Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale

Dan Roșu Publicat: 21 octombrie 2021, 20:30 / Actualizat: 22 octombrie 2021, 0:50

Simona Halep

Profimediaimages

Simona Halep a închis primul set în doar 31 de minute, dar s-a chinuit în partea a doua. Românca a avut o șansă să câștige meciul mai devreme, la 5-4 în setul al doilea, dar nu a reușit să facă break-ul.

Kudermetova, în ciuda creșterii spectaculoase în joc din setul al doilea, nu a reușit să răstoarne și scorul. A fost nevoie de tie-break pentru ca Simona Halep să închidă meciul.

S-a terminat 6-1, 7-6 pentru jucătoarea din România, care va juca în sferturi împotriva grecoaicei Maria Sakkari, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 3. Meciul va avea loc vineri, 22 octombrie, în jurul orelor 16:30 – 17:00.

Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6

Update 20.44: Set și meci pentru Simona Halep! Românca câștigă duelul cu Kudermetova cu scorul 6-1, 7-5.

Update 20.41: Simona Halep conduce cu 4-2 la schimbul terenurilor, în tie-break

Update 20.37: Game Kudermetrova! Meciul merge în tie-break, este 6-6.

Update 20.30: Game Halep! Constănțeanca taie din nou elanul adversarei și e la un singur game de victorie. Scorul este 6-5 pentru Simo

Update 20.27: Game Kudermetova! Jucătoarea din Rusia egalează din nou situația pe tabela de marcaj. Scorul este 5-5. Simo a ratat șansa să încheie meciul mai devreme

Update 20.23: Game Halep! Românca revine în avantaj după momentul bun al adversari. Simon conduce cu 5-4 și e la un singur game de victorie

Update 20.17: Game Kudermetova! Rusoaica joacă alt tenis în setul al doilea. Scorul este 4-4

Update 20.12: Game Halep! Românca a trecut din nou la conducere. Este 4-3 pentru Simo

Update 20.09: Game Kudermetova! Jucătoarea din Rusia restabilește egalitatea în setul al doilea. Scorul este 3-3

Update 20.04: Game Kudermetova! Rusoaica se ține tare și reduce iarăși din diferență. Scorul este 3-2 pentru Simona Halep

Update 20.01: Game Halep! Românca conduce cu 3-1 în setul al doilea

Update 19.49: Game Kudermetova! Rusoaica reacționează mai rapid în setul al doilea și reduce din diferență la 1-2.

Update 19.47: Game Halep! La fel ca în primul set, românca se desprinde rapid și în partea a doua.

Update 19.41: Game Halep! Jucătoarea din România câștigă și primul game din setul al doilea

Update 19.36: Game și set Halep! Românca a jucat impecabil în prima parte, cedându-i adversarei doar un game. A fost 6-1 pentru Simo în primul set

Update 19.33: Game Halep! Românca a făcut 5-1 și este la un singur game de câștigarea primului set

Update 19.28: Game Kudermetova! Rusoaica se menține în primul set și câștigă primul ei game din acest meci

Update 19.22: Game Halep! „Simo” face un joc perfect și conduce cu 4-0

Update 19.18: Game Halep! Românca are un început de partidă perfect și conduce deja cu 3-0 în primul set

Update 19.13: Game Halep! Românca conduce cu 2-0 în primul set

Update 19.09: Game Halep! Românca a început bine partida, reușind să câștige primul game, pe serviciul adversarei.

Update 19.05: A început meciul dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova

Confruntarea este programată pe terenul central, după duelurile Anett Kontaveit – Andrea Petkovic și Maria Sakkari – Anna Kalinskaya.

Simona Halep – Veronika Kudermetova LIVE TEXT. Simo s-a impus în prima întâlnire

Simona Halep şi Veronika Kudermetova se vor întâlni pentru a doua oară. În primul meci, Simona s-a impus cu 6-1, 6-3, în doar 78 de minute, la Australian Open 2021.

Veronika Kudermetova are 24 de ani și ocupă locul 32 WTA. În manșa inaugurală a tremurat cu conaționala ei Oksana Selekhmeteva, aflată în premieră pe tabloul principal al unui turneu WTA. A pierdut primul set și a fost condusă cu 5-4 în actul secund. A reușit în cele din urmă să se impună după disputarea „decisivului”.

Simona Halep – Veronika Kudermetova LIVE TEXT. Simona şi-a aflat posibila adversară din sferturi

Maria Sakkari din Grecia, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 Kremlin Cup de la Moscova.

Ea a abeneficiat de abandonul jucătoarei ruse Anna Kalinskaia, locul 125 WTA, venită din calificări, la scorul de 6-2, 1-0, pentru sportiva favorită, după 34 de minute de joc.

În faza următoare, Sakkari va da piept cu învingătoarea partidei dintre Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 8, şi rusoaica Veronika Kudermetova, locul 32 WTA.

Simona Halep s-a întâlnit, la Moscova, cu cel mai înfocat fan

Imediat după victoria cu Potapova, Simona a postat o imagine pe Instagram care a devenit virală. Și-a făcut o poză cu un fan care avea un tatuaj uluitor. Acesta și-a tatuat numele româncei pe brațul drept, dar și cele mai importante performanțe obținute de campioana noastră.

„Fără cuvinte!”, a fost mesajul Simonei, care a însoțit imaginea. Halep apare alături de bărbatul care și-a tatuat, lângă numele ei, „Roland Garros” și „Wimbledon”. Cele două turnee de Grand Slam au fost câștigate de fostul lider WTA în 2018, respectiv 2019.

28
0:05
Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!”
23:33 VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!” 23:18 „Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!” 23:16 Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant” 23:14 Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!” 23:00 Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!” 22:51 Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor 22:43 Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu 22:42 Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!” 22:31 FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României Vezi toate știrile