NEWS ALERT

Gareth Southgate şi-a dat demisia de la naţionala Angliei: “Mulţumesc pentru tot. E timpul pentru o schimbare”

Dan Roșu Publicat: 16 iulie 2024, 13:19

Comentarii
Gareth Southgate şi-a dat demisia de la naţionala Angliei: Mulţumesc pentru tot. E timpul pentru o schimbare

Gareth Southgate, după finala EURO 2024 - Profimedia Images

Gareth Southgate şi-a dat demisia de la naţionala Angliei. Sub comanda sa, Anglia a disputat două finale de Campionate Europene, pierdute ambele, dramatic, cu Italia şi Spania.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Contractul lui Southgate ar fi expirat în acest an. Acesta a fost selecţioner timp de 8 ani, în care Anglia a disputat 102 meciuri. În cele 102 partide, Southgate a înregistrat 64 de victorii, 20 de egaluri şi 18 eşecuri, procentul de victorii vin de 65,2%.

Southgate e primul manager de la Alf Ramsey (1966), care a dus Anglia într-o finală majoră.

Gareth Southgate şi-a dat demisia de la naţionala Angliei

“Ca un englez mândru, a fost onoarea vieţii mele să fiu selecţionerul Angliei şi să joc pentru Anglia. A însemnat totul pentru mine şi am dat totul. Dar este timpul pentru o schimbare, pentru un capitol nou.

Echipa pe care am avut-o în Germania e plină de talente şi ei pot câştiga trofeul la care visăm cu toţii. Avem cei mai tari fani din lume şi încurajarea lor a însemnat totul pentru mine. Sunt un fan an Angliei şi voi rămâne aşa. Mulţumesc, Anglia, pentru tot”, a fost mesajul lui Gareth Southgate.

Reclamă
Reclamă

Southgate a condus Anglia la patru turnee majore, el atingând semifinalele World Cup 2018 şi sferturile Cupei Mondiale din 2022, din Qatar.

Gareth Southgate, după finala EURO 2024 pierdută de Anglia în faţa Spaniei

Gareth Southgate a anunţat după finala EURO 2024 pierdută de Anglia în faţa Spaniei (1-2) că va avea discuţii cu şefii fotbalului englez despre o eventuală despărţire, chiar dacă a dus Anglia în ultimele două finale de EURO.

Southgate a fost criticat în Anglia pentru lipsa de curaj. În finală, acesta a dovedit contrariul când l-a scos de pe teren pe Harry Kane, dar englezii îşi pun întrebarea dacă el este cel care a ordonat retragerea în apărare la 1-1. Un lucru care, cel mai probabil, i-a costat pe britanici trofeul.

Reclamă

„Nu cred că este un moment bun pentru a decide aceste lucruri. Trebuie să am aceste conversații cu oameni importanți din culise. Nu am de gând să discut asta public mai întâi.

Cred că Spania a fost cea mai bună echipă a turneului. Noi nu am ţinut destul de bine mingea, dar am fost în joc până în ultimele zece minute. Sunt devastat pentru toată lumea, serios. Jucătorii au fost absolut incredibili; sunt atât de mândru de ceea ce au făcut”, a spus Southgate, după Spania – Anglia 2-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:08

„În astfel de cazuri, pronosticul e rezervat” Ce spun experții despre situația lui Mircea Lucescu

13:54

Mihai Stoichiţă: “Sunt într-o barcă în care pot să fiu doar debarcat!” Nu concepe plecarea de la FRF

13:51

Viktor Gyokeres își protejează imaginea. Gestul său de la goluri devine marcă înregistrată

13:44

Pep Guardiola și “mișcarea disperată” să își păstreze starul la Manchester City. Real Madrid stă “la pândă”

13:34

Stoichiţă, întrebat frontal dacă FRF a greşit cu păstrarea lui Lucescu pe bancă la meciul cu Turcia: “Este vorba de soartă”

13:30

UPDATEMircea Lucescu a suferit al doilea infarct. Spitalul Universitar a dat ultimele informații despre selecționer

1 EXCLUSIVÎncepe revoluţia: Primii titulari ai României, OUT de la naţională în era “Gică Hagi” 2 EXCLUSIVPrima condiţie pe care FRF i-a refuzat-o lui Gică Hagi, în negocierile pentru preluarea naţionalei României 3 O nouă plecare de la FCSB. Familia fotbalistului merge la Gigi Becali: “Trebuie să intervenim” 4 3 jucători, OUT de la FCSB! Decizia luată de Mirel Rădoi 5 S-a decis o altă plecare de la FCSB! Gigi Becali şi Mihai Stoica îi aduc înlocuitor 6 Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al României. Anunţul oficial făcut de Răzvan Burleanu
Citește și