VIDEO

Oleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă! Momente tulburătoare pentru colosul care l-a bătut pe Tyson Fury

Dan Roșu Publicat: 19 mai 2024, 7:49

Comentarii
Oleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă! Momente tulburătoare pentru colosul care l-a bătut pe Tyson Fury

Oleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă

Oleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă de la Riad, susţinută după victoria uriaşă purtată în faţa lui Tyson Fury, care i-a adus cele mai importante centuri ale categoriei grele.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pugilistul ucrainean de 37 de ani s-a prăbuşit emoţional în faţa reporterilor atunci când a fost întrebat despre tatăl său, care a murit în 2012, după ce Oleksandr devenea campion olimpic. Boxerul susţine că tatăl său încă îi mai apare în vis.

Oleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă

“Mi-e dor de tatăl meu şi i-am spus `tu trăieşti acolo şi eu trăiesc aici. Nu mai veni după mine, te iubesc`. Pentru mine, e greu când tatăl meu îmi apare în vis. Îmi aduce aminte de toată viaţa mea.

Ştiu că este aici, chiar cred că stă pe aici pe undeva, în această sală”, a spus Usyk, plângând, la conferinţa de presă de după victoria uriaşă cu Tyson Fury.

 
View this post on Instagram
 
A post shared by Queensberry (@queensberrypromotions)

Reclamă
Reclamă

“Nu mă gândesc la box în acest moment. M-am pregătit în ultimele 9 luni. Am pierdut Anul Nou, am pierdut ziua de naştere a copilului meu. Am pierdut ziua de naştere a fetiţei mele. Am pierdut vacanţa alături de familie. Am fost concentrat doar pe această luptă. Acum sunt fericit şi vreau doar să ajung acasă”, a mai spus Usyk.

Oleksandr Usyk l-a învins pe Tyson Fury

Oleksandr Usyk l-a învins pe Tyson Fury şi, la 37 de ani, rămâne campionul categoriei grea în boxul mondial profesionist. Usyk e primul boxer care îl bate pe pugilistul britanic şi obţine a 22-a victorie a carierei.

Usyk a obţinut victoria după o decizie împărţită venită din partea arbitrilor, 115-112, 113-114, 114-113. Cei doi au luptat toate cele 12 runde, iar Usyk şi-a trimis o dată adversarul la podea. 34 de victorii şi o înfrângere este noul palmares al britanicului.

Reclamă

După victoria istorică de la Riad, Usyk a ajuns să deţină cele mai importante centuri de la categoria grea, WBA, IBF, WBO, IBO, The Ring și WBC. „Tată, mă auzi? (n.r. – privind în sus) Am reușit! Vă mulțumesc tuturor, familiei, țării mele. Slavă Ucraina!”, a fost mesajul de la final al pugilistului.

Plin de vedete la lupta dintre Usyk şi Fury

Suma încasată de Oleksandr Usyk pentru lupta cu Tyson Fury de la Riad este una uriaşă, de 30 de milioane de dolari. În urma victoriei, ucraineanul a ajuns la 22 de succese într-o carieră în care rămâne neînvins.

Cristiano Ronaldo, Neymar, Vladimir Klitschko, Andryi Shevchenko, Steven Gerrard, Jean-Claude Van Damme, Evander Holyfield sau Lennox Lewis sunt vedetele care au luat parte la gala de la Riad.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:19

“M-am simțit exclus, prost!” Se retrage Marica de la Farul Constanţa? Ce mesaj are pentru Gică Popescu

18:17

Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje

18:10

Ședință de urgență la PAOK! Răzvan Lucescu, față în față cu Ivan Savvidis

17:44

EXCLUSIVAvocatul Simonei Halep o apără pe Ana Bărbosu! Nicolae Forminte: “Sper ca suspendarea să se reducă la un an”

17:44

EXCLUSIV„Ratează și Jocurile Olimpice…” Reacția Monicăi Roșu când a aflat de suspendarea Anei Bărbosu

17:33

Statisticienii au dat verdictul! Cine este marea favorită la câștigarea UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 3 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 4 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 5 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 6 Decizia luată de conducerea Rapidului în privinţa lui Gâlcă, după ce giuleştenii au fost umiliţi de Dinamo!
Citește și