Alex Marquez, învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei! Cursă perfectă pentru spaniol

Viviana Moraru Publicat: 11 noiembrie 2023, 12:21

Alex Marquez, învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei

Alex Marquez, în timpul cursei de sprint din Marele Premiu al Malaeziei/ Profimedia

Alex Marquez a fost învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei. Spaniolul de la Ducati – Gresini a terminat primul în cursa desfăşurată pe circuitul de la Sepang (5,54 km).

Marquez s-a impus la capătul celor 10 tururi de pistă cu timpul de 19 min 58 sec 713/1000, reuşind să-l devanseze cu 1,589 sec pe compatriotul său Jorge Martin (Ducati-Pramac).

Pe poziţia a treia, la 3,034 sec, s-a clasat italianul Francesco Bagnaia, care rămâne lider al clasamentului general la clasa regină a motociclismului viteză, însă avansul faţă de Jorge Martin s-a redus la 11 puncte.

Duminică, pe acelaşi circuit, se va desfăşura Marele Premiu al Malaeziei, aL 19-a dintre cele 21 de Grand Prix-uri ale sezonului 2023.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Braziliei

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Braziliei! Pilotul care şi-a asigurat deja al treilea titlu de campion mondial, a câştigat Marele Premiu al Braziliei, a 20-a din cele 22 de etape ale sezonului de Formula 1, după ce a plecat din pole position în cursa disputată duminică pe circuitul Interlagos de la Sao Paulo, olandezul reuşind a 17-a sa victorie în 2023.

Weekendul trecut, în Mexic, Max Verstappen obţinuse al 16-a lui succes în acest an, îmbunătăţindu-şi recordul de 15 victorii într-un sezon, stabilit anul trecut, notează agerpres.ro.

Britanicul Lando Norris (McLaren) a încheiat pe locul 2 şi a obţinut un punct suplimentar pentru cel mai rapid tur de pistă, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) a fost pe locul 3, după un duel cu mexicanul Sergio Perez (Red Bull).

10:39

LIVE VIDEOEtapa de Formula 2 de la Monaco e exclusiv în AntenaPLAY! Marea cursă are loc ACUM

10:32

VideoGică Hagi, emoţionat după meciul de adio al Generaţiei de Aur: „De vină sunt mămica și tăticu”

9:49

VIDEOGabriele Mini a câștigat cursa din Etapa de Formula 3 de la Monaco, care a fost exclusiv în AntenaPLAY!

9:32

„Vreau ceea ce oamenii spun că nu se poate!” Gigi Becali are planuri uriașe cu FCSB în Liga Campionilor! Mesaj despre calificare

9:20

„Unul dintre cei mai mari!” Carlo Ancelotti, cuvinte uriașe după ultimul meci al lui Toni Kroos pe „Santiago Bernabeu”

8:49

„Să obțină ce am obținut noi” Dorinel Munteanu, mesaj superb pentru naționala lui Edi Iordănescu după meciul Generației de Aur!

1 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY! 2 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real” 3 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racing 4 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAY 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAY 6 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)