Închide meniul

Novak Djokovic s-a calificat în optimi la Paris! Sârbul l-a “spulberat” pe Tomas Etcheverry în mai puţin de 90 de minute!

Bogdan Stănescu Publicat: 1 noiembrie 2023, 21:47

Comentarii
Novak Djokovic s-a calificat în optimi la Paris! Sârbul l-a spulberat pe Tomas Etcheverry în mai puţin de 90 de minute!

Novak Djokovic, după victoria cu Tomas Etcheverry / Profimedia Images

Tenismanul sârb Novak Djokovic s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Paris, după o victorie la argentinianul Tomas Etcheverry.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic (36 de ani, numărul 1 ATP) s-a impus în faţa lui Tomas Martin Etcheverry (24 de ani, numărul 31 ATP) după un meci care a durat o oră şi 24 de minute. Djokovic a câştigat fără probleme, în două seturi, 6-3, 6-2, relatează news.ro.

Novak Djokovic s-a calificat în optimi la Paris

Etcheverry a reuşit să-i facă faţă liderului mondial doar în prima parte a primului set, când scorul a fost 3-3. În turul următor, Djokovic va juca în compania olandezului Tallon Griekspoor.

Novak Djokovic a făcut, recent, o declaraţie surprinzătoare despre Rafael Nadal, după ce a asistat la ceremonia decernării Balonului de Aur. Nole a vorbit despre ivalitatea sa cu spaniolul care a scris istorie pe zgura de la Roland Garros.

Djokovic şi Nadal s-au duelat de 59 de ori în circuitul profesionist, începând din 2006, Nole având un uşor avantaj (30 de victorii la 29).

Reclamă
Reclamă

El a recunoscut că rivalitatea sa cu campionul iberic a avut un impact profund asupra carierei sale şi a recunoscut că i-a fost foarte greu să-l înfrunte pe Nadal pe suprafaţa sa favorită, zgura.

Novak Djokovic, declaraţie surprinzătoare: „Rafael Nadal e un jucător special pentru mine”

„Nu pot să spun că suntem prieteni, dar avem respect unul faţă de celălalt. Personal, sper ca după încheierea carierelor noastre să putem merge să bem un pahar pe plajă şi să vorbim despre viaţă, cu mai puţin stres şi aşteptări.

Să-l învingi pe Rafa la Roland Garros este cea mai mare provocare din tenis, este casa lui. Bilanţul meu împotriva sa acolo nu este foarte bun (2 victorii şi 8 înfrângeri), dar am jucat o mulţime de meciuri magnifice şi istorice. Este un jucător foarte special pentru mine, pentru întreaga mea carieră şi pentru dezvoltarea mea ca jucător”, a spus Djokovic.

Reclamă

Novak Djokovic a câştigat 96 de turnee

În vârstă de 36 de ani, Novak Djokovic este deţinătorul recordului de trofee de Grand Slam (24), zece dintre ele fiind cucerite la Australian Open. El a câştigat în total 96 de titluri la simplu şi este recordmanul de victorii în turneele ATP Masters 1.000 (39).

Jucătorul sârb este, de asemenea, co-deţinător al recordului de succese la Turneul Campionilor, alături de elveţianul Roger Federer, ambii cu câte şase trofee.

Djokovic a petrecut cel mai mare număr de săptămâni în fotoliul de lider al clasamentului mondial (397) şi este tenismanul care s-a clasat de cele mai multe ori pe primul loc în ierarhia ATP la final de an (7).

Daniil Medvedev a făcut gesturi obscene către public, la Paris! Ce a putut spune după scenele şocante

Daniil Medvedev a făcut gesturi obscene către public, după ce a fost eliminat de la Mastersul de la Paris. Medvedev a fost învins de bulgarul Grigor Dimitrov, scor 3-6, 7-6(4), 6-7(2).

Enervat că publicul l-a huiduit, Medvedev le-a arătat degetul mijlociu celor prezenţi în tribune la Paris.

În setul al doilea al meciului dintre rusul Daniil Medvedev şi bulgarul Grigor Dimitrov, la scorul de 5-5, Medvedev s-a enervat pentru că a fost huiduit şi a arătat degetul mijlociu publicului parizian, apoi a refuzat pentru scurt timp să reia jocul. „Am aruncat racheta, e normal să mă fluiere. Dar nu atunci când trebuia să servesc. Am spus, OK, atâta timp cât mă huiduie, nu o să joc, o să aştept doar să termine. Şi atunci când am primit avertismentul, mi-am spus: ‘Chiar vreau să fiu descalificat?’. Nu am vrut să închei meciul pe această notă. Am vrut să joc şi aşa am revenit la meci”, a explicat Medvedev momentul.

Un deget mijlociu? Oh, nu, doar m-am uitat aşa, la unghia mea. Mi-am privit unghiile doar. De ce i-aş face asta acestui frumos public parizian?”, a mai spus tenismanul rus, atunci când a fost întrebat despre gestul său. „Nu are nimic de-a face cu Franţa sau cu francezii. Depinde de turneu, de felul în care reacţionez, de modul în care reacţionează publicul. E o chestiune de alchimie. Am o mulţime de prieteni francezi. Eu joc mai bine aici când nu există public. Câştig atunci când nu e nimeni în tribună”, a ţinut Medvedev să amintească faptul că a câştigat turneul în 2020, când competiţia s-a desfăşurat fără spectatori, din cauza pandemiei de Covid-19.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46 12 dec.
Iuliu Mureşan, anunţ despre transferul lui Louis Munteanu. I-a fost scăzut preţul: “Eu sper să fie măcar…”
23:26 12 dec.
CFR Cluj, fără Louis Munteanu în deplasarea de la Botoșani! Pe cine nu se va mai putea baza Daniel Pancu
23:14 12 dec.
Daniel Pancu încă mai speră la play-off: “E o misiune grea, dar nu capitulăm!”
23:03 12 dec.
Robert Ilyes trage un semnal de alarmă, după CFR Cluj – Csikszereda 3-1: „Am făcut cadouri”
23:02 12 dec.
Cosmin Olăroiu s-a calificat în semifinalele FIFA Arab Cup, după 7-6 la penalty-uri
22:46 12 dec.
Mario Camora atrage atenția, după CFR – Csikszereda 3-1: „Trebuie să riscăm tot”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 4 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 5 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord 6 Vlad Chiricheş, OUT de la FCSB. Gigi Becali i-a anunţat plecarea după victoria cu Feyenoord: “Ne despărţim”
Citește și