Închide meniul
Foto

Sărbătoare la Madrid, după ce Spania a câștigat EURO 2024! Show total cu eroii lui Luis de la Fuente

Alex Ioniță Publicat: 15 iulie 2024, 22:45

Comentarii
Sărbătoare la Madrid, după ce Spania a câștigat EURO 2024! Show total cu eroii lui Luis de la Fuente

Colaj cu sărbătoarea de la Madrid / Profimedia

Sărbătoare la Madrid, după ce Spania a câștigat EURO 2024! Fotbaliştii naţionalei au fost sărbătoriţi ca nişte eroi, de la palatul regal Zarzuela până la sediul guvernului. A urmat aşteptata comuniune cu zeci de mii de fani pe străzile capitalei Spaniei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorii şi staff-ul naţionalei Spaniei s-au întors în ţară la mijlocul după-amiezii, cu puţin înainte de ora locală 15:30, şi au pozat, la picioarele avionului, în spatele trofeului Campionatului European, pe care l-au câştigat după ce au învins Anglia (2-1) în finala de duminică de la Berlin.

VEZI AICI, LIVE, SĂRBĂTOAREA DE LA MADRID

Sărbătoare la Madrid, după ce Spania a câștigat EURO 2024!

VEZI IMAGINI CU SĂRBĂTOAREA DIN MADRID ÎN GALERIA FOTO DE LA FINALUL ARTICOLULUI

Update 22:45: Jucătorii naţionalei Spaniei continuă să facă turul Madridului, cu zeci de mii de suporteri aflaţi pe străzi!

Reclamă
Reclamă

Mai apoi, au urcat apoi într-un autobuz roşu, aşteptându-i un program aglomerat: o întâlnire cu regele Felipe al VI-lea, apoi cu şeful guvernului, Pedro Sanchez, înaintea unui periplu în autobuz pe străzile Madridului, care s-a încheiat cu o ceremonie în Piaţa Cibeles alături de suporteri, după cum nota agerpres.ro.

La Roja, cu un joc entuziasmant, a devenit prima echipă care câştigă de patru ori Campionatul European, după succesele din 1964, 2008 şi 2012.

“Deocamdată, noi nu realizăm ce am făcut. Ne vom întoarce în Spania mâine (luni) şi vom putea trăi această experienţă alături de suporteri, cu dragostea şi căldura pe care ne-au dat-o. Eu cred că am intrat în istorie”, a declarat duminică Nico Williams, autorul primului gol al finalei, în conferinţa de presă de după meci.

Reclamă

Zeci de mii de suporteri au prelungit petrecerea deja începută în noaptea de duminică spre lun. Ei au “inundat” străzile din Madrid, Barcelona, Pamplona sau Bilbao.

Luis de la Fuente, în culmea fericirii după ce a făcut-o pe Spania campioană europeană

Luis de la Fuente a fost în culmea fericirii, după ce a făcut-o pe Spania campioană europeană. Selecționerul a asigurat, după victoria cu 2-1 în fața Angliei, că jucătorii săi fac parte dintr-o generaţie de fotbalişti care reprezintă „un exemplu pentru societate”.

Spania a devenit cea mai titrată națională din Europa, reușind să câștige al patrule titlu european.

„Este vorba despre fotbal, dar acestea sunt valori. Este o generaţie de fotbalişti care sunt un exemplu pentru societate. Tineri şi veterani cu dorinţă de muncă, solidaritate şi camaraderie, tot ce ajută la concurenţă şi luptă pentru a câştiga ceva. Cel mai important lucru nu este ceea ce am realizat, ci întregul proces.

Îl comentez de 44 de zile şi aceşti fotbalişti sunt un exemplu pentru societate, pentru valorile pe care le reprezintă. Nu ştiu dacă vom schimba ceva în societate, dar tinerii văd aceşti jucători nu ca pe nişte copii răsfăţaţi, ci ca pe nişte oameni care au muncit mult”, a declarat selecţionerul spaniol după finala de pe Olympiastadion.

„Trebuie să ne felicităm pentru că avem o generaţie minunată de jucători. Fotbalul evoluează, nu doar sub aspect tehnic. Generaţia actuală nu este comparabilă cu alte selecţionate din trecut. Cei din perioada lui Aragones şi Del Bosque erau cei mai buni la acea vreme şi erau inovatori. Am evoluat, ne-am adaptat la fotbalul modern şi este o schimbare firească”, adăugat el.

„Acest grup de fotbalişti nu se satură să se perfecţioneze, să încerce să câştige. Sunt mândru de ei, din prima şi până în ultima zi, asta face munca mai uşoară. Mă bucur pentru entuziasmul pe care l-am generat alături de jucători şi de colectivul de antrenori. Şi mă bucur pentru ţara mea, pentru Spania, pentru entuziasmul pe care l-am generat”, a mai spus Luis de la Fuente.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:51
FotoPeste 10.500 de fani la meciurile din liga a patra! Fosta sfert-finalistă de UCL e susținută de fani „și în iad”
8:42
FotoPrimul Mondial câștigat de Argentina, în plină dictatură militară: un general sângeros și acuzații de blat
8:28
Întrebat de o posibilă luptă cu George Russell pentru primul loc, Charles Leclerc a avut un răspuns tranşant!
8:13
Antonelli, după “dubla” Mercedes din Australia: “Nu ne-am dorit acest weekend, dar s-a terminat foarte bine”
8:01
“A fost o luptă incredibilă” George Russell, prima reacţie după ce a câştigat prima cursă a sezonului de F1!
7:20
VIDEOGeorge Russell, câştigător în Marele Premiu al Australiei! “Dublă” pentru Mercedes în prima cursă a sezonului
1 Suporterii FCSB i-au ironizat pe jucătorii lui Elias Charalambous! Ce au scandat la finalul primei reprize cu U Cluj 2 Michael Ballack, declaraţii cutremurătoare despre moartea fiului său: “Mă tulbură prea mult….” 3 BREAKING NEWSElias Charalambous şi-a dat demisia: “Este ultima mea zi la echipă!” Şi Pintilii a plecat 4 Universitatea Craiova, atacată dur înainte de startul play-off-ului: „Rotaru e un om nimic” 5 Sorana Cîrstea, calificare „en-fanfare” în turul trei la Indian Wells! Victorie contra numărului 20 mondial 6 VIDEO“Cazul Ganea” s-a repetat! Un internaţional român a prins de gât arbitrul! Scenele sunt şocante
Citește și