Simona Halep, prima reacţie după victoria cu Lesia Tsurenko de la Birmingham: „Ar însemna enorm să câştig trofeul”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 13.06.2022, 18:15

Simona Halep a învins-o pe Lesia Tsurenko, în primul tur al turneului de la Birmingham

Simona Halep, prima reacţie după victoria cu Lesia Tsurenko, din primul tur al turneului de la Birmingham. Halep s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul al doilea.

Simona Halep a învins-o pentru a 9-a oară în carieră pe Lesia Tsurenko, din tot atâtea meciuri disputate cu jucătoarea din Ucraina.

Simona Halep, prima reacţie după victoria cu Lesia Tsurenko

Acesta a fost primul meci pe iarbă jucat de Simona Halep, după victoria fantastică de la Wimbledon 2019. Pentru Halep urmează meciul cu britanica Harriet Dart.

Nu e niciodată ușor după o pauză, dar mă bucur că azi am rămas concentrată. Sunt foarte mulțumită de cum am jucat. Sper să se recupereze bine. Am jucat de multe ori, știam la ce să mă aștept. Au fost trei ani de la ultimul meci jucat pe iarbă, sunt bucuroasă că am câștigat.

Îmi place să joc pe iarbă, voiam să joc multe turnee înainte de Wimbledon și mereu am fost primită bine la Birmingham. Vreau să le mulțumesc celor care au venit astăzi la meci.

Ar însemna enorm să câștig trofeul, pentru că am avut ceva problemele în ultimul timp. E mereu plăcut să câștigi un trofeu, dar mai e mult până acolo”„, a spus Simona Halep, imediat după victoria cu Lesia Tsurenko, la digisport.ro.

În turul al doilea, Simona Halep o va întâlni pe britanica Harriet Dart. Halep e sigură că va avea şi acolo galerie mare.

Mereu am parte de multă susținere, vom vedea cum va fi în meciul următor, mereu sunt români alături de mine”, a transmis Simona Halep.

Simona Halep – Lesia Tsurenko 6-1, 6-4! Simo se califică în optimi la Birmingham, la primul meci pe iarbă după 3 ani

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a învins-o pe sportiva ucraineană Lesia Tsurenko, numărul 116 WTA, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute. În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 47 de minute.

Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3. În turul doi, Halep va evolua contra britanicei Harriet Dart, locul 100 mondial.

Simona Halep, punct senzaţional cu Lesia Tsurenko la Birmingham

Simona Halep, punct senzaţional cu Lesia Tsurenko la Birmingham. Marea noastră campioana a câştigat punctul cu o lovitură fantastică. Simona Halep i-a făcut pe cei de la WTA să reacţioneze imediat după un punct de senzaţie câştigat cu Lesia Tsurenko.

Simona Halep a reuşit un passing în cross de senzaţie şi i-a făcut pe cei de la WTA să îl pună imediat pe reţelele de socializare. Simona Halep a jucat perfect în primul set al partidei cu Lesia Tsurenko. Marea noastră campioană a avut nevoie doar de 31 de minute pentru a-l câştiga. Acesta este şi primul meci pe care Simona Halep îl joacă pe iarbă, după triumful fantastic de la Wimbledon, din 2019.

19:49 „E o problemă! Sunt trist!” Daniel Pancu, verdict despre situația de la Rapid! Ce a spus despre comunicatul lui Dan Șucu 19:35 Andrey Rublev este primul finalist al turneului de la Madrid! L-a învins pe Taylor Fritz după doar 72 de minute 19:12 „Rapidismul ăsta..” Daniel Niculae, replică ironică după comunicatul lui Dan Șucu! Ce a postat pe rețelele de socializare 19:00 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami. Verstappen, primul în antrenamente. Calificările de la sprint, de la 23:15 18:53 Ioan Ovidiu Sabău, iureş la conferinţa de presă: „S-a luat legătura cu Şumudică! Ăsta-i adevărul!” 18:42 Thomas Tuchel poate rămâne la Bayern Munchen! Un nou „caz Xavi” în fotbalul mondial. Anunțul făcut de antrenorul bavarezilor 18:23 Ora la care joacă Bernadette Szocs cu Natalia Bajor, exclusiv în AntenaPLAY, la Saudi Smash 2024. Programul complet al româncelor 18:22 „A fost atât de stupid..” Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoțienii au făcut anunțul momentului despre „Prinț” 18:03 VIDEOEduard Ionescu și Ioana Sîngeorzan au ratat calificarea pe tabloul principal de la Saudi Smash! Meciurile au fost în AntenaPLAY 17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi Vezi toate știrile