Neluțu Varga i-a găsit înlocuitor lui Dan Petrescu, în caz că “Bursucul” pleacă în cele din urmă de la CFR Cluj. Patronul campioanei României a dezvăluit că italianul Andrea Mandorlini este unul dintre tehnicienii aflați pe lista de urgență a ardelenilor.
Varga a “stins” astăzi conflictul cu Dan Petrescu și a asigurat că nu se mai pune problema ca omul care i-a adus CFR-ului 4 din ultimele 5 titluri să plece.
Neluțu Varga i-a găsit înlocuitor lui Dan Petrescu, în caz că “Bursucul” pleacă în cele din urmă de la CFR Cluj
“Nu mai discutăm de plecare, e caz închis”, a fost anunţul ferm făcut de Neluțu Varga.
Chiar dacă apele par să se fi liniștit pe moment, finanțatorul CFR-ului nu exclude definitiv posibilitatea ca Petrescu să plece din Gruia în viitorul apropiat.
În acest sens, Varga a dezvăluit că staff-ul administrativ al clubului are pregătite mai multe variante de succesor pentru Dan Petrescu. Patronul campioanei a dezvăluit un singur nume: Andrea Mandorlini, cel care a mai pregătit CFR în perioada noiembrie 2009 – septembrie 2010.
În ultimele zile s-a zvonit că Cosmin Contra ar urma să o preia pe CFR Cluj în cazul despărțirii de Dan Petrescu, însă Neluțu Varga a infirmat că ar fi avut vreo discuție cu fostul selecționer.
“Nu am discutat cu absolut niciun antrenor. Astea-s numai poveşti. Deci nu s-a pus problema. Staff-ul meu, în schimb, se gândeşte la o situaţie de rezervă în condiţia în care, Doamne, fereşte, se întâmplă ceva, se îmbolnăveşte, îşi dă demisia tu trebuie să ai soluţii.
Şi atunci mă gândesc că ei au soluţii, au doi, trei antrenori externi cu care ţin legătura în condiţiile în care se iveşte o problemă. Mandorlini, da, este unul dintre ei”, a spus Neluțu Varga, pentru Digisport.
