Daria Snigur a izbucnit în lacrimi, după victoria incredibilă cu Simona Halep din primul tur de la US Open: „Meciul acesta e pentru Ucraina”

De Viviana Moraru
Publicat: 29.08.2022, 23:15

Daria Snigur

Daria Snigur, după victoria cu Simona Halep/ Profimedia

Daria Snigur a izbucnit în plâns, după victoria uluitoare cu Simona Halep din primul tur de la US Open. Ucraineanca nu şi-a putut stăpâni emoţiile la finalul partidei.

Daria Snigur s-a impus cu scorul de 6-2, 0-6, 6-4, după un meci ce a durat o oră şi 42 de minute de joc. Snigur a provocat surpriza turneului, după ce a eliminat-o pe favorita 7 a competiţiei, venind din calificări.

Daria Snigur a izbucnit în plâns, după victoria uluitoare cu Simona Halep de la US Open 2022

Daria Snigur a mulţumit familie şi fanilor, la finalul meciului cu Simona Halep de la Openul American. A fost prima partidă pe tabloul principal pentru jucătoarea de 20 de ani.

„Sunt foarte fericită, e greu să spun ceva acum. Vreau să-i mulțumesc SImonei, pentru mine a fost o experiență deosebită să joc împotriva ei. Nu credeam că o s-o pot învinge. Vreau să le mulțumesc celor care m-au sprijinit astăzi.

Meciul acesta e pentru Ucraina, pentru familia mea, pentru fanii mei. Vreau să le mulţumesc tuturor!”, a declarat Daria Snigur, pentru Eurosport, după meciul cu Simona Halep.

Simona Halep, eliminată uluitor în primul tur la US Open

Simona Halep a suferit o înfrângere surprinzătoare în faţa tineei de doar 20 de ani, Daria Snigur. După un set doi dominat, românca nu a putut menţine ritmul şi în decisiv. Jucătoarea din Ucraina a avut un avantaj chiar şi mai clar, conducând cu 5-1. Simo a avut o serie de trei game-uri câştigate la rând, însă nu a fost suficient, şi a cedat cu 6-4 în decisiv.

Pe parcursul meciului, Simona Halep a comis extrem de multe greşeli neforţate: 30. Ocupanta locului 7 WTA a avut o prestaţie extrem de modestă, şi părăseşte ultimul turneu de Grand Slam al anului încă din prima rundă.

Simona Halep, debut horror la US Open 2022! Românca a pierdut primul set în fața debutantei Daria Snigur. „Simo”, la pământ

Simona Halep a avut parte de un debut horror la US Open 2022. Românca a pierdut în mod incredibil primul set, scor 6-2, în fața ucrainencei Daria Snigur (20 de ani), aflată la prima prezență pe tabloul principal de la Flushing Meadows.

Simona Halep a fost de nerecunoscut în prima parte a dueului cu Daria Snigur, o jucătoare în vârstă de 20 de ani venită din calificări.

Tănăra din Ucraina a dictat jocul din primul set, punându-i mari probleme Simonei. Sportiva din Constanța a avut o prestație de coșmar și a comis nu mai puțin de 11 erori neforțate.

„Simo” n-a strălucit nici la serviciu. Jucătoarea noastră a fost depășită de Daria Snigur la punctele câștigate pe primul serviciu (67% – 55%), cât și pe al doilea (50% – 20%). Simona și-a pierdut de 3 ori serviciul, la 0-1, 0-3 și 1-4.

Simona Halep n-a stat bine nici la retur, reușind un procent de numai 33% pe primul serviciu al adversarei.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

17:08 „E de la țară!” Gigi Corsicanu, atac total la adresa lui Paul Iacob! Nu l-a uitat, după ce a vrut să bată un fan 17:08 Poli Iaşi, victorie uriaşă cu Hermannstadt în lupta pentru rămânerea în Liga 1! Dinamo, foarte aproape de retrogradare 16:53 FotoCum o afecta celebritatea lui Mihai Stoica pe fiica sa, Teodora! „Memelușa” nu s-a ferit de cuvinte și a dat cărțile pe față 16:39 FotoDaniela Crudu a născut a doua oară! Ce putea să spună Gigi Becali despre ea, după scandalul teribil cu „Nilă” 16:25 „S-a rupt orice legătură!” Alex Băluță s-a certat cu Alexandru Mitriță! Dezvăluirea surprinzătoare a jucătorului de la FCSB 16:13 Siyabonga Ngezana a dezvăluit care a fost cel mai greu moment din cariera lui: „Mă urmăreşte, încă doare” 15:42 EXCLUSIVDarius Olaru vrea să joace cu FCSB pe Ghencea, în cupele europene: „A fost o atmosferă extraordinară” 15:42 Kylian Mbappe a acceptat provocarea lui Usain Bolt de a se întrece într-o cursă de 100 de metri: „Probabil că nu am nicio şansă!” 15:42 Alex Băluţă, oferte din străinătate! A dezvăluit totul după ce a luat titlul cu FCSB! 15:33 Pe ce loc se află Simona Halep în clasamentul WTA. Cine este cea mai bine clasată româncă Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi