Simona Halep – Katie Boulter, în sferturile turneului de la Birmingham. Campioana noastră e mare favorită

Publicat: 15 iunie 2022, 18:38

Simona Halep se va duela cu Katie Boulter în sferturile turneului de la Birmingham. Campioana noastră e mare favorită pentru calificare.

Simona Halep, la turneul de la Birmingham

Simona Halep, la turneul de la Birmingham / Profimedia

Simona Halep a învins-o în optimi pe Harriet Hart, scor 6-3, 6-2. De cealaltă parte, Katie Boulter a trecut cu 7-6, 6-1 de Caroline Garcia.

Simona Halep – Katie Boulter, în sferturile turneului de la Birmingham

Boulter ocupă poziția 141 în ierarhia WTA, iar cea mai bună clasare a sa în topul mondial a fost locul 82, în 2019. Până acum, nu s-a mai întâlnit niciodată într-un meci direct cu Simona Halep.

Katie Boulter nu a trecut niciodată de turul doi la un Grand Slam sau la un turneu de 1000 de puncte. De asemenea, britanica nu a câștigat niciodată un titlu WTA. Are totuși șase turnee ITF câștigate

Simona Halep ar putea da în semifinale de Camila Giorgi, cea mai bine clasată jucătoare de pe celălalt sfert de tablou. Într-o eventuală finală, Jelena Ostapenko sau Sorana Cîrstea ar putea fi adversarele Simonei.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 6.200 de dolari şi 60 de puncte. Jucătoarele eliminate în turul doi primesc câte 3.800 de dolari şi 30 de puncte.

Simona Halep, cu gândul la trofeul de la Birmingham

„Simo” a avut prima reacţie după ce s-a calificat în sferturile de finală ale turneului din Anglia. Românca e cu gândul la trofeu la Birmingham.

„Mă simt foarte bine, că am putut juca mai bine decât în meciul trecut. A trecut mult timp de la ultimul meci cu ea. Se descurcă foarte bine pe iarbă. Vă mulţumesc! V-am spus că am un suport uriaş de fiecare dată când joc. Românii vin să mă vadă oriunde aş juca.

Focul îl am, nu ştiu de meciuri. Vreau să joc cât mai multe. Mă conectez cu terenul şi devin din ce în ce mai bună. E destul de puternică, niciodată nu ştii la ce să te aştepţi. Vin să dau tot ce am mai bun”, a declarat Simona Halep, potrivit digisport.ro.

Simona Halep – Harriet Dart 6-3, 6-2

Simona Halep a început meciul ezitant si s-a văzut condusă cu 0-2. Campioana noastră s-a trezit la timp și, din acel moment, nu i-a mai lăsat nicio șansă adversarei.

Simo a câștigat cinci game-uri la rând și a dus scorul la 5-2. În cele din urmă, românca a închis primul set la 6-3.

În setul al doilea, la fel ca în prima parte, Dart a rezistat doar două game-uri. Simona s-a impus cu 6-2 și a consființit calificarea în sferturi.

1 oră și două minute a durat confruntarea dintre Simona Halep și Harriet Dart.

23:03 Mihai Stoichiță l-a făcut praf pe Ladislau Boloni: „Ai avut naționala pe tavă! O iei sau nu o iei?” 22:33 Fanii Universității Craiova, val de ironii după ce echipa lor nu a făcut niciun transfer 22:03 VideoJucătorii de la CFR Cluj s-au înghesuit pe telefoane să-l vadă pe David Popovici cum iese campion mondial! 21:42 VideoOctavian Popescu încercat senzații tari! „Perla” de la FCSB a zburat cu parapanta EXCLUSIV 21:04 Ladislau Boloni, prezentat oficial la Metz: „Vreau să fiu iubit! Pot face compromisuri!” 20:57 VideoO echipă din Turcia are cei mai înfocaţi suporteri! Fanii s-au bucurat şi când au fost martorii unei cereri în căsătorie 20:41 Robert Glinţă s-a calificat în finală la 50 de metri spate, la Campionatul Mondial de Nataţie 20:30 FotoAnamaria Prodan, umilinţă pentru Corina Caciuc: „Trecutul o îngroapă, e celebră!”. Sfat pentru Laurenţiu Reghecampf: „Dacă mai ascultă de amantă…” 20:25 România U19 – Slovacia U19 0-1. Tricolorii, înfrângere dramatică în minutul 90+5! Selecționata lui Adrian Văsâi și-a luat adio de la Mondialul U20 20:10 Alex Chipciu nu va juca în derby-ul CFR Cluj – U Cluj. Anunțul făcut de mijlocaș: „E o clauză!”
Simona Halep, în timpul unei partide
Wimbledon • 15:32
Cum arată cotele pentru câștigarea Wimbledon 2022, după tragerea la sorți! Simona Halep, a 4-a favorită