Alex Marquez, învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei! Cursă perfectă pentru spaniol

Viviana Moraru Publicat: 11 noiembrie 2023, 12:21

Alex Marquez, învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei

Alex Marquez, în timpul cursei de sprint din Marele Premiu al Malaeziei/ Profimedia

Alex Marquez a fost învingător în cursa de sprint din Marele Premiu al Malaeziei. Spaniolul de la Ducati – Gresini a terminat primul în cursa desfăşurată pe circuitul de la Sepang (5,54 km).

Marquez s-a impus la capătul celor 10 tururi de pistă cu timpul de 19 min 58 sec 713/1000, reuşind să-l devanseze cu 1,589 sec pe compatriotul său Jorge Martin (Ducati-Pramac).

Pe poziţia a treia, la 3,034 sec, s-a clasat italianul Francesco Bagnaia, care rămâne lider al clasamentului general la clasa regină a motociclismului viteză, însă avansul faţă de Jorge Martin s-a redus la 11 puncte.

Duminică, pe acelaşi circuit, se va desfăşura Marele Premiu al Malaeziei, aL 19-a dintre cele 21 de Grand Prix-uri ale sezonului 2023.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Braziliei

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Braziliei! Pilotul care şi-a asigurat deja al treilea titlu de campion mondial, a câştigat Marele Premiu al Braziliei, a 20-a din cele 22 de etape ale sezonului de Formula 1, după ce a plecat din pole position în cursa disputată duminică pe circuitul Interlagos de la Sao Paulo, olandezul reuşind a 17-a sa victorie în 2023.

Weekendul trecut, în Mexic, Max Verstappen obţinuse al 16-a lui succes în acest an, îmbunătăţindu-şi recordul de 15 victorii într-un sezon, stabilit anul trecut, notează agerpres.ro.

Britanicul Lando Norris (McLaren) a încheiat pe locul 2 şi a obţinut un punct suplimentar pentru cel mai rapid tur de pistă, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin) a fost pe locul 3, după un duel cu mexicanul Sergio Perez (Red Bull).

17:05 Sporting – Portimonense LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00)! Boavista – Gil Vicente se joacă de la 17:30. Spectacol în Liga Portugal 17:04 Antrenorul care a fost ofertat de Dan Șucu și Victor Angelescu! Variantă surpriză pentru Rapid: „Am primit semnale” 16:48 Ce se întâmplă cu Florinel Coman, după accidentarea suferită! Elias Charalambous a făcut anunțul: „Nu vrem asta!” 16:44 VIDEOApărare eroică a României în meciul cu Japonia, de la Campionatul Mondial de hochei, Divizia 1, Grupa A 15:55 VIDEOOvidiu Ionescu a debutat cu o victorie pe tabloul principal la Saudi Smash 2024, exclusiv în AntenaPLAY 15:50 UPDATELeeds – Southampton a fost live, în AntenaPLAY. Leeds a ratat promovarea directă în Premier League! Ipswich a promovat! 15:45 VIDEORomânia – Japonia 4-2 a fost în AntenaPLAY! Victoria ISTORICĂ pentru tricolori la Campionatul Mondial de hochei 15:31 Anunț important despre Radu Drăgușin! Ce se întâmplă cu românul, după ce Florin Manea a spus că ar putea pleca de la Tottenham 15:27 Jucătorii de la U Cluj vor să o retrogradeze pe Dinamo! Prima anunțată în vestiar pentru o victorie în fața „câinilor” 15:15 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu de la Miami! Max Verstappen, în pole position în cursa de sprint Vezi toate știrile