Americanii Madison Chock şi Evan Bates au câştigat aurul la dans pe gheaţă! Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, în AntenaPLAY

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 25.03.2023, 11:12

Americanii Madison Chock şi Evan Bates au dat lovitura şi au câştigat aurul la dans pe gheaţă

Americanii Madison Chock şi Evan Bates, în timpul concursului / Profimediaimages

Americanii Madison Chock şi Evan Bates au dat lovitura şi au câştigat aurul la dans pe gheaţă. Campionatul Mondial de Patinaj Artistic poate fi urmărit în AntenaPLAY.

Madison Chock şi Evan Bates au fermecat sâmbătă patinoarul din Saitama (Japonia) câştigând primul lor titlu de campioni mondiali la dans pe gheaţă, devansând perechea italiană formată din Charlene Guignard şi Marco Fabbri.

Americanii Madison Chock şi Evan Bates au câştigat aurul. Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, în AntenaPLAY

În ciuda unei căderi în programul liber ales, perechea americană, deja în fruntea clasamentului vineri după programul ritmic, a dominat competiţia, obţinând 226,01 puncte în cele două runde.

Pe treapta a doua a podiumului s-a situat perechea italiană Guignard – Fabbri, care a obţinut 219,85 puncte, iar pe locul 3 au fost canadienii Piper Gilles şi Paul Poirier (217,88 puncte).

La Campionatele Mondiale de patinaj artistic de la Saitama, din acest an, nu a fost prezentă perechea franceză Gabriella Papadakis – Guillaume Cizeron, campioni olimpici în 2022 şi de cinci ori campioni mondiali. Cei doi au anunţat, în iunie anul trecut, că şi-au luat un an de pauză competiţională, anunţă agerpres.ro.

Bates şi Chock, care patinează împreună din sezonul 2011-2012, aveau în palmares trei medalii mondiale, argint în 2015 şi bronz în 2016 şi 2022, iar acum luptă pentru primul lor aur.

Cum arăta clasamentul probei de dans pe gheaţă după programul ritmic:

1. Madison Chock/Evan Bates (SUA) 91,94 puncte
2. Charlene Guignard/Marco Fabbri (Italia) 88,21
3. Piper Gilles/Paul Poirier (Canada) 87,34

Julia Sauter, locul 20 la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic

Julia Sauter a terminat pe locul 20 la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, competiţie transmisă LIVE în AntenaPLAY. Clasarea a venit după cea mai bună evoluţie a sportivei din România din acest sezon.

Sauter a avut un punctaj total de 165.62 şi a terminat programul liber tot pe locul 20. Asta după ce, la programul scurt, obţinuse poziţia a 22-a.

Medalia de aur i-a revenit lui Kaori Sakamoto, cu un total de 224.61 puncte. Nipona a fost urmată de Haein Lee (220,94) şi de Loena Hendrickx (201.42).

Sauter, care a încheiat pe 10 la Europenele de anul acesta, a reuşit a doua sa performanţă la Mondiale, după ce anul trecut s-a clasat pe locul 18.

Pentru al doilea an la rând Campionatele Mondiale s-au desfăşurat fără patinatoarele ruse, excluse din cauza războiului declanşat de Rusia în Ucraina.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

14:55

Irina Begu și Ana Bogdan, eliminate de la Jocurile Olimpice 2024! Româncele, învinse de Swiatek și Paolini

14:53

Ion Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”

14:37

VIDEOVerstappen, cel mai rapid în ultimul antrenament din Marele Premiu al Belgiei! Calificările, pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY, 16:45

14:27

Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş s-au calificat în semifinale la dublu vâsle feminin, la Jocurile Olimpice 2024

14:16

„Nu trebuie deranjat, vrem o medalie!” Camelia Potec, ultimele detalii înainte ca David Popovici să debuteze la Jocurile Olimpice

14:03

Sepsi – Dinamo, LIVE TEXT, 22:00! „Câinii”, fără victorie la Sfântu Gheorghe de cinci ani! Echipele probabile

1 FotoFotografie de colecţie cu Gică şi Ianis Hagi, pe ringul de dans! Elena Hagi a postat totul: „Ne-am distrat!”s 2 FotoScoţienii anunţă că Ianis Hagi s-a înţeles că noua echipă: „Este clar!” Salariul uriaş pe care îl va aveas 3 FotoGeorgina Rodriguez a încins internetul alături de Cristiano Ronaldo. Imaginea virală cu cei dois 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAYs 5 FotoKira Hagi, mesaj emoţionant la 10 zile de la nunta lui Ianis Hagi: „Puterea unui ‘pentru totdeauna’ rostit în şoaptă!”s 6 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei lunis

Horoscopul lunii august 2024. Nativii sunt tot mai dornici să-și găsească marea dragoste

Zodii norocoase care pot experimenta abundență financiară pe 27 iulie 2024. Conturile lor vor crește considerabil