Închide meniul

Cum a reacționat Ștefan Târnovanu după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: “N-am mai ieșit din careu! Am făcut pasul în spate prea devreme!”

Alexandru Ivan Publicat: 19 februarie 2023, 22:32

Comentarii
Cum a reacționat Ștefan Târnovanu după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: N-am mai ieșit din careu! Am făcut pasul în spate prea devreme!

Ştefan Târnovanu, în timpul unui meci pentru FCSB / Hepta

Ștefan Târnovanu a oferit prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1. Portarul roș-albaștrilor e convins că echipa sa a ratat victoria din cauza faptului că a renunțat prea devreme la intențiile ofensive.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Târnovanu și-a asumat și o parte din vină pentru golul egalizator al Universității Craiova din minutul 90+1, când a ieșit neinspirat la faza din care a rezultat autogolul lui Iulian Cristea.

Ștefan Târnovanu, prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1

“Un meci început perfect, am controlat prima repriză, ei nu au ajuns la poartă. Pe final am făcut pasul în spate prea devreme, ei au pus presiune și au dat acel gol. Din ce am înțeles, Tamm a dat în adversar când a degajat mingea, dar arbitrul a dat corner în loc de șase metri. Eu nu am văzut faza, nu vreau să comentez. Am întâlnit o echipă bună, n-am mai ieșit din careu pe final. A fost și o ieșire neinspirată. Ținând cont că nu am reușit să facem 2-0, a trebuit să ne apărăm, îmi pare rău că n-am reușit să ținem de rezultat”, a spus Ștefan Târnovanu, conform digisport.ro.

FCSB a început în forță duelul de pe Arena Națională. David Miculescu putea debloca tabela încă din secunda 15. Jucătorul titularizat în absența lui Andrea Compagno a fost servit de Tavi Popescu, dar șutul său a fost blocat de portarul oltenilor, Laurențiu Popescu.

Echipa lui Mihai Pintilii s-a ales cu un corner, din care a reușit să deschidă scorul. Florinel Coman a centrat la prima bară, de unde Iulian Cristea a reluat spectaculos. Mingea a fost respinsă de Laurențiu Popescu și a ajuns cu noroc la Malcom Edjouma. Francezul a reluat din voleu și a declanșat nebunia în tribunele roș-albastre de pe Arena Națională.

Reclamă
Reclamă

Ndong a scăpat de eliminare după un offside milimetric

În minutul 37 al partidei, la scorul de 1-0 pentru gazde, Jonnas Tamm și Gjoko Zajkov s-au ciocnit violent cap în cap, într-un duel pentru minge. În urma acestui incident, Tamm și-a spart capul, iar fața acestuia s-a umplut imediat de sânge.

Finalul primei reprize a adus o fază incredibilă. Ndong l-a faultat pe David Miculescu după ce acesta scăpase spre poarta lui Laurențiu Popescu. Arbitrul Adrian Cojocaru i-a arătat direct cartonașul roșu, spre nemulțumirea staff-ului lui Eugen Neagoe. Fundașul oltenilor nu era în postura de ultim apărător. Jucătorul Universității Craiova a rămas însă pe teren, după ce VAR-ul a întors toată faza. S-a dictat offside la poziția lui David Miculescu. Astfel, Ndong a scăpat de eliminare. Conform liniilor trasate de arbitrii VAR, Miculescu s-a aflat la doar câțiva milimetri în fața adversarului.

Universitatea Craiova, salvată în prelungiri

În repriza secundă tot FCSB a avut ocaziile mai mari, însă Universitatea Craiova s-a salvat în prelungiri. În minutul 90+1, reluarea cu capul al lui Elvir Koljic a fost deviată de Iulian Cristea în propria poartă. S-a terminat 1-1, iar FCSB a rămas fără succes pe teren propriu în acest an.

Reclamă

După acest rezultat, FCSB a rămas la șapte puncte în urma liderului Farul, în timp ce Universitatea Craiova este la 10 lungimi de primul loc.

A fost interes uriaș din partea suporterilor pentru partida dintre FCSB și Universitatea Craiova, extrem de importantă pentru situația din play-off și lupta la titlu. Tribunele de pe Arena Națională au fost luate cu asalt de 23.427 de spectatori. Acest număr reprezintă cea mai mare audiență din 2023, în Liga 1.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:13
Alexandru Musi, la pământ după ce Dinamo a ratat șansa de a urca pe primul loc: „E frustrant, meritam mai mult”
23:00
Răsturnare de situație! Luis Phelipe a semnat cu altă echipă, după ce a fost aproape de Botoșani
22:59
Cătălin Cîrjan, sprijin total pentru impresarul lui suspendat pentru pariuri: “E parte din familia mea”
22:42
Zeljko Kopic, anunț despre transferuri după Dinamo – Petrolul 1-1. Ce a spus despre gafa lui Epassy
22:36
Prima reacţie a lui Epassy după gafa monumentală de la golul “lupilor galbeni”! A spus ce s-a întâmplat
22:27
„Fără modestie, dar…”. Eugen Neagoe nu s-a ferit de cuvinte, după ce Petrolul a „încurcat-o” pe Dinamo
1 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 2 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 3 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 4 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 5 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid 6 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi”
Citește și