Simona Halep – Serena Williams, în sferturile de la Australian Open! Ce spune Serena înaintea super-meciului

De Antena Sport
Publicat: 14.02.2021, 9:05

Serena Williams, Australian Open 2021

profimediaimages

Serena Williams, gata de meciul cu Simona Halep

Serena Williams a învins-o greu pe Aryna Sabalanka, într-un meci de trei seturi, care s-a întins pe durata a peste două ore. Ea a declarat la final că se simte pregătită pentru duelul din sferturi, contra Simonei Halep.

Serena Williams: „Mă simt pregătită atât pentru Simona, cât şi pentru Iga”

„În acest moment, mă simt pregătită atât pentru Simona, cât şi pentru Iga. E un sfert de finală de Grand Slam, toate adversarele sunt grele. Nu va fi o mare presiune pe mine, am fost în această fază a turneului de mai multe ori decât îmi amintesc. Sunt pozitivă şi asta e atitudinea pe care trebuie să o am. Sunt pregătită pentru ambele jucătoare”, a declarat Serena Williams, la conferinţa de presă de astăzi de la Melbourne.

Palmaresul meciurilor dintre Simona Halep şi Serena Williams

Simona Halep o va înfrunta pe Serena Williams pentru a 12-a oară. Până acum, românca a învins de doar două ori. Prima dată s-a întâmplat în 2014, la Turneul Campioanelor, într-un meci din faza grupelor: 6-2, 6-0. A doua victorie a venit la ultimul lor duel, în finala de la Wimbledon din 2019: 6-2, 6-2.

Serena Williams deţine recordul trofeelor câştigate la Australian Open. Ea s-a impus de şapte ori: 2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015 şi 2017.

Cu victoria de astăzi, Williams a devenit jucătoarea cu cele mai multe prezenţe din istorie, 54, în sferturile de finală ale turneelor de Grand Slam. Ea este egală cu Chris Evert, deţinătoarea de până acum a recordului, şi a depăşit-o pe Martina Navratilova. De 13 ori a mai jucat Serena în sferturi la Australian Open.

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:05 3 oct.

Mohamed Salah, record impresionant la Liverpool! E primul jucător din istoria „cormoranilor” care reuşeşte asta

23:55

Surprize uriaşe în Champions League! Real Madrid şi Bayern, învinse! Juventus, remontada în inferioritate! Rezultatele serii

23:43

Arbitrul Radu Petrescu, făcut praf de fanii lui Aston Villa: „Cel mai bun jucător al lui Bayern!”. A stârnit controverse uriaşe!

23:07

Probleme pentru Răzvan Lucescu înainte de PAOK – FCSB! Jucătorul de 3 milioane de euro este OUT pentru meciul din Europa League

22:29

Endrick a intrat în istoria lui Real Madrid! Carlo Ancelotti l-a ajutat să-l depăşească pe Raul

22:17

Adrian Mititelu l-a umilit pe Nicolo Napoli, când a aflat că va fi reclamat la FIFA: „Eu l-am ţinut în viaţă. A făcut figuraţie!”

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s 5 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 6 Ce cotă i-au dat specialiştii Simonei Halep pentru o victorie în primul meci disputat după cinci luni, la Hong Kongs

5 zodii chinezești care atrag noroc și iubire în luna octombrie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Singurătatea se termină pentru aceste trei zodii pe 3 octombrie 2024. Nativii care pot vedea luminița de la capătul tunelului