Închide meniul

Le-au făcut coșul guler, record în NBA: 27-77 la pauză!!! Doncic s-a distrat cu Clippers!

Cătălin Oprișan Publicat: 28 decembrie 2020, 7:08

Comentarii
Le-au făcut coșul guler, record în NBA: 27-77 la pauză!!! Doncic s-a distrat cu Clippers!

Cu 24 de puncte în 26 de minute jucate, Luka Doncic i-a ajuta pe cei de la Mavs să realizeze cea mai mare diferență de scor la pauză din istoria NBA!!!

Niciodată până acum nu s-a mai văzut așa ceva în NBA! Ceea ce la început părea o partidă echilibrată s-a terminat cu un rezultat pentru istoria baschetului american profesionist, chiar dacă la Clippers lipsea Kawhi Leonard.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Paul George sau Ibaka reușiseră să câștige primele două partide din noul sezon, fiind liderii Conferinței Est. Mai mult, la debut trecuseră de campionii de la LA Lakers. Cu toate că accidentatul Kawki Leonard nu s-a aflat pe parchet (în urma cotului involuntar primit de la Ibaka, în partida cu Nuggets), nimic nu a anunța o asemenea diferență.

La pauză, tabela din ”Staples Center” arăta 27-77, cea mai mare ”distanță” din istoria NBA, de la introducerea, în 1955, a timpului de posesie. Recordul anterior era de 47 de puncte, între Warriors și Kings și data din 1991. Și rezultatul final rămâne în istorie, cei de la Dallas Mavericks impunându-se în fața lui LA Clippers cu 124-73. Cele 51 de puncte diferență reprezintă al doilea rezultat ca importanță din ”viața” lui Mavs, în urma celor 54 reușite în 2014, contra lui Sixers, a 30-a diferență din istoria NBA.

13-36 după primul sfert!

Mavs pierduseră cu Phoenix Suns și cu LA Lakers. Dar Luka Doncic a renăscut și, după primul sfert, tabela arăta un incredibil 13-36. La două minute după începerea sfertului al doilea, diferența era de 40 de puncte. După alte 180 de secunde, urcase la 40, pentru ca la final să ”suie” la 50. Slovenul, care a evoluat 26 de minute, avea să termine cu 24 de puncte, nouă recuperări și opt ”assisturi”. 

Reclamă
Reclamă

Gazdele n-au reușit mare lucru. Serge Ibaka a terminat cu 13 puncte și nouă recuperări. Cei din Los Angeles nu se mai ”blocaseră” la 73 de puncte de acum șapte ani, de la o altă ”catastrofă”, cu Toronto Raptors.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi FCSB, până la urmă, să prindă primăvara europeană?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:32
BREAKING NEWSCFR Cluj l-a prezentat pe înlocuitorul lui Louis Munteanu
12:09
Suma încasată de Sorana Cîrstea, după calificarea în turul doi la WTA Brisbane
11:22
FotoFCSB a plecat în Antalya. Ce s-a întâmplat când Tavi Popescu l-a văzut pe Mihai Stoica, după “atacul” oficialului
11:21
Trei milioane de euro pentru starul Rapidului! De unde vine oferta
10:30
“E indispensabil” Daniele De Rossi i-a transmis lui Dan Şucu ce jucător nu trebuie să plece de la Genoa în iarnă
10:26
Suma oferită de Rapid în schimbul lui Marinos Tzionis! Ce mai include propunerea giuleștenilor
1 Refuzat de FCSB, dar transferat de Rapid. Meme Stoica, dezvăluire uluitoare: “Obraznic” 2 Dinamo a început negocierile pentru atacantul român dorit de Kopic, transferat cu 2 milioane de euro! 3 FotoStaţiunea din România unde Simona Halep a ridicat un hotel de 2,5 milioane de euro! 4 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Rațiu, nou coleg venit de la Atletico Madrid 5 Alex Dobre, transfer în Olanda! Ce club a început negocierile cu Rapid 6 Doi jucători de la Rapid, în negocieri avansate cu o rivală din Liga 1
Citește și