shelby Rogers, locul 44 WTA. Kukova a înlocuit-o pe tabloul principal pe Belinda Bencic (Elveţia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, care a declarat forfait din cauza unei accidentări la genunchi.

Irina Begu, a pus mâna pe un premiu important

Pentru calificarea în turul al 3-lea de la Indian Wells Irina Begu a pus mâna pe o sumă importantă. Accederea în această fază a competiţiei este recompensată cu un premiu de 51.895 de dolari şi cu 65 de puncte WTA. Simona Halep şi Sorana Cîrstea au acces şi ele în manşa a treia.

Simona Halep s-a prăbușit în clasamentul WTA
WTA • 18 oct., 9:17
Simona Halep s-a prăbușit în clasamentul WTA! Pe ce loc a ajuns după Indian Wells 2021. Care e situația celorlalte românce
Paula Badosa, campioana de la Indian Wells 2021
WTA • 18 oct., 7:57
Paula Badosa – Victoria Azarenka 7-6 (5), 2-6, 7-6 (2). Iberica a câștigat Indian Wells 2021! Finală dramatică, de peste trei ore
Paula Badosa - Victoria Azarenka, finala de la Indian Wells 2021
WTA • 16 oct., 9:26
Paula Badosa – Victoria Azarenka, finala de la Indian Wells 2021! Meciuri dramatice în semifinale. Când are loc marele duel

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23:33 Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!” 23:32 Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute 23:24 Dinamo – Rapid 1-1 | Scandal la finalul derby-ului. Cristi Săpunaru, în conflict cu fanii celor din Ştefan cel Mare. Fundaşul a sărit la bătaie 23:11 Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!” 23:10 Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii 22:47 Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului 22:25 Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști 22:10 Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor” 22:07 VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român 21:23 FotoMomente de panică în meciul Dinamo – Rapid! A fost nevoie de intervenţia de urgenţă a ambulanţei. Răuţă, cu masca de oxigen, a ajuns la spital UPDATE
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund