Închide meniul

U BT Cluj s-a calificat dramatic în sferturile EuroCup, după două reprize de prelungiri cu BC Vilnius!

Publicat: 4 martie 2025, 22:18

Comentarii
U BT Cluj s-a calificat dramatic în sferturile EuroCup, după două reprize de prelungiri cu BC Vilnius!

Zavier Simpson, într-un meci pentru U BT Cluj / Profimedia Images

Campioana U BT Cluj a învins marţi, în deplasare şi după 2 reprize de prelungiri, formaţia lituaniană BC Wolves Twinsbet Vilnius, scor 100-99 (39-48, 81-81, 90-90), şi s-a calificat în sferturile de finală ale BKT EuroCup, în care se va duela cu Valencia Basket. Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a jucat şi în 2024 sferturi în a doua competiţie valorică europeană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Principalii marcatori ai partidei au fost Cowan 23 puncte, Andrews 15, Brooks 13 puncte, pentru BC Vilnius, respectiv Simpson 26, Stephens 17, Guzman 15, Hankins 15, pentru U BT Cluj. Meciul a durat 150 de minute.

U BT Cluj – BC Vilnius 100 – 99!

Programul celorlalte partide din optimile de finală, de miercuri, este: Turk Telekom – Buducnost (ora 18.30), Cedevita Olimpija Ljubljana – Beşiktaş (20.30), Dreamland Gran Canaria – Umana Reyer Veneţia (22.00).

Câştigătoarele din optimi se califică în sferturile de finală, fază în care vor întâlni, în 11-12 martie, echipele calificate direct, în ordine şi în deplasare, Valencia Basket, Hapoel Tel Aviv, Bahceşehir Koleji şi Hapoel Ierusalim.

U BT Cluj a întâlnit Valencia Basket în grupa B, fiind învinsă în ambele partide (96-105, 80-108).

Reclamă
Reclamă

U BT Cluj a încheiat pe locul 5 în grupa B, cu un bilanţ de 10 victorii şi 8 eşecuri, în urma rezultatelor: 86-93 şi 96-103 cu Cedevita Olimpija Ljubljana, 73-84 89-86 cu JL Bourg, 96-105 şi 80-108 cu Valencia Basket, 103-67 şi 104-83 cu Towers Hamburg, 81-73 şi 79-91 cu Hapoel Ierusalim, 86-78 şi 88-77 cu Umana Reyer Veneţia, 80-99 şi 94-81 cu Turk Telekom Ankara, 100-93 şi 91-92 cu Lietkabelis Panevezys, 87-79 şi 89-74 cu Aris Salonic.

Câştigătoarele din sferturi vor evolua în semifinale, în sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”, în 25 martie, 28 martie, 2 aprilie. Şi finala se va juca tot în trei partide.

În 2024, Paris Basketball a câştigat trofeul BKT EuroCup, competiţie în care campioana U BT Cluj a ajuns în premieră până în faza sferturilor de finală, în care a cedat în faţa London Lions, în manşă unică, cu 91-79.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:00 8 dec.
Real Madrid – Celta Vigo 0-2. Oaspeții dau o super-lovitură pe ”Bernabeu”. Ionuţ Radu, cel mai bun de pe teren
23:29
Daniel Pancu a dat cărțile pe față, după derapajul lui Louis Munteanu: „O consideram o discuție încheiată”
23:13
U BT Cluj, învinsă de Partizan Belgrad într-o atmosferă de vis. 10.000 de fani prezenți la meci
23:11
Incredibil! Conducerea CFR-ului l-a taxat pe Louis Munteanu. Atacantul din Gruia, interzis la flash-interviu
23:02
Tudor Băluță, la pământ după Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-1: „Meritam să câștigăm, am dominat”
22:57
Filipe Coelho, supărat după remiza 1-1 cu CFR Cluj: „Fotbalul nu este mereu despre corectitudine”
1 VIDEO„I-au făcut cadou titlul”. Reacții dure împotriva lui Lando Norris după cel mai controversat moment din cursa de la Abu Dhabi 2 Foto“E tare de tot” Afacerile cu care George Copos a ajuns la o avere de “aproape 1 miliard de euro”! 3 Anunţul lui Nicolescu despre transferuri! Câţi jucători aduce Dinamo şi pe cine poate pierde: “Negocieri grele” 4 BREAKING NEWSLando Norris, noul campion mondial din Formula 1, după MP din Abu Dhabi. L-a învins pe Max Verstappen după un sezon fabulos 5 Pariul lui Mihai Stoica la FCSB: „E cel mai bun” 6 “Tănase are probleme foarte mari” Anunţul lui Mihai Stoica despre vedeta FCSB-ului!
Citește și