Roland Garros 2021 | Roger Federer, dialog tensionat cu arbitrul în timpul meciului cu Marin Cilic: „N-am pățit niciodată așa ceva!”

Publicat: 3.06.2021, 20:51
Actualizat: 4.06.2021, 1:06

Probleme mari pentru Roger Federer

Roger Federer şi-a ieşit din minți după ce a primit un avertisment în timpul meciului. Veteranul de 39 de ani a avut o discuţie lungă cu arbitrul de scaun.
La 3-1 pentru Cilici în setul secund, Federer s-a dus să-şi ia prosopul şi să-şi şteară racheta şi a primit un avertisment pentru că a întârziat serviciul adversarului său. Cilici era pregătit să servească, dar fostul lider ATP nu era la primire.

Roger Federer și-a ieșit din minți la Roland Garros!

Potrivit lefigaro.fr, considerând că a fost penalizat în mod nedrept, Roger Federer s-a sprijinit cu mâna pe fileu în faţa scaunului arbitrului, şi-a încrucişat picioarele şi a explicat, cu gesturi lămuritoare: „Vin de aici, mă duc acolo, mă întorc. Crezi că sunt lent? Nu m-ai văzut niciodată jucând? El a făcut asta de zece ori în primul set şi nu l-ai oprit”.

Federer a continuat apoi agasat. „Asculţi sau vorbeşti? Te-am ascultat până acum, tu mă asculţi? (…) Crezi că a fost deranjat că a durat prea mult, hai să-l întrebăm!” Federer i-a strigat și adversarului său, Cilic: „Am fost prea lent?”

Elveţianul a reluat jocul după minute bune, în aplauzele publicului, dar fără a reuşi să-şi scoată episodul din memorie. La schimbarea terenurilor, supărat în continuare, a vorbit din nou cu arbitrul, care a rămas la părerea sa.

„Este pentru prima dată când un tip serveşte în timp ce eu nu sunt încă acolo şi tu nu ai reacţionat, nu spui nimic…”, a spus Federer, indicând că nu a înţeles că Marin Cilic părea să dea semne de nerăbdare. „M-am gândit că ai înţeles”, a răspuns arbitrul. „Te-ai gândit… Te-ai gândit greşit”, a reacţionat imediat Federer.

Roger Federer continuă cursa la Roland Garros

Roger Federer și-a ieșit din minți și a pierdut setul secund, 2-6, apoi s-a impus într-un set 3 foarte echilibrat, 7-6 (4). Scăpat de tensiune, elveţianul a defilat în setul al patrulea şi a câştigat meciul cu 6-2, 2-6, 7-6 (4), 6-2, după două ore şi 35 de minute de joc.

În turul al treilea, el va evolua cu germanul Dominik Koepfer, locul 59 ATP. Cei doi nu s-au întâlnit până acum niciodată într-un meci oficial. La Roland Garros, Federer caută al 21-lea Grand Slam al carierei.

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

13:20 Celebrul Tom Cruise, una dintre vedetele ceremoniei de închidere a Jocurilor Olimpice 2024 13:12 „Ar fi o lovitură colosală!” Mihai Stoica se teme de planul diabolic al lui Dan Şucu: „Rapid ar deveni o forţă!” 13:11 Christian Horner, anunţ incredibil despre rivalitatea dintre Red Bull şi Mercedes 12:50 EXCLUSIVReacţia jucătorilor din vestiarul FCSB după ce au aflat de transferul iminent al lui Florinel Coman 12:10 FotoIon Ţiriac a dat în judecată statul român. Suma uriaşă pusă la bătaie 11:20 (P) Semne de sarcină la scurt timp după concepție 11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor Vezi toate știrile