Novak Djokovic, a zecea semifinală la Wimbledon şi victoria 100 pe iarbă. Denis Shapovalov, următorul adversar

Publicat: 7.07.2021, 19:01.
Actualizat: 7.07.2021, 20:02

Novak Djokovic, semifinale, Wimbledon 2021

Novak Djokovic, în semifinale la Wimbledon

Novak Djokovic, numărul 1 ATP, s-a calificat pentru a zecea oară în semifinalele turneului de la Wimbledon, după victoria cu numărul 100 obţinută pe iarbă (18 înfrângeri în total, 77 de succese la Wimbledon), miercuri, în meciul cu ungurul Marton Fucsovic, locul 48 ATP, informează news.ro.

Novak Djokovic, a zecea semifinală la Wimbledon

Djokovici s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, 6-4, după un meci care a durat două ore şi 17 minute.

În penultimul act, tenismenul sârb va evolua cu canadianul Denis Shapovalov, locul 12 ATP şi cap de serie numărul 10, care l-a întrecut, tot miercuri, cu scorul de 6-4, 3-6, 5-7, 6-1, 6-4, pe rusul Karen Hacianov, locul 29 ATP şi cap de serie numărul 25, după o partidă de trei ore şi 25 de minute. Shapovalov este în premieră în semifinalele unui grand slam.

Novak Djokovici este deţinătorul trofeului la Wimbledon şi are în palmares cinci titluri la All England Club. El are acum 19 victorii consecutive la Wimbledon.

Calificarea în sferturi este pentru Fucsovic cea mai bună performanţă la un Grand Slam.

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față 16:39 FotoDaniela Crudu a născut a doua oară! Ce putea să spună Gigi Becali despre ea, după scandalul teribil cu „Nilă” 16:25 „S-a rupt orice legătură!” Alex Băluță s-a certat cu Alexandru Mitriță! Dezvăluirea surprinzătoare a jucătorului de la FCSB 16:13 Siyabonga Ngezana a dezvăluit care a fost cel mai greu moment din cariera lui: „Mă urmăreşte, încă doare” 15:42 EXCLUSIVDarius Olaru vrea să joace cu FCSB pe Ghencea, în cupele europene: „A fost o atmosferă extraordinară” 15:42 Kylian Mbappe a acceptat provocarea lui Usain Bolt de a se întrece într-o cursă de 100 de metri: „Probabil că nu am nicio şansă!” 15:42 Alex Băluţă, oferte din străinătate! A dezvăluit totul după ce a luat titlul cu FCSB! 15:33 Pe ce loc se află Simona Halep în clasamentul WTA. Cine este cea mai bine clasată româncă Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi